Na pitanje o tome koji je evropski klub zaradio najviše od prodaje fudbalera u ovoj deceniji, verovatno biste odgovorili Porto.

Ili Juventus, shodno postavljenom svetskom rekordu ovog leta u prodaji Pola Pogbe Mančester junajtedu.

Da, Porto jeste jedno vreme bio prava fabrika novca i da, Juventus jeste najviše zaradio ove godine, ali ova dva kluba nisu na prva dva mesta.

To su Liverpul i Valensija! Kako?

Prosto, kada je Liverpul u pitanju radi se o prodajamaLuisa Suareza, Rahima Sterlinga i Fernanda Toresa, ali i još nekolicine mladih igrača koji su praktično bez pravih ostvarenja u crvenom dresu debelo napunila klupsku kasu, poput Džordona Ajba.

A, Valensija? Ovaj klub pretekao je Porto i Benfiku na polju prepoznavanja talenata i školovanja fudbalera, kao i potom "debele" naplate tog truda, no pravi odgovor vezan za slepe "miševe" jeste – Barselona! Katalonci su uplatili neviđen novac u kasu rivala sa "Mestalje", tako da je polovina rekordnih prodaja Valensije od 2010. do danas ostvarena u poslovanju sa Barsom: David Vilja, Andre Gomeš, Pako Alkaser, Žeremi Matje, Đordi Alba.

Konkretno, Barselona je u poslednjih šest sezona pojačala budžet Valensije za 139 miliona evra!?

Barselona je, takođe, i Liverpul učinila prvim klubom na ovoj nesvakidašnjoj rang listi, odvajajući 81,72 miliona evra za Luisa Suareza i 20 miliona za Havijera Maskerana, što su svakako podaci koji razbijaju predrasudu o Barsi kao klubu koji, pre svega, razvija svoje fudbalere i živi od La Masije. Dobrim delom jeste tako, ali daleko od toga da moćnici sa "Kamp Nou" stadiona ne troše stotine miliona evra na najbolje igrače Evrope i sveta u datom trenutku.

Ovim podacima bavila se ugledna agencija CIES Football Observatory, švajcarska grupa koja se bavi akademskim ispitivanjima fudbalskih poslova i koja svake godine objavljuje razne studije koje otkrivaju različite pojave pre svega u evropskim okvirima.

Ovog puta CIES se bavio zaradom od prodaje igrača, ne baveći se pritom koliko su isti klubovi potrošili na te fudbalere, uložili u njih školovanjem i, u isto vreme, "spiskali" novca za nove igrače.

Ako tražimo samo najboljeg "prodavca vrhunskih" igrača, to su Liverpul i Valensija, koji su se izdvojili ispred Juventusa i dva portugalska "agenta", Benfike i Porta.

I treba biti realan i reći da su Liverpul, zahvaljujući Suarezu, Sterlingu i Toresu, odnosno Juventus, pre svega zbog Pogbe, ali i Artura Vidala, Alvara Morate i zaista velikog broja malo poznatih igrača koje "Stara dama" preprodaje malim italijanskim klubovima za nekoliko miliona evra naknade, suštinski manji podvizi od onoga što rade Valensija, Benfika i Porto.

Valensija, konkretno, svake godine proda nekoliko fudbalera za sume od 15 do 30 miliona evra, nekad i više, i rapidno se finansijski oporavlja, jer nije tajna da su "slepi miševi" upravo oko 2010. godine bili na rubu bankrota.

O Benfiki i Portu ne treba mnogo trošiti reči, ova dva portugalska velikana ustanovili su se među pet-šest najboljih prodavaca u svetu fudbala, iako njihovi igrači nemaju priliku da "nabijaju cenu" golovima u globalno praćenim prvenstvima poput Premijer lige, Primere, Bundeslige, Serije A, pa od skoro i Lige 1.

Upravo je francuska Liga 1 jedno od takmičenja koje svake godine "bogatima" pošalje veliki broj igrača, ali može se konstatovati da Francuzi i nisu neki prodavci. U 25 vodećih klubova po zaradi od prodaje igrača, nalaze se samo dva iz zemlje Pogbe, Antonija Marsijala i ostalih – Monako i Lil, klub sa jednom od najjačih skauting službi ali i fudbalskih akademija u Evropi.

Evo kompletne liste, koja bi svakako bila drugačija da se CIES bavio kraćim vremenskim periodom, a tu pre svega mislimo na Sautempton koji je u poslednje tri sezone postavio standarde fudbalskog poslovanja zarađujući preko 100 miliona evra tokom dva i po meseca letnjeg prelaznog roka.

Da je Ćabi Alonso prodat Realu za 34,50 miliona evra godinu dana kasnije, a ne leta 2009, Liverpulova prednost u odnosu na konkurenciju bila bi još jača, a zanimljiv je podatak da je rekordna prodaja Valensije i dalje ona iz 2001. kada je Lacio platio Gaisku Mendijetu punih 48 miliona evra, što je cena ekvivalent današnjim obeštećenjima od oko 75 miliona evra.

Liverpulovih top 10 od 2010. godine:

1. Luis Suarez (Barselona) 81,72
2. Rahim Sterling (Mančester siti) 62,50
3. Fernando Tores (Čelsi) 58,50
4. Kristijan Benteke (Kristal Palas) 31,20
5. Havijer Maskerano (Barselona) 20,00
6. Džordon Ajb (Bornmut) 18,00
7. Endi Kerol (Vest Hem) 17,50
8. Džo Alen (Stouk) 15,50
9. Raul Meirelješ (Čelsi) 13,50
10. Fabio Borini (Sanderlend) 10,70

Valensijinih top 10 od 2010. godine:

1. Nikolas Otamendi (Mančester siti) 44,60
2. Škodran Mustafi (Arsenal) 41,00
3. David Vilja (Barselona) 40,00
4. Andre Gomeš (Barselona) 35,00
5. Pako Alkaser (Barselona) 30,00
6. Roberto Soldado (Totenhem) 30,00
7. David Silva (Mančester siti) 28,75
8. Huan Mata (Čelsi) 26,70
9. Žeremi Matje (Barselona) 20,00
10. Đordi Alba (Barselona) 14,00