/piše: Jelena Đurović/

Pravila ljubavne igre u vezi sa našim filmskim i TV simpatijama se menjaju kako vreme odmiče. U moderno doba naizgled očigledni "kandidati" na koje se svi lože ponekad su zapravo samo dobro snimljenje ljušture koje izgovaraju scenario.

Kad se glumac pojavi u civilu, vidimo otromboljeno škembe i ćelu. Pogledajte Di Kaprija. Iako je na svim listama najpoželjnijih muškaraca današnjice, on se polako pretvara u Džeka Nikolsona. Nažalost, Leo već sad izgleda kao Džek kad je postao čiča. Dok se, kao kuvani krompir, baškari na jahtama nije ni iz daljine ona momčina iz "Bandi Njujorka", srcelomac iz "Titanika" ili Vuk sa Volstrita.

Slično važi i za čiku Breda Pita, koji je na tragu nekakvog nju-ejdž hipstera. Ali, postoje i oni obrnuti slučajevi u kojima je lik na ekranu toliko jeziv, oduran i degutantan da samo iskusni znalac, samo žensko oko kome ništa kvalitetno ne promiče, samo ona može da shvati potencijal. Ona? Mislim na sebe, naravno.

"Ko ti je sladak!!!???",  preneraženo me pita drugarica.

"Ma, iz engleskih serija, što igra Borata. Visok, markantan, pojavljuje se i u Madoninom spotu", ne stidim se da ponovim još jednom.

"Markantan… Čekaj. Onaj što vuče na ranog Momira Bulatovića ili na sovjetskog poslovnog partnera Gige Moravca?", zgranuta je drugarica, misli da nisam baš sigurna da znam o kome govorim…

"Ali, on super izgleda u prirodi…". Ne izgovaram. Bolje je da svoje otkriće zadržim za sebe. Ideja o tome kako je Saša top tip je pre desetak godina zaista bila škola avangardnog mišljenja. A, ako se ni danas ne slažemo, ostaće istine dve…



Iskreno, nisam ja do Barona Koena došla pravolinijskim putem. Gledala sam zabavne britanske programe i skečeve u kojima su se pojavljivali Ali G i Borat ali mi nikad nije palo na pamet da tragam za detaljima o tom glumcu. Onda mi je neko rekao da je "lik što glumi tog debila završio Kembridž".

Jeste, druže sudija, osećam se krivom što sam snob i što sam tek posle te informacije počela da guglam Sašu kao luda.

Internet je otkrio nisku bisera o Saletu: odrastao u kreativnom okruženju, diplomirao na najboljim školama, aktivista, introvertan, ne daje intervjue kao Saša već samo kao persone koje tumači. Privatno je kompletan namćor i disciplinovana cepidlaka. Potiče iz jevrejske porodice a i on i braća su usvojili tradicionalne kućne principe. Ne izlazi. Pretežno sedi u stanu i čita knjige. Čekaj, čekaj… A da vidimo kako izgleda kad odlepi brkove Borata i skine kajle Alija Džija…?

Bingo!

I tako počinje moj nežni odnos prema Saši koji traje do današnjih dana. Njegov brak sa Ajlom Fišer nije preterano poremetio našu ljubav. Svakim narednim filmom sam bila sve više ubeđena u njegovu genijalnost, a čak su i drugarice (koje su me smatrale za ćaknutu) počele da mi daju za pravo. Pored toga što je crn, visok i zgodan Saša je “penicillin” za malograđane i primitivce a njegova satira ubada baš one koji su se najviše uljuljkali, i to sa obe strane Okeana.

Ukratno, Saša Baron Koen je "CEO PAKET".

Ako se i dalje smejete i mislite da je ovo trik kolumna, molim lepo: šta nema u tekst-izlogu, ima u foto-radnji. Probrali smo najreprezentativnije Baronove fotografije da potkrepe moju tezu: E moj Saša u odelu (ili u smokingu) je jedna od najzgodnijih muških pojava na crvenom tepihu.




SVI SAŠINI TV LIKOVI

Ali G: Koen je osmislio Alistera Leslija Grejema kao sitnog kriminalca iz londonskog predgrađa Stejnsa, u parodiji na belce koji su pokušavali da oponašaju način govora i ponašanja emigranata sa Jamajke. U televizijskoj emisiji "Da Ali G Show" ugostio je i intervjuisao mnoge poznate osobe. Postavljanjem trivijalnih i glupih pitanja svoje je goste znao da dovede i do smeha i do besa, jer često uopšte nisu razumeli ironiju. Kao ni gosti, tako ni mnogi mediji u početku nisu ukapirali ideju fiktivnog lika, pa su Ali G-ja u stvari smatrali Koenom, i obrnuto. Zbog brojnih aluzija na seks, droge, kriminal i druga osetljiva pitanja u britanskom društvu ali i šire, na sebe je navukao i bes i kritike konzervativnih krugova.



