• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vučić u Rigi, potpisani ugovori od 734 miliona €

Izvor MONDO/Agencije

Premijer Aleksandar Vučić sastao se danas u Rigi sa premijerom Kine Li Kećangom. Prisustvovao potpisivanju tri važna sporazuma.



Bilateralni susret dva premijera održao se u Rigi uoči samita Kina plus 16 zemalja centralne i istočne Evopre. Ranije danas Vučić je prisustvovao u Rigi potpisivanju prva tri sporazuma od značaja za našu zemlju.

Sa Eksim bankom potpisan je sporazum Surčin-Obrenovac.

Sa kompanijom Sinohidro potpisan je sporazum o obilaznici oko Beograda (Bubanj potok - Ostružnički most) .

Takođe je potpisan memorandum o saradnji sa kompanijom Huawei.

Kineski premijer Li Kećang izrazio je zadovoljstvo saradnjom dveju zemalja koja je donela konkretnu korist narodima Srbije i Kine.

"Naši narodi su se uvek međusobno poštovali, a mi smo danas veoma srećni zbog vašeg ekonomskog napretka", istakao je premijer Li Kećang.

Ugovori o finansiranju vredni 734 miliona evra

Ministarka Zorana Mihajlović izjavila je danas da Srbija na Petom samitu šefova vlada Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope u Rigi potpisuje komercijalne i ugovore o finansiranju više projekata u iznosu od 734 miliona evra. "To je najveći iznos koji mi potpisujemo u infrastrukturnim projektima", rekla je Mihajlovićeva novinarima u Rigi.

Premijer Kine izrazio je zabrinutost za ličnu bezbednost predsednika Vlade Vučića i istovremeno poželeo uspeh u daljem ekonomskom razvoju i napretku Srbije.

Dva premijera razgovarala su o saradnji dveju zemalja, napretku i konkretnim rezultatima postignutim nakon posete kineskog premijera Srbiji, u decembru 2014. godine, kao i o rešenju za RTB Bor, a Vučić je zamolio kineskog premijera da pomogne u pronalaženju rešenja za ovaj rudarsko-topioničarski basen.

Premijer Vučić obavestio je kineskog premijera o sporazumima koje su dve zemlje potpisale u Rigi, o infrastrukturnim projektima koji su u toku i naglasio da je Srbija veoma ponosna na saradnju sa NR Kinom.

Vučić je poručio večeras sa samita Kine i zemalja Centralne i istočne Evrope 16+1 da je saradnja u oblasti infrastrukture, poslovna saradnja i veće prisustvo kineskih investitora u Srbiji "rezultat naše saradnje."

Vučić je koji učestvuje na Samitu 16 + 1 i tom prilikom istakao da Srbija podržava odrednice samita u Rigi i izrazio zahvalnost kineskim prijateljima na dosadasnjoj saradnji, navedeno je u saopštenju.

On je istakao da je Srbija do sada uglavnom sve projekte sa Kinom sprovela u delo i da su iskustva u toj saradnji bila odlična.

"Saradnja u oblasti infrastrukture, poslovna saradnja i veće prisustvo kineskih investitora u Srbiji rezultat je nase saradnje. Veoma smo zadovoljni ulogom kineske strane u poslovanju Železare Smederevo", zaključio je premijer Vučić.

Vučić od danas boravi u Rigi, glavnom gradu Letonije, gde učestvuje na Petom samitu šefova vlada Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, 5. i 6. novembra.

Tom prilikom planirani su i bilateralni susreti premijera Vučića i sa poljskom premijerkom Beatom Šidlo, češkim kolegom Bohuslavom Sobotkom, kao i drugim učesnicima Samita, navodi se u saopštenju Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima.

Razrešenje za pruigu Beograd - Budimpešta

Očekuje se da će na samitu 16+1 biti potpisan i komercijalni ugovor za modernizaciju i rekonstrukciju pruge Beograd - Budimpešta. Ta pruga, ukupne dužine 340 kilometara, trebalo bi da skrati putovanje između srpske i mađarske prestonice sa osam na manje od tri sata, jer bi vozovi na toj relaciji išli brzinom od oko 200 kilometara na sat. Još se precizno ne zna da li će taj infrastrukturni projekat biti realizovan iz kredita ili kroz koncesiju (kako je prvobitno bilo rečeno). U javnosti se sada spekuliše da će država možda finansirati izgradnju uzimanjem kredita od kineske Eksim banke. Kako je ranije najavilo Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastukture, na samitu u Rigi se očekuje i potpisivanje ugovora o finansiranju izgradnje autoputa Surčin-Obrenovac na Koridoru 11, kao i ugovora o izgradnji dela obilaznice oko Beograda.

Samit "16+1" je od velikog značaja za Srbiju, budući da bi na njemu trebalo da bude potpisan niz važnih sporazuma, a očekuje se da će premijer iz Rige "doneti" rešenje za RTB Bor.

