Bilateralni susret dva premijera održao se u Rigi uoči samita Kina plus 16 zemalja centralne i istočne Evopre. Ranije danas Vučić je prisustvovao u Rigi potpisivanju prva tri sporazuma od značaja za našu zemlju.
Sa Eksim bankom potpisan je sporazum Surčin-Obrenovac.
Sa kompanijom Sinohidro potpisan je sporazum o obilaznici oko Beograda (Bubanj potok - Ostružnički most) .
Takođe je potpisan memorandum o saradnji sa kompanijom Huawei.
Kineski premijer Li Kećang izrazio je zadovoljstvo saradnjom dveju zemalja koja je donela konkretnu korist narodima Srbije i Kine.
"Naši narodi su se uvek međusobno poštovali, a mi smo danas veoma srećni zbog vašeg ekonomskog napretka", istakao je premijer Li Kećang.
Premijer Kine izrazio je zabrinutost za ličnu bezbednost predsednika Vlade Vučića i istovremeno poželeo uspeh u daljem ekonomskom razvoju i napretku Srbije.
Dva premijera razgovarala su o saradnji dveju zemalja, napretku i konkretnim rezultatima postignutim nakon posete kineskog premijera Srbiji, u decembru 2014. godine, kao i o rešenju za RTB Bor, a Vučić je zamolio kineskog premijera da pomogne u pronalaženju rešenja za ovaj rudarsko-topioničarski basen.
Premijer Vučić obavestio je kineskog premijera o sporazumima koje su dve zemlje potpisale u Rigi, o infrastrukturnim projektima koji su u toku i naglasio da je Srbija veoma ponosna na saradnju sa NR Kinom.
Vučić je poručio večeras sa samita Kine i zemalja Centralne i istočne Evrope 16+1 da je saradnja u oblasti infrastrukture, poslovna saradnja i veće prisustvo kineskih investitora u Srbiji "rezultat naše saradnje."
Vučić je koji učestvuje na Samitu 16 + 1 i tom prilikom istakao da Srbija podržava odrednice samita u Rigi i izrazio zahvalnost kineskim prijateljima na dosadasnjoj saradnji, navedeno je u saopštenju.
On je istakao da je Srbija do sada uglavnom sve projekte sa Kinom sprovela u delo i da su iskustva u toj saradnji bila odlična.
"Saradnja u oblasti infrastrukture, poslovna saradnja i veće prisustvo kineskih investitora u Srbiji rezultat je nase saradnje. Veoma smo zadovoljni ulogom kineske strane u poslovanju Železare Smederevo", zaključio je premijer Vučić.
Vučić od danas boravi u Rigi, glavnom gradu Letonije, gde učestvuje na Petom samitu šefova vlada Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, 5. i 6. novembra.
Tom prilikom planirani su i bilateralni susreti premijera Vučića i sa poljskom premijerkom Beatom Šidlo, češkim kolegom Bohuslavom Sobotkom, kao i drugim učesnicima Samita, navodi se u saopštenju Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima.
Samit "16+1" je od velikog značaja za Srbiju, budući da bi na njemu trebalo da bude potpisan niz važnih sporazuma, a očekuje se da će premijer iz Rige "doneti" rešenje za RTB Bor.
Naime, premijer je najavio da će tokom boravka u Rigi "moliti i klečati na kolenima ako treba" da najpoznatije kineske kompanije preuzmu i RTB Bor.
Na skupu, kojem uz Vučića prisustvuje i niz vladinih predstavnika, bi trebalo da bude potpisan i sporazum o bezviznom režimu za građane Srbije i Kine, odnosno o ukidanju viza za boravak građana obe zemlje do 30 dana, koji bi trebalo da stupi na snagu do kraja 2016. godine.
Predstojeći samit u Rigi pružiće priliku da se ocene napredak i ostvareni rezultati u saradnji između Kine i 16 evropskih država, kao i sprovođenje srednjoročnih programa i smernica utvrđenih na prošlogodišnjem samitu u Sudžou.
U Rigi će biti održan i Biznis forum na kome će biti razmotrene perspektive za unapređenje saradnje, a posebna pažnja će biti posvećena različitim aspektima i izazovima za podsticanje preduzetništva u 21. veku.
Organizatori su naveli da je poslovni forum izvrsna platforma da državne institucije i privatni sektor zemalja CEEC i Kine podele svoje najbolje prakse, dobiju informacije o ekonomskoj politici, poslovnom okruženju i mogućnostima ulaganja, da razmotre glavne pravce ekonomske saradnje u godinama koje dolaze, i olakšaju poslovanje uspostavljanjem direktnih kontakata kroz B2B susrete.
KINESKA INICIJATIVA ZA SREDNJU I JUŽNU EVROPU
Uspostavljanje foruma 16+1 je inicirala Kina, kako bi se intenzivirala i proširila saradnja sa 11 zemalja članica Evropske unije i pet balkanskih zemalja u oblasti investicija, transporta, finansija, nauke, obrazovanja i kulture.
U okviru inicijative, Kina je definisala tri potencijalna prioritetna područja u ekonomskoj saradnji - infrastrukturu, visoke tehnologije i zelene tehnologije.
Pored Srbije, među 16 zemalja CEEC koje su se pridružile inicijativi su: Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Češka, Estonija, Mađarska, Letonija, Litvanija, Makedonija, Crna Gora, Poljska, Rumunija, Slovačka i Slovenija.
Prvi samit 16+1 održan je u Varšavi 2012. godine, na kom je tadašnji kineski premijer Ven Đabao najavio niz projekata za podsticanje saradnje, kreditnu liniju od 10 milijardi dolara, kao i osnivanje fonda za investicije i saradnju Kine sa evropskim zemljama.
Prošlogodišnji, četvrti samit 16+1 održan je krajem novembra u kineskom gradu Sudžou. Delegaciju Srbije je, na poziv kineskog premijera Li Kećanga, predvodio premijer Vučić, koji je tom prilikom imao niz bitnih diplomatskih i ekonomskih sastanaka sa kineskim zvaničnicima, ali i liderima vlada zemalja iz regiona.
Tokom te posete, potpisano je niz sporazuma od značaja za infrastrukturu Srbije.
Partizan preživeo dramu za prvo mesto u ABA ligi: Megini klinci 45 mučili crno-bele!
Ovako izgleda tabela na polovini sezone: Tri tima na vrhu ABA lige, sve će odlučiti dva derbija u aprilu!
Crvena zvezda zvanično produžila ugovor sa Janisom Sferopulosom: Oglasio se klub, javio se Željko Drčelić!
Zvezda produžila ugovor sa Sferopulosom: Grk ostaje u Beogradu, poznato i do kada!
"Ponovo neverovatne stvari i odluke, pobedili smo zbog jednog razloga"! Željko Obradović se oglasio posle drame