Regujući na pojedine medijske napise prema kojima su oprostili stara dugovanja, iz Infostana poručuju da je preduzeće "Infostan tehnologije" bilo po zakonu obavezno da odluči da li će stare dugove ostaviti sudovima ili će to prepustiti izvršiteljima.
Odlučili su, kako navode, da postupak naplate starih dugova ostane sudovima, što ne podrazumeva odustajanje od prinudne naplate.
U tom smislu i poručuju da dugovi za neplaćene komunalne usluge pre maja 2012, a za koje je pokrenuta prinudna naplata, neće biti oprošteni.
Dodaje se da je Infostan, kao najveći izvršni poverilac zajedno sa svim davaocima komunalnih usluga i gradom Beogradom kao osnivačem, posvetilo "posebnu pažnju donošenju najcelishodnije Odluke o prinudnoj naplati starih predmeta, koji su do maja 2012. godine u skladu sa tada važećim zakonskim propisima predavani nadležnim sudovima".
"Pažljivo su razmotrene sve opcije naplate starih predmeta, ali je u zakonskom roku doneta zajednička Odluka, koja je prepoznata kao najbolja i u interesu svih strana - davalaca komunalnih usluga, grada Beograda i korisnika da svi stari predmeti ostanu u nadležnosti sudova", navodi se u saopštenju.
Istaknuto je da je prinudna naplata dugova za neplaćene komunalne usluge do stupanja na snagu Zakona o izvršenju i obezbeđenju i uvođenja javnih izvršitelja u pravni sistem pokretana pred sudovima, u čijoj će nadležnosti i ostati oko 375.000 starih, nerešenih predmeta.
"JKP 'Infostan tehnologije' će nastaviti saradnju sa javnim izvršiteljima, u skladu sa zakonskim propisima za sve nove predmete za koje bude pokretana prinudna naplata", navodi Infostan.
I ministarstvo pravde odbacilo je kao netačne navode da su Infostan i Telekom oprostili građanima oko 650.000 neplaćenih računa.
Iz tog resora je saopšteno i da je netačna informacija da je tu informaciju saopštila pomoćnica ministra Nela Kuburović, na sastanku predsednika osnovnih i privrednih sudova juče u Novom Sadu.
"Naime, u skladu sa novim Zakonom o izvršenju i obezbeđenju, izvršni poverioci su imali rok do 1. jula 2016. da se izjasne da li žele da se njihovi postupci nastave pred sudom ili da se predmeti dodele u rad javnim izvršiteljima. U onim predmetima u kojima se izvršni poverioci nisu izjasnili, doći će do obustave postupka", navodi se u saopštenju.
Međutim, dodaje se, obustava postupka ne podrazumeva “oprštanja duga”, jer postoji veliki broj sudskih predmeta u kojima su dužnici već platili dug, ali koje sud nije “rasknjižio”, odnosno označio rešenim, ili poverioci nisu ranije o tome (da je njihov dug naplaćen) obavestili sud.
Takođe, ističe se, do obustave može da dođe i ukoliko su poverioci u međuvremenu prestali da postoje ili su dužnici umrli, a nasledinici nisu poznati.
"Dakle, istina je da će doći do obustave u prinudnoj naplati duga u određenom broju predmeta, ali to nije navedena cifra u naslovu teksta u listu 'Politika'. Konačan i tačan broj predmeta u kojima će nastupiti obustava, biće poznat nakon što se statistički urede evidencije sudova o izjašnjenjima izvršnih poverilaca, a što biti do kraja jula 2016.", navodi se u saopštenju.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji