Avion na letu MH17 oboren je raketom iz sistema BUK koji je kupljen u Rusiji, naveli su istražitelji.

Zajednički istražni tim čine eksperti iz Holandije, Belgije, Australije, Malezije i Ukrajine, a u izveštaju se navodi da je isključen scenario terorističkog napada.

Ističe se da nijedna druga letelica nije mogla da obori putnički avion Malezija erlajnsa, pozivajući se na radarske snimke, uključujući i one koje je priložila Rusija.

Oni su saopštili da je "MH17" oboren projektilom ispaljenim iz sela Pervomajsk, na istoku Ukrajine, koje je bilo pod kontrolom lokalnih snaga, prenio je Rojters.

Prethodno je kompanija koja proizvodi BUK sisteme saopštuila suprotne podatke, kao i da su nekoliko trenutaka pre obaranja aviona pored njega primećene dve letelice.

I Kremlj je danas, uoči zvaničnih rezultata istrage u Hagu, saopštio da radarski podaci pokazuju da malezijski avion MH-17 definitivno nije oboren raketom sa područja Ukrajine pod kontrolom proruskih snaga.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je novinarima da podaci kojima raspolaže ruska vojska jasno pokazuju da raketa nije ispaljena sa te teritorije već sa neke druge, prenosi Rojters.

"Radarski podaci su jasni... Nije bilo rakete. Ako je i bilo rakete ona je ispaljena sa neke druge teritorije", rekao je Peskov.

Rusija je razočarana rezultatima "pristrasne" međunarodne istrage koja je pokazala da je malezijski avion oborila ruska raketa, saopštilo je danas rusko Ministarstvo spoljnih poslova.

"Rusija je razočarana saznanjem da se situacija oko istrage pada malezijskog aviona ne menja, a zaključak holandskog tužilaštva potvrđuju da je istraga pristrasna i politički motivisana", navodi se u saopštenju.

KIJEV: DIREKTNA UMEŠANOST MOSKVE

Ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova pozdravilo je danas nalaze međunarodnog istražnog tima, i tvrdi da taj izveštaj ukazuje na "direktnu umešanost" Rusije u incident.

Izveštaj, kako ocenjuje Kijev, predstavlja "važnu prekretnicu" u privođenju pravdi svih odgovornih za obaranje aviona, prenosi Rojters.

"Time se staje na put svim pokušajima Rusije da diskredituje aktivnosti Zajedničkog istražnog tima i zaključke širenjem fabrikovanih informacija", navelo je ministarstvo u Kijevu.

Avion sa 298 ljudi oboren je 17. jula 2014. godine dok je bio na letu iz Amsterdama prema Kuala Lumpuru. Niko nije preživeo.



Kijev i pristalice nezavisnosti na istoku Ukrajine uzajamno se optužuju za obaranje putničkog aviona. Većina žrtava su bili Holanđani, zbog čega je ova zemlja predvodila istragu.

Pogledajte simulaciju obaranja aviona.