Naime, premijer je najavio da će tokom boravka u Rigi "moliti i klečati na kolenima ako treba" da najpoznatije kineske kompanije preuzmu i RTB Bor.

Na skupu, kojem uz Vučića prisustvuje i niz vladinih predstavnika, bi trebalo da bude potpisan i sporazum o bezviznom režimu za građane Srbije i Kine, odnosno o ukidanju viza za boravak građana obe zemlje do 30 dana, koji bi trebalo da stupi na snagu do kraja 2016. godine.

Predstojeći samit u Rigi pružiće priliku da se ocene napredak i ostvareni rezultati u saradnji između Kine i 16 evropskih država, kao i sprovođenje srednjoročnih programa i smernica utvrđenih na prošlogodišnjem samitu u Sudžou.

U Rigi će biti održan i Biznis forum na kome će biti razmotrene perspektive za unapređenje saradnje, a posebna pažnja će biti posvećena različitim aspektima i izazovima za podsticanje preduzetništva u 21. veku.

Organizatori su naveli da je poslovni forum izvrsna platforma da državne institucije i privatni sektor zemalja CEEC i Kine podele svoje najbolje prakse, dobiju informacije o ekonomskoj politici, poslovnom okruženju i mogućnostima ulaganja, da razmotre glavne pravce ekonomske saradnje u godinama koje dolaze, i olakšaju poslovanje uspostavljanjem direktnih kontakata kroz B2B susrete.

KINESKA INICIJATIVA ZA SREDNJU I JUŽNU EVROPU

Uspostavljanje foruma 16+1 je inicirala Kina, kako bi se intenzivirala i proširila saradnja sa 11 zemalja članica Evropske unije i pet balkanskih zemalja u oblasti investicija, transporta, finansija, nauke, obrazovanja i kulture.

Istorijski Beogradski susreti

Drugi samit je održan u Bukureštu 2013. godine, dok je domaćin trećeg sastanka bio glavni grad Srbije, Beograd, u decembru 2014. Na tom skupu, nazvanom "Beogradski susreti", bilo je registrovano više od 6.500 učesnika, među kojima su bili predstavnici oko 500 kompanija, a u 17 delegacija zemalja učesnica bilo je vise od 400 zvaničnika iz zemalja Centralne i istočne Evrope i Kine. To je bio jedan od najvećih događaja u novijoj istoriji Srbije, budući da, kako je tada ocenio i premijer Vučić, najmanje 35 do 40 godina nije bilo tako velikog skupa u našoj zemlji na kojem je bilo 16 premijera iz zemalja CEEC.To je bilo prvi put posle 1986. godine da je kineski premijer došao u Beograd.

U okviru inicijative, Kina je definisala tri potencijalna prioritetna područja u ekonomskoj saradnji - infrastrukturu, visoke tehnologije i zelene tehnologije.

Pored Srbije, među 16 zemalja CEEC koje su se pridružile inicijativi su: Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Češka, Estonija, Mađarska, Letonija, Litvanija, Makedonija, Crna Gora, Poljska, Rumunija, Slovačka i Slovenija.

Prvi samit 16+1 održan je u Varšavi 2012. godine, na kom je tadašnji kineski premijer Ven Đabao najavio niz projekata za podsticanje saradnje, kreditnu liniju od 10 milijardi dolara, kao i osnivanje fonda za investicije i saradnju Kine sa evropskim zemljama.

Prošlogodišnji, četvrti samit 16+1 održan je krajem novembra u kineskom gradu Sudžou. Delegaciju Srbije je, na poziv kineskog premijera Li Kećanga, predvodio premijer Vučić, koji je tom prilikom imao niz bitnih diplomatskih i ekonomskih sastanaka sa kineskim zvaničnicima, ali i liderima vlada zemalja iz regiona.

Tokom te posete, potpisano je niz sporazuma od značaja za infrastrukturu Srbije.

Komentari 85

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vatro Marx

Toliko zemalja, otvara otvara radna mjesta u Srbiju, Njemacka, Italia, Kina, SAD, sjeverne zemlje sa zapada pa sada i Turska, Bugarska, vjerovatno da i ima jos. Da jos uvijek vlada kriza veliko nezaposlenost i male zarada u prosjeku, nije mi jasno kako to funkcionise.

Auuu

Pa i Zorana potpisivala ovaj kredit koliko se sećam 2014.god. Pa ovaj Lider u REGIONU Prezaduži DRŽAVU. Tito nije toliko imao DUG, KREDITE OD 24.MILIONA STANOVNIKA TADA! OVAJ OD 6 miliona stanovnika PREZADUŽI DA NEZNAM KO ĆE I KADA TO DA VRATI? Hrabar potez SNS-a! Na štetu gladnog, bolesnog naroda-DAJTE BESPLATNO LEČENjE I PRISTOJAN ŽIVOT GLADNOM NARODU!

Natasa

Srbija ce imati veliki uspeh zahvaljujuci podrsci Kine.

special image