Državna ceremonija je održavana kod Spomenika Topličanima palim u ratovima 1912-1918. i žrtvama Narodnog ustanka 1917. godine, koji se nalazi u centru Prokuplja.
Nakon verskog obreda, položeni su lovorovi venci i odate najviše državne i vojne počasti. A onda se okupljenima obratio Vučić:
On je u uvodu izneo istorijske činjenice o Topličkom ustanku, a potom se obratio građanima važnim porukama koje se mogu izvući iz tog slavnog događaja iz naše prošlosti.
Toplički ustanak bio je prvi i jedini ustanak protiv tiranije u bilo kojoj državi okupirane Evrope u Prvom svetskom ratu, rekao je premijer.
"Ustanak se desio u malenoj Srbiji, poznatoj po poštenim ljudima, iako su imali pred sobom najjaču vojnu silu tog doba", rekao je Vučić, podstivši da Toplički ustanak zauzima posebno mesto u srcu i pamćenju junačke Toplice.
"Srpski je narod tada pokazao da je spreman da se bori za slobodu, a protiv tiranije Bugara", podsetio je predsednik vlade.
Da li je posledica ustanka bilo još više srpskih žrtava, na to pitanje istoričara premijer poručuje da istorija govori da su upravo srpske žrtve bile uzrok ustanka, a da je toplički ustanak bio u to vreme jedini organizovani ustanak u Evropi.
Pobijeno je 20.000 Toličana samo zato što su odlučili da kažu ne, poručio je Vučic, čime su svrstali na stranu slobodaraskog sveta.
On se zahvalio građanima Toplice na životima koje su dali ne samo u Prvom, već i u Drugom svetskom ratu i ratovima devedesetih.
"Vi ste naši srpski gvozdenjaci", poručio je premijer okupljenim građanima.
"Nisam došao po vaše glasove ovde, već to da vam kažem i da kažem da srpsko srce i danas kuca za Kosovo i Metohiju i ne mogu da ga zaustave", rekao je Vučić velikom broju okupljenih.
"Da vam kažem da naša Srbija još stoji, da je jača i raste svakog dana, da se bori za svaki život u njoj, da zna kuda ide", rekao je Vučić i dodao:
"Na nama je da danas za sve junake ustanemo, da više ne ležimo, zagrlimo se i zahvalimo precima, Glavu gore Srbijo! To od nas traže glave koje su odsečene, da idemo napred, da se borimo za ovu zemlju i našu budućnost", rekao je premijer.
"Izrasli smo iz onih koje si mogao da pobediš, ali ne i da poniziš i danas smo takvi", poručio je Vučić i naglasio da Srbija nikada neće ustati protiv Republike Srpske, niti Srpska protiv Srbije!
On je najavio da će u Beogradu biti podignut spomenik gvozdenom puku, kao i da će sutra u beogradskim školama prvi čas biti posvećen Topličkom ustanku.
Premijer je, zajedno s predsednicom Skupštine Srbije Majom Gojković i Dodikom obišao zatim postavku "Toplički ustanak 1917 - 100 godina posle" u Narodnom muzeju Toplice.
Na ulazu u muzej učenici osnovnih i srednjih škola Topličkog kraja premijeru su uručli svoje nagrađene literalne radove na temu Topličkog ustanka.
Ceremoniji su prisustvovali i ministri u Vladi Srbije, načelnik Topličkog upravnog okruga, predsednik opštine Prokuplje, predstavnici diplomatskog kora, udruženja za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije i građani.
BUNA ČETNIKA PROTIV MOBILIZACIJE
Neposredan povod za izbijanje ustanka bila je mobilizacija koju su bugarske vlasti htele da izvrše na teritoriji Toplice, Jablanice i Puste Reke. Srbi su ustali protiv nasilne mobilizacije, i to protiv svojih sunarodnika, bezobzirne pljačke i gušenja svega srpskog.
Ustanku je prethodilo povlačenje srpske vojske preko Albanije, pred uspešnom ofanzivom armija Centralnih sila u jesen 1915. godine.
U Srbiji su tada formirani organi okupacione vlasti, koji su denacionalizacijom, pljačkom i mobilizacijom Srba izazvali revolt i ogorčenje srpskog stanovništva.
Te 1916. godine Bugari su oformili regrutne centre i započeli regrutaciju srpskih muškaraca od 18 do 50 godina, kako bi ih poslali u bugarsku vojsku.
Istovremeno je započeta i prisilna "bugarizacija" stanovništva, koja je podrazumevala zabranu srpskog jezika i upotrebe ćiriličkog pisma, zatvaranje srpskih škola, spaljivanje knjiga i zabranu negovanja spskih običaja.
Takođe, bilo je zabranjeno koristiti srpska prezimena, pa je, da bi prezimena izgledala kao bugarska, iz srpskih prezimena uklanjan nastavak "ić" i dodavan nastavak "ov".Sve to izazvalo je otpor stanovništva.
Ustanike su organizovali i predvodili četvorica vojvoda - Kosta Vojinović, braća Milinko i Toško Vlahović i Jovan Radovi
Ustanička vojska od oko 15.000 hiljada boraca sišla je u rano proleće 1917. godine sa planina u ravnice i okupatorske garnizone, zarobila oko 1.000 bugarskih vojnika i oslobodila veliki deo južne Srbije.
Najveće borbe vodile su se u dolini južne Morave, na Kopaoniku i na severu Kosova, a opštim narodnim ustankom je stvorena takozvana "Toplička slobodna republika", koja je trajala mesec dana i obuhvatala je teritoriju Toplice, Jablanice, Jastrepca, istočnih i srednjih predela Kopaonika.
Međutim, ofanzivom centralnih sila i strahovitom represijom u proleće 1917. godine "Toplička slobodna republika" je slomljena, a u samom topličkom okrugu do temelja je uništeno 55 sela.
Uprkos svemu, preostale ustaničke čete su nastavile borbe, pa su do jeseni 1917. godine komitske čete nastavile borbe širom Srbije.
U jesen 1917. godine Toplički ustanak je ugušen u krvi, okupatorski vojnici, najviše bugarski, ubijali su ne samo poslednje učesnike pobune, nego i žene, decu i starce.
Poraz Zvezde i čarke na kraju: Crveno-beli sjajno krenuli pa se skroz ugasili
Posle ovog poraza Zvezda je potonula: Efes izbacio crveno-bele iz plej-of slike, pogledajte tabelu Evrolige!
"Krenuli smo dobro, a onda se desio kolaps!": Sferopulos video dva različita tima, zato je Zvezda izgubila
Partizan pronašao novog trenera: Vraća se u Humsku čovek čiju "bombu" pamti Zvezda?
"Sav javni prevoz u Beogradu će biti besplatan": Šapić najavio veliku promenu od 1. januara