Avganistan
- Na Igrama u Atlanti ova zemlja imala je samo dva predstavnika. Jedan od njih bio je bokser i zakasnio je na zvanično merenje, tako da nije ni učestvovao, dok se drugi, maratonac, povredio pre trke, ali je, ipak, nastupio i završio kao poslednji.
- Godine 1999. Avganistanu je zabranjeno da učestvuje na Olimpijskim igrama zbog diskriminacije žena i talibanskog zakona da žene ne smeju da se takmiče. Propustili su Igre u Sidneju 2000. Zabrana je ukinuta 2002. godine, posle pada talibanske vlasti. Već na LOI u Atini 2004. godine Avganistan je imao pet predstavnika, a dve su bile žene.
- Avganistan je prvu olimpijsku medalju osvojio u Pekingu 2008. u tekvondou. Treće mesto pripalo je Rohulah Nikpai u kategoriji do 58 kilograma.
Alžir
- Pobednik olimpijskog maratona 1928. u Amsterdamu bio je Ahmeda Bugera El Oafi, alžirski atletičar, koj je nastupao pod zastavom Francuske (u to vreme Alžir je bio francuska kolonija). Slično je bilo i 1956. u Melburnu, kada je Alžirac, Alain Mimoun, takmičići se pod zastavom Francuske, pobedio u maratonu ispred Franje Mihalića.
- Tek u Barseloni 1992. Alžir je stigao do svoje prve zvanične zlatne medalje. Hasiba Bulmerka pobedila je u trci na 1.500 metara.
Antigva i Barbuda
- Prvi put se na Olimpijskim igrama pominje u Rimu 1960, kao deo Zapadne Indijske Federacije. U federaciji britanskih kolonijalnih država Kariba nije bilo nijednog sportiste iz ove države sa 90.000 stanovnika.
Australija
- U Londonu 1908. i Stokholmu 1912. sportisti iz Australije i Novog Zelanda takmičili su se kao jedan tim i zvao se AUSTRALAZIJA (ANZ).
- Australija je poznata kao plivačka velesila, a prvu zlatnu medalju u ovom sportu osvojila je Sara Fani Darek u disciplini 100 metara slobodnim stilom 1912. Na Igrama u Švedskoj pobedila je i muška štafeta 4x200 slobodnim stilom.
Ragbista Danijel Kerol ima dve zlatne medalje, ali je kuriozitet to što je prvu osvojio na Olimpijskim igrama 1908. za Australaziju, a drugu 12 godina kasnije u Antverpenu za Sjedinjene Američke Države.
- Amerikanci imaju dva zlata u ragbiju, pored 1920. bili su najbolji i 1924. u Parizu. Francuska je sa zlatom i dva srebra sa najviše medalja u ovoj disciplini. Velika Britanija i Nemačka imaju po srebro, dok jedinu bronzu (dodeljivala se samo 1924) ima Ruminija. Ragbi (ragbi sedam) je posle 92 godine uvršten u program Olimpijskih igara u Riju.
- Aboridžina Keti Frimen je upalila olimpijski plamen u Sidneju 2000, a nešto kasnije olimpijskom sredbru iz Atlante dodala i zlatnu medalju na 400 metara. Iste godine je plivač Jan Torp sa samo 17 godina osvojio četiri medalje (tri zlatne) postavivši svetski rekord na 400 metara slobodno.
- Igre u Sidneju bile su najuspešnije za Australiju, bilans medalja je sledeći: 16 zlatnih, 25 srebrnih, 17 bronzanih.
Austrija
- Oto Heršman je kao predsednik Austrijskog olimpijskog komiteta osvojio ekipno srebro u sablji na Igrama u Stokholmu 1912. Pre toga je bio srebrni u Atini 1896, ali u plivanju na 100 metara slobodno. Oto je jedini koji je kao predsednik nacionalnog olimpijskog komiteta uspeo da osvoji medalju na Olimpijskim igrama. Heršman je umro 1942. u nacističkom koncentracionom logoru Izbica u Poljskoj.
- Artur fon Pongrac rođen je 1864. i imao je 72. godine kada se u Berlinu 1936. takmičio u konjičkom sportu, u disciplini dresura. Jedan je od najstarijih takmičara na Olimpijaskim igrama.
- Austrijski skiper Hubert Raudašl bio je učesnik na devet Olimpijskih igara, od Tokija 1964. do Atlante 1996. godine. Osvojio je dva srebra, u Meksiku 1968. i Moskvi 1980.
Azerbejdžan
- Na Olimpijskim igrama u Londonu Azerbajdžan je osvojio deset medalja Većina u rvanju, čak sedam, dve u boksu i jednu u dizanju tegova.
Bahrein
- Atletičar Rašid Ramzi je prvi osvajač olimpijske medalje za Bahrein. Bio je zlatni na 1.500 metara na Igrama u Pekingu. Ali, Rašidu je kasnije oduzeta medalja, bio je dopingovan...
Barbados
- Prvi sportista Barbadosa koji je osvojio olimpijsku medalju bio je Džejms Vederborn, kao član Zapadne Indijske Federacije. U štafeti 4x400 na Igrama u Rimu bio je treći zajedno sa Jamajčanima Džordžom Kerom, Kitijem Gardnerom i Melkolmom Spenseom.
Bruneji
- Bruneji su na Olimpijskim igrama u Seulu 1988. imali jednog zvaničnika, ali ne i takmičara.
Kina
- Prvi put su se sportisti Kine pojavili na Olimpijskim Igrama u Parizu 1924. godine. Trebalo je da nastupe četiri teniserke, ali su odustale. I pored toga, ovo se vodi kao prvi nastup Kine na LOI. Sportisti iz Kine redovni učesnici Igara su tek od 1984. godine.
- Kina je danas jedna od najmoćnijih olimpijskih sila, a prvu zlatnu medalju osvojila je baš u Los Anđelesu. I to ne jedinu... Na LOI 1984, 1988. i 1992. Kina je bila četvrta na tabeli osvajača zlatnih medalja, druga u Atini 2004. i Londonu 2012, a prva na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008.
- U Barseloni 1992. 13-godišnja Fu Mingsja osvojila je zlato u skokovima u vodu. Ona je drugi najmlađi učesnik Igara sa zlatnom medaljom u individualnim sportovima.
Kuba
- Teofilo Stivenson je prvi bokser koji je tri puta pobeđivao u superteškoj kategoriji. Bio je najbolji u Minhenu 1972, Montrealu 1976. i Moskvi 1980. godine.
- U Barseloni 1992. Kuba je osvojila sedam zlatnih medalja u boksu i prvu ikada dodeljenu u bejzbolu.
Kipar
- Prvi moderni olimpijac sa Kipra je zapravo Anastasios Andreu. On se takmičio u trci 110 metara sa preponama za Grčku u Atini 1896. U tom trenutku, Kipar je bio britanska kolonija.
Danska
- U Rimu 1960. tragično je nastradao danski biciklista Knut Jensen. Nesrećni sportista je pao tokom trke i zadobio fatalni udarac u glavu.
- Lis Hartel je bila prva žena u konjičkom sportu koja je uspela da osvoji olimpijsku medalju, Ima dva srebra iz dresure sa Igara u Helsinkiju 1952. i Melburnu 1956.
- Danac Poul Erik Hojer je jedini neazijski igrač bagmintona koji je pobedio na Olimpijskim igrama (u Atlanti 1996).
Džibuti
- Džibuti na igrama u Atini 2004. učestvovao u ceremoniji svečanog otvaranja, ali se sportisti ove zemlje nisu takmičili, tako da se zapravo ne računa da je Džibuti bio učesnik u Atini pre 12 godina.
Egipat
- Prvi osvajač olimpijske zlatne medalje za Egipat je El Sajed Muhamed Noseir, pobedivši u dizanju tegova na Olimpijskim igrama 1928. u Amsterdamu.
- Egipćani su bojkotovali Olimpijske igre u Melburnu 1956. zbog britanske i francuske uključenosti u Suecku krizu. Međutim, konjički događaji 1956. su održani u Stokholmu pet meseci ranije, gde su učestvovala tri egipatska takmičara.
