Pobeda nad Hrvatskom 86:77 na turniru "Super 4" u Kordobi samo je još jedna karika u lancu pozitivnih rezultata srpskih košarkaša u duelima sa "večitim" rivalom iz susedstva.

Serija započeta pre 19 godina u Badaloni prekinuta je na turniru u Londonu 2011, tek da i "vatreni" dobiju makar jednu utakmicu. Nakon toga se priča vratila u pređašnji tok.

Neke od tih pobeda ostvarene su spektakularnim koševima u poslednjim sekundama, neke preokretima u periodu od nekoliko minuta četvrte četvrtine. Nije uvek bilo spektakularno, nekada ni previše važno, ali navijačima je uvek značilo i značiće.

Možda bi mnogo toga bilo drugačije da reprezentacija Hrvatske na Evropskom prvenstvu u Atini 1995. godine, kao osvajač trećeg mesta, nije otišla sa postolja kada se na njegov najviši stepenik penjala SR Jugoslavija, novi šampion "starog kontinenta".

Politički protest bez presedana u istoriji evropske košarke, kao da je Hrvate "osudio" na tugu i razočaranja posle okršaja sa našim selekcijama tokom iduće dve decenije...

5. TURNIR "ADEKO KUP" U LJUBLJANI 2011.

Hrvatska je košem Bojana Bogdanovića sedam minuta pre kraja povela 67:57. "Orlovi" su u narednih pet minuta odgovorili serijom od 13:0 i preokrenuli na 70:67, a pobedu rezultatom 80:71 su trojkama overili Duško Savanović i Miloš Teodosić.

Od pomenutih "minus 10", postigli smo 23, a primili samo četiri poena.


4. TURNIR "SUPER 4" U KORDOBI 2016.

Hrvati su u prvom poluvremenu imali osam poena viška, a u drugom je vođena izjednačena borba i bilo je jasno da će utakmicu odlučiti jedan ili dva uspešna poteza. Protivnik se dobro držao, ali nije imao odgovor na trojku Stefana Markovića (79:77, odmah nakon trojke Bilana uz promašeno dodatno bacanje), a pogotovo ne na koš Stefana Jovića u stilu Stefa Karija, sa gotovo pola terena.


3. TURNIR U POU 2014.

Opet je Hrvatska imala pobedu "u džepu" i izgubila. Vodila je 68:60, Srbija preokrenula serijom od 10:0, ali joj je Lafajet uoči poslednjeg napada "orlova" doneo 73:70. Odgovornost je preuzeo Marko Simonović, koji je trojkom od tablu uveo meč u produžetak.

A, u dodatnih pet minuta, trojka Bogdana Bogdanovića za konačnih 84:83, pošto prezimenjak Bojan sekund pre kraja nije uspeo da uzvrati...


2. OSMINA FINALA SP U TURSKOJ 2010.

Srbiji je na početku "nokaut" faze uloga favorita okovala ruke i objektivno slabiji tim Hrvatske bio je u poziciji da napravi iznenađenje.

Takav epilog sprečio je Aleksandar Rašić. Postigao je lake poene za 72:70, nakon što su "orlovi" prilikom izvođenja auta na centru terena nadmudrili Hrvate. Marko Popović izjednačio je sa linije slobodnih bacanja, a Rašić sekund pre kraja pogodio prvi i namerno promašio drugi "penal" posle faula Kusa.


1. DRUGA FAZA EP U ŠPANIJI 1997.

Bio je to prvi posleratni susret reprezentacija Srbije i Crne Gore (pod imenom SR Jugoslavija) i nezavisne Hrvatske, nakon što su ga u Atini 1995. i na Olimpijskim igrama u Atlanti 1996. "sprečili" Litvanci, pobedivši Rađu, Kukoča, Vrankovića, Perasovića i drugove.

Hrvatska je nastupila bez velikih zvezda, a Jugoslavija bila kompletna, sa izuzetkom Divca. Ipak, psihološki pritisak se negativno odrazio na našu ekipu i "vatreni" su slobodnim bacanjem Rimca četiri sekunde pre kraja došli na prag pobede (62:61).

Aleksandar Đorđević tada je reprizirao bravuru sa finala Kupa šampiona 1992. u Istanbulu i trojkom uz zvuk sirene omogućio "plavima" veliko slavlje.

Ta pobeda nas je pogurala ka drugom mestu u drugoj grupnoj fazi i kasnije ka odbrani titule, dok je Hrvate koštala četvrtfinala. U kasnijem razigravanju zauzeli su tek 11. mesto na EP.