Na taj put, za mizerne evropske dnevnice, svakog meseca upućuje se na hiljade ljudi iz Srbije koji, preko različitih agencija, i uz znanje slovačke države, različitih firmi iz Slovačke i Srbije, kao i velikih stranih kompanija koje posluju u toj zemlji, rade bez ikakvog ugovora, kao "turisti", u turama od po tri meseca.
Radi se po 12 sati za dnevnice dvostruko manje od zakonom propisanih u Slovačkoj. Bez plaćene pauze. Uz obavezno maltretiranje na poslu, ali i u "smeštaju", piše novinar Dragan Krsnik.
"Rihlooo, rihlooo!" (Brže, brže) viče mlada Slovakinja radnicima koji svakog dana "muški" odrađuju svoju desetočasovnu smenu u fabrici televizora. Radnici, među kojima su većina Srbi, rade i tiho gunđaju, muka ih je dovela dovde, među hiljadama onih koji svakoga meseca stižu turističkim autobusima u Slovačku.
"Ugovor" je turistička viza sa uplaćenim zdravstvenim putničkim osiguranjem za svega nedelju dana, i to mora da se potpiše.
"Jedini ugovor (vrlo nejasan) koji se potpisuje u autobusu pred polazak jeste onaj sa agencijom, čija se nadležnost završava na granici sa Mađarskom. Odatle, ista agencija, samo registrovana u Slovačkoj, preuzima rukovođenje i raspoređuje radnike prema potrebama svake pojedinačne kompanije. Putnici u autobusima ne znaju u koji grad idu, gde će biti smešteni, gde i na kojem radnom mestu će raditi"”, pokazalo je istraživanje "Nedeljnika".
Može svako da radi, nije potrebna neka posebna stručna sprema, poslovi su razni i nisu teški. Većinom u stojećem položaju. U slučaju da fabrika prestane sa radom i otpusti radnike, odnosno ako dobijete otkaz, vraćate se o svom trošku kući i zato uvek treba imati bar 30 do 50 evra kod sebe.
Agencija snosi odgovornost samo ako ste se povredili na poslu. U slučaju da ste bolesni ili imate neki problem, sve rešavate sa koordinatorima iz agencije i potrebno je da ih o tome obavestite. Troškove lečenja snosite sami. Ako zbog bolesti ne možete ići na posao, treba o tome obavestiti koordinatora.
Za ponašanje u fabrici postoje striktna pravila, i svako ima kaznu od 20 do 50 evra. Tako, recimo, ako u kuhinji gde sami spremate hranu sednete na kuhinjski element globa je 30 evra, za pušenje 50...
Samo u jednoj fabrici „Samsung korporacije“ u opštini Galanta radi više od 1.000 ljudi. A tu su i Jasplastik, FM Logistic, SHC, Fine DNS i desetine drugih u Slovačkoj. Devedeset odsto radnika u proizvodnji u tim fabrikama su građani Srbije!
Kompanija „Samsung“ (u ovom slučaju) po ceni jednog prosečnog televizora u maloprodaji može da isplati dnevnice za nekoliko stotina stranih radnika.
Slovački "Dennik N" preneo je priču "Nedeljnika", u Samsungu su odbili da komentarišu uslove rada a ambasador Srbije u Slovačkoj Šani Dermaku kaže da takve zloupotrebe nisu neuobičajene.
Slovačkoj na ime poreza ostaje profit u državnoj kasi, a agencije uzimaju pare po svakom dovezenom čoveku. Dobro i Srbiji, manji je pritisak nezaposlenih. A ljudima? Ko ih pita.
Partizan preživeo dramu za prvo mesto u ABA ligi: Megini klinci 45 mučili crno-bele!
Ovako izgleda tabela na polovini sezone: Tri tima na vrhu ABA lige, sve će odlučiti dva derbija u aprilu!
Crvena zvezda zvanično produžila ugovor sa Janisom Sferopulosom: Oglasio se klub, javio se Željko Drčelić!
Zvezda produžila ugovor sa Sferopulosom: Grk ostaje u Beogradu, poznato i do kada!
"Ponovo neverovatne stvari i odluke, pobedili smo zbog jednog razloga"! Željko Obradović se oglasio posle drame