- Na igrama 1960. takmičio se tim pod nazivom Ujedinjena Arapska Republika, sačinjavali su ga Sirijci i Egipćani. Takođe, u Tokiju 1964. i Meksiku 1968, egipatski tim takmičio se pod imenom Ujedinjena Arapska Republika, ali bez Sirijaca.
- U Montrealu 1976, egipatski sportisti takmičili su se prva tri dana, a onda su se svi povukli kao znak podrške bojkota većine afričkih zemalja.
Ekvatorijalna Gvineja
- U Sidneju 2000. pojavio se Erik "jegulja" Musambani. Jedan od najsimpatičnijih gubitnika u istoriji Olimpijskih igara. On je za 112.72 sekundi isplivao deoniocu od 100 metara slobodnim stilom. To je više nego duplo u odnosu na pobednika Pitera van den Hugenband.
Estonija
- Rvačka borba u Stokholmu 1912. između Estonca Martina Klajna i Finca Alfreda Asikainena trajala je 11 sati i 40 minuta pre nego što Klajn konačno pobedio.
- Olimpijska regata 1980. održana je u Talinu, dok je domaćin Igara bila Moskva.
Etiopija
- U Rimu, 1960. godine maratonac Abebe Bikila trčao je bos i postao prvi crni Afrikanac sa zlatnom olimpijskom medaljom. Zatim, četiri godine kasnije u Tokiju 1964, Abebe je postao prvi maratonac koji je odbranio titulu u najtežoj disciplini. Ovaj put trčao je obuven.
- Eritreja je nekada bila deo Etiopije, ali se otcepila i stekla nezavisnost 25. maja 1993. godine.
Fidži
- Porodica sa Fidžija... Skiper Kolin Filp Senior takmičio sa svojim sinom Tonijem Filpom na Olimpijskim igrama 1984, 1988. i 1992. Takođe, još jedan sin i brat, Kolin Filp Junior, im se pridružio u Seulu 1988, a 1992. godine i Dejvid Filp.
Finska
- Finska je jednom bila domaćin LOI, u Helsinkiju 1952. Trebalo je da bude domaćin i Olimpijskih igara 1940. godine, kada Tokio dobio prednost, međutim Igre su otkazane posle izbijanja Drugog svetskog rata.
- Na ceremoniji otvaranja u Londonu 1908. finski tim je odbio da učestvuje kada im je rečeno da će morati da marširaju pod zastavom Rusije.
- Jedan od najvećih olimpijaca svih vremena je finski atletičar Pavo Nurmi. U Antverpenu 1920. Nurmi je osvojio tri zlatne medalje i jedno srebro. Na sledećim Olimpijskim igrama u Parizu 1924. pripalo mu je pet zlatnih odličja. U Amsterdamu 1928. Pavo Nurmi osvojio je još tri medalje, dva srebra i jedno zlato.
Francuska
- Veruje se da su prve žene na modernim Olimpijskim igrama učestvovale 28. juna 1900. u Parizu. Mari Onie i gospođe Broi i Filo Broi učestvovale su u kriketu, ali zapravo je prva žena na LOI bila švajcarski skiper Elena de Purtale, koja se takmičila mesec dana ranije.
- Atlanti 1996. francuska sprinterka Mari-Žoze Perek osvojio je zlatne medalje na 200 i 400 metara.
Gruzija
- Jedan od retkih sportista koji je osvajao zlatne medalje za dve različite države je dizač tegova Akakide Kakhiašvili. Prvo zlato osvojio je pod zastavom Zajednice Nezavisnih Država u Barseloni 1992. U Atlanti i Sidenju borio se za Grčku i bio šampion.
Nemačka
- Berlin je izabran za domaćina Igara 1916. godine, ali je događaj otkazan zbog Prvog svetskog rata.
- Andreas Keler je u Barseloni osvojio zlatnu medalju za nemački hokejaški tim. Tim činom postao je treća generacija u porodici sa olimpijskom medaljom. Njegov deda, Ervin, osvojio je srebrnu medalju u Berlinu 1936, dok je otac, Karsten, bio zlatan u Minhenu 1972.
Nastaviće se...
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Zašto navijači Crvene zvezde to rade?": NBA as tražio objašnjenje, jedan detalj mu nije jasan
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi