Za roditelje čije dete maltretira vršnjake u školi, narušava ugled i čast drugog učenika ili nastavnika nacrt Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja predviđa novčane kazne od 30.000 do 100.000 dinara.
Za teže prekršaje deteta u školi, kao što su uništavanje i krađa imovine, prepravljanje ili dopisivanje podataka u evidenciju koju vodi škola, zakon za roditelje predviđa prekršajnu ili krivičnu odgovornost.
Upotreba alkohola, duvana, narkotika, unošenje oružja u školu ili upotreba mobilnih telefona kojim se ugrožavaju prava drugih učenika ili u svrhu prevare prilikom ocenjivanja, takođe su definisani kao teža povreda obaveza.
Đaci i nastavnici oterali dečaka u smrt?
Jasna Janković, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije ističe za "Kurir" da će se o modelima još razgovarati, ali da je u svakom slučaju važno da zakon obaveže i roditelje da preuzmu odgovrnost za nasilničko ponašanje svog deteta.
"Slučaj Aleksa": Škola se žalila na presudu
”Rešavanje problema nasilničkog ponašanja kod deteta trebalo bi da bude odgovornost i roditelja đaka, profesora, direktora škole, države. Kao razredni starešina sam sretala roditelje koji su pokazivali maksimalni stepen nezainteresovanosti i koji, uprkos brojnim pozivima, pa čak I telegramima, nisu dolazili na razgovore i konsultacije. Stoga, svakako bi trebalo uvesti neke mere, a iznosti novčanih kazni trebalo bi da budu odgovorni za svoje dete”, navela je Jankovićeva.
Trenutno su u toku razgovori predstavnika Ministarstva prosvete s reprezentativnim sindikatima, a tek nakon javne rasprave nacrt zakona će biti dostavljen poslanicima Narodne skupštine na razmatranje.
Kazne i za sekretare škole
Po prvi put predviđene su novčane kazne i za sekretare škola koji ne budu savesno obavljali svoj posao - od 5.000 do 100.000 dinara.
Ministar prosvete Mladen Šarčević ranije je rekao da će sekretari škola biti kažnjavani ukoliko, kao pravnici, ne upozore direktore "da ne srljaju u sudske sporove za koje se unapred zna da će biti izgubljeni".
Zbog izgubljenih sudskih sporova računi mnogih škola danas su u blokadi, a ministarstvo je ove godine izdvojilo 215,5 miliona dinara za izgubljene sudske sporove.
Predlog je i da se vreme koje đaci provode u školi više ne meri školskim časovima, nego satima, a da se u njihov radni dan računaju obavezni i izborni časovi, vannastavne aktivnosti.
Partizan izgubio u Istanbulu, crno-beli na 2-5: Fenerbahče ostavio crno-bele bez šansi
Teodosić promašio pobedu u Pioniru: Zvezda imala "+14" pa ispustila šampiona Evrope
Završena akcija spašavanja u Novom Sadu - 14 poginulih, troje povređenih, obratio se i Vučić
"Da se rekonstruisala nadstrešnica, ovo se ne bi desilo": Vesić najavio da će utvrditi ko je stavljao pečate i potpise
Crvena zvezda i Partizan izvan plej-of zone: Ovako izgleda tabela Evrolige posle sedam kola