• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gde su nestali srpski ledolomci?

Izvor mondo.rs

Od šest ledolomaca koji su bili u državnom vlasništvu, samo dva su ostala u funkciji. Dva ledolomca su od 2002. godine ukotvljena u Novom Sadu i sada su već havarisana. Treći je nasukan u Zemunu, a četvrti se nalazi negde na Savi.



Za vreme bivše SFRJ, Srbija je sa 10 brodogradilišta bila treća svetska sila u brodogradnji. U njima je proizvedeno i šest ledolomaca koji su bili u državnom vlasništvu, podseća RTS.

Međutim, posle privatizacije, dva ledolomca nekada jedne od najvećih brodarskih firmi "Heroj Pinki", a danas "Dunav grupe agregati", ukotvljena su od 2002. u Novom Sadu. Sada su već havarisani. Treći, takođe u vlasništvu firme, nasukan je u Zemunu, a njihov četvrti ledolomac – negde je na Savi. Preostala dva, koja su u vlasništvu EPS-a i Preduzeća "Ivan Milutinović", bore se s ledom.


Na obali Dunava, u Novom Sadu, ledolomci "Vučevo" i "Čakor" čekaju da postanu staro gvožđe.

Mašinac Živko Modić, koji je na njima proveo pola radnog veka, žali što je dozvoljeno da budu zapušteni i uništeni.

MAĐARI NAM POSLALI JOŠ DVA LEDOLOMCA

Kako bi pomogli u razbijanju leda na Dunavu, Mađarska je poslala još dva ledolomca u Srbiju. Četiri mađarska ledolomca među kojima je i najveće takvo mađarsko plovilo Sečenj, pomoći će da se uklone ledene blokade na Dunavu južno od Mađarske, duž srpsko-hrvatske granice, navodi MTI.



"Mađari imaju iste take brodove. Čuli smo u vestima da je u Budimpešti minus 26 i da su 85 odsto imali led. Oni su već angažovali svoje ledolomce, koji su potpuno isti ovakvi brodovi, a kod njih su u funkciji", kaže Živko Modić.

Nasukani ledolomac "Petrovaradin" je na obali Dunava kod Zemuna. Led ga je zaustavio da ne napravi štetu splavovima pored kojih je prolazio.

Sva tri ledolomca, i četvrti, koji je negde na Savi, posle menjanja nekoliko vlasnika, završila su u rukama "Dunav grupe agregati" Dušana Borovice.

Da li postoje plan i namera da se osposobe, nema informacija, jer je zgrada nekadašnjeg giganta zaključana, a na telefon se niko ne javlja.

"Po direktivama EU, mi smo počeli da zatvaramo brodogradilišta putem privatizacija koje su vršene zato što nismo smeli kao država da vršimo donacije za brodogradnju, a to nije tačno, jer kad pogledate jedan 'Finkatijeri' – brodogradilište, koji je u državnom vlasništvu u Italiji, perfektno funkcioniše", kaže Nenad Dragović iz Privredne komore Srbije.

Tako, sada, bitku sa ledom vode samo EPS-ov ledolomac i brod "Topola", vlasništvo Preduzeća "Ivan Milutinović", a šteta od leda na rekama je već oko 70 miliona evra.

"Doneta je odluka da se u narednih godinu dana kupi još jedan ledolomac koji će pokrivati sektor od Beograda do Novog Sada", kaže Veljko Kovačević, pomoćnik ministra za vodni saobraćaj.

Poređenja radi, Mađarska ima 22 ledolomca – 13 na Tisi, osam na Dunavu i jedan na Balatonu. Svi su u državnom vlasništvu i njihova privatizacija se ne dozvoljava, navodi RTS.

Tagovi

Komentari 21

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Srki

Na tenderu sto jeftinije!!! HMMM

Brrrrr

Sad cekamo da nam Angela Merkel, ili neki drugi dobrocinitelj Srba kaze sta sledece da se unisti kako bi nas drzali ko stoku, kao roblje, jeftinu radnu snagu.A vodja se zaduzuje kod MMF preko nasih ledja i trpa dzepove.Ko je ovde lud, smanjio plate i penzije, zivimo ko rumuni za vreme Causeskua, a dug raste li raste.Pa za koga i za sta to mi stedimo? Za lopovcine na vlasti,Gde ode toliki novac pitam ja ovu stoku od naroda.Stokooo

Serbia forever

Kradja i pljačka koštaju nas dugoročno, a nema nagoveštaja da će biti bolje sledeće zime!? Osim ako ne bude mraza i leda!?

special image