Borat: Borat se prvi put pojavio u Ali G šou kao kazahstanski novinar koji je došao u posetu Velikoj Britaniji. Humoristični efekt Borat postiže potpunim nerazumevanjem osnovnih civilizacijskih postulata (od oblačenja i manira do političke korektnosti tj. nekorektnosti). Borat se pojavio u tri različita razdoblja karijere Saše Koena: u Velikoj Britaniji, SAD i na kraju na velikom platnu u filmu "Kulturno uzdizanje u Americi za pravljenje koristi slavne nacije Kazahstana". Kratki segmenti koji su snimljeni za potrebe serije Ali G su predstavljeni kao vodiči-upustva kroz englesku i američku kulturu, običaje i manire. Kroz Borata, Koen je otišao korak dalje pa su sagovornici postajali meta brutalno tačne satire. "Kazahstanski novinar" nije birao žrtve: od boraca za ljudska prava, preko Lejdi Čelsi do članova "Kluba džentlmena".



BORAT NA KEMBRIDŽU



Bruno: Brüno Gehard je lik veoma ekspresivnog homoseksualca, modnog reportera iz Austrije. Prvi put se pojavio u The Paramount Comedy Channel 1998., a kasnije u serijalu "Da Ali G Show". Brünova lažna biografija: Rođen u Klagenfurtu. Iako izgleda kao mator čovek, tvrdi da uvek ima 19 godina. Otac mu je bio prodavac satova na tržnici u Schleswig-Holstein. Tokom osamdesetih godina prošlog veka, Bruno je radio kao plesač i sprijateljio se sa Robom Pilatusom i Fabriceom Morvanom iz sastava Milli Vanilli. Prvo pojavljivanje na televiziji mu je bilo u emisiji Get Uber It, kao i Funkyzeit mit Brüno.






- ZANIMLJIVOSTI -

- Saša Baron Koen je rođen u Londonu 13. oktobra 1971. godine. Odrastao je u četvrti Hamersmit sa braćom Eranom i Amnomom. Eran je kompozitor koji je radio originalnu muziku za većinu Sašinih filmovim. Njihov brat od tetke Simon je jedan od najpoznatijih svetskih stručnjaka iz oblasti proučavanja bolesti autizma.

- Posle fakulteta Koen je neko vreme radio kao maneken.

- Glumački uzor mu je Piter Selers.

- Ali G počinje da se pojavljuje na britanskom Channel 4 1998, a već sledeće godine Saša počinje da dobija prve nacionalne nagrade za komediju - Svetskoj javnosti postaje poznat posle Madoninog spota "Music" koji je režirao čuveni Tomas Akerlund.



- Deo detinjstva i mladosti proveo je u Izraelu i to kao aktivista u kibucu.

- U retkim izjavama koje je dao kao "privatno lice" često govori o Holokaustu koji su preživeli njegovi pretci. Na Kembridžu se susreo sa radom istoričara Jana Keršoa od koga je naučio da do velikih zločina dolazi upravo zbog apatije. Koen tvrdi da se kroz komediju i satiru upravo bori protiv nezainteresovanosti i ravnodušnosti.

- Tokom karijere je dao samo jedan intervju za štampane medije. U pitanju je "Rolling Stone" a sa njihovim novinarima je razgovarao pre deset godina.

- Oženjen je glumicom Ajlom Fišer i imaju troje dece.

- Na filmu je briljirao kao Borat, Bruno, Diktator Aladin i navijač Nobi (poslednji uradak - "Grimsbi").

- Osvojio je BAFTA i Emi nagrade, kao i Zlatni globus a bio je nominovan i za Oskara u kategoriji "Najbolji scenario".

- Gradić Staines ("rodno mesto" Ali G-ja) je zbog negativnog imidža koji mu je doneo ovaj lik morao da promeni ime. Od 2012. se zove Staines-upon-Thames.

- Koena su tužili seljaci iz grada Glod u Rumuniji, zatim mnogi nepoznati ljudi koje je “preveslao” u svojim skečevima, ali i Esma Redžepova koja je za autorska prava na pesmu “Čaje Šukarije” dobila obeštećenje od Koenovih producenata. U isto vreme su ga osuđivale jevrejske i romske organizacije, Rusija je apelovala na vlasnike bioskopa da ne puštaju Borata a film je zabranjen u celom arapskom svetu osim u Libanu. Kazahstanci su na početku Boratove slave imali izrazito negativan stav koji se vremenom menjao - poslednje izjave tamošnjih zvaničnika kažu da je Borat "vratio Kazahstan na mapu sveta" a i da je turizam doživeo nagli skok.

- Često i rado je sarađivao sa kolegom Vilom Ferelom. Za ostvarenje "Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby" ovaj tandem je ovenčan MTV nagradom za "Najbolji filmski poljubac".

OVAJ POLJUBAC


(autor teksta: Jelena Đurović)