Nebojša Čović ostaje na čelu kluba, najvažnija je odluka Skupštine KK Crvena zvezda, održane u četvrtak.
Prvi čovek crveno-belih dobio je još jedan petogodišnji mandat, nakon što je isteklo pet godina od kada je u leto 2011. preuzeo klub.
Tokom skupštine, održane na Malom Kalemegdanu Čović je govorio detaljno o poslovanju Zvezde i predstavio budžete kluba iz sezone u sezonu.
"Prosečni budžeti bili su 5.620.000 evra od te 2011. godine", počeo je on, pa nastavio godinu po godinu.
- "U sezoni 2011/12 imali smo budžet 4.264.000 evra, od čega smo svojim radom, bez države, prihodovali skoro 3,9 miliona, a država nam je dala 380.000 evra. Dakle, učešće države u budžetu je devet odsto"
- "U sezoni 2012/13 naš budžet bio je 8.094.000, od čega smo sami prihodovali 7,5 miliona, a od države smo dobili 610.000 evra. Učešće države je osam odsto", rekao je Čović, pa dodao:
"Tokom ovih sezona je ubrzano skidanje UPPR-a i to bi trebalo naglasiti"
Dalje...
- "U sezoni 2013/14, naš prihod bio je 3.700.000, a država nam je dala 1.250.000, dakle učešće države bilo je 25 odsto. Ukupan budžet bio je skoro pet miliona. To jest, 4.950.000, ali da zaokružimo"
- "U sezoni 2014/15, prihodovali smo 2.850.000, država nam je dala 1,1 milion, a to su prihodi od grada i od državnih preduzeća, javnih, kao što je Telekom. To je ukupno oko četiri miliona. Učešće države za tu godinu, dakle 28 odsto", dodao je on, pa se osvrnuo i na poslednju takmičarsku godinu:
"U sezoni 2015/16 ukupno smo izašli na 6.873.000 evra, od čega smo 5.750.000 prihodovali, a država nam je pomogla sa država 1.340.000. Učešće države 16 odsto".
Kada se podvuče crta, cifre su sledeće:
"Ukupan prihod KK Crvena zvezda u prethodnih pet godina bio je 28.100.000 evra. Iz sopstvenih sredstava i od sponzora koji nisu državna preduzeća prihodovano je 23.700.000 evra. Tu su i karte, marketing, obeštećenja, koja su nam izašla na 2,5 miliona evra skoro. Prihod od države je 4,5 miliona. Prosečno smo prihodovali od države 16 odsto ili prosečno po sezoni 890.000 evra. A, prosečno smo po sezoni zarađivali 4.728.000. Prosečan budžet po sezoni nam je 5.620.075 evra", dodao je Čović i podvukao:
"Državi smo platili za poreze 2.753.000 za pet sezona. Kada bi to 'prebio', neto zarada države je 1,7 miliona, što je, dakle, veoma visoko... Takođe, na izmirenje prethodnih obaveza potrošeno je 12 miliona evra".
Upitan da podvuče crtu pod urađenim, Čović je istakao da je veoma zadovoljan ostvarenim od leta 2011.
"Podsetio bih da klub skoro nije postojao i da smo sa te polazne osnove došli do ovog rezultate. I to u našem ambijentu, gde je više podmetanja nogu i udaranja sa svih strana, nego što je ne znam kakve pomoći. Napravili smo dobar rezultat, stabilizovali klub i sada moramo da razmišljamo kako dalje. Ne mislim da je potrebna euforija. Još smo u prostoru u kojem nije crveni alarm, ali jeste ružičasti".
Nastavivši konkretnije, objasnio je da pod "narandžastim alarmom" pre svega podrazumeva učešće u Evroligi.
"To je jako opasno takmičenje. Bilo je mnogo klubova koji su po svaku cenu ušli u Evroligu, pa jednu godinu učestvovali, a zatim bankrotirali. Dakle, jako je opasna. Ovo je novi model Evrolige, koji je još opasniji i koji zahteva veliki broj igrača, biće puno utakmica".
Upitan koji momenat mu je bio najteži u Zvezdi, prvi čovek crveno-belih odgovorio je kratko:
"Ajde malo da nahranim sujetu Hrvatima. Poraz od Cibone. Eto, čisto malo da im učinim, da Purgerima dignem rep"
Na pitanje o novom petogodišnjem planu, Čović je izrazio zahvalnost saradnicima i istakao:
"Cilj je da Zvezda bude još stabilnija, da vidimo da li možemo da završimo proces privatizacije, a mislim da to nije nerealno u smislu održivih sistema finansiranja kluba, podizanja nivoa budžeta... Jer, očigledno je da su naše mogućnosti pet-šest miliona. Ako to dignemo gore, onda će biti više mogućnosti da se igračima i struci da više nego u prethodnih pet godina, jer smo nosili 15,5 miliona evra duga iz perioda od 2011".
"Sticaj okolnosti je da ja budem predsednik kluba i da odradimo veliki posao. Taj rezultat ne može niko da spori, pa ni najmanji i najveći kritičari... Nikad se nismo stideli da kažemo da nam je država pomogla i jasno kažemo koliko je to para. Nisam bežao ni da se zahvalim predsedniku vlade Aleksandru Vučiću, kao što bih zahvalio bilo kome drugom ko bi trebalo da pomogne. Sport bi trebalo da bude odvojen od politike", podvukao je Čović.
USKORO CRVENA ZVEZDA MTS
Crvena zvezda Telekom mogla bi da se sledeće sezone takmičiti pod imenom Crvena zvezda MTS, na zahtev svog glavnog sponzora.
Uz objašnjenje zašto se klub proteklih dana registrovao u Agenciji za privredne registre bez "prezimena" Telekom, Čović je izrazio veliku zahvalnost glavnom sponzoru:
"Po sponzorskom ugovoru sa Telekom imamo mogućnost da Telekom svake sezone bira ime. Niko dosad nije nazivnog sponzora registrovao u APR-u pa smo i mi zauzeli taj stav, a Telekom nam je najavio da Zvezda u sledećoj sezoni ima naziv Crvena zvezda MTS. Najavili su i već se radi na tome. Moramo da poštujemo ugovor, a ti ljudi su ekstra korektni prema nama. Mislim da je to kompanija u Srbiji koja je najkorektnija prema svim sportovima", poručio je Čović.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti