• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Slučaj Agrokor: Rusi biraju Todorićevog naslednika

Izvor mondo.rs

Hrvatska je danas s 81 milion kuna (oko 11 miliona evra) blokirala Agrokor zbog njegovog duga za PDV. Tokom dana postognut dogovor - banke poverioci i predstavnici Agrokora usuglasili ključne elemente sporazuma o zamrzavanju duga.

Preko servisa Financijske agencije FINA InfoBlokade potvrđeno je jutros da je račun Belja, jedne od većih kompanija u sastavu Agrokora, blokiran.

Jutarnji list je već objavio da su juče, nakon Orbica, krenule blokade nekih od Agrokorovih kompanija, te je na naplatu selo ukupno stotinak miliona kuna. Više desetina miliona kuna blokirale su im manje banke, pa ACI, HEP, Kraš , centar Nord…

Todorić odlazi, postignut dogovor o Agrokoru

Od jutros je Belje zbog blokade računa stavljeno u segment posmatranja na Zagrebačkoj berzi.

Prema javno dostupnim podacima iz servisa Finansijske agencije FINA InfoBlokade, od nešto pre 13 sati u blokadi su računi Agrokora, Leda, Jamnice, Tiska i PIK Vrbovca, ali ne i Konzuma.

Rusi zavrnuli slavinu: Nema više para za Agrokor

Reč je o podacima koji se ažuriraju u realnom vremenu, što znači da se tokom dana menjaju.

Ljajić: Dobavljači u Srbiji koji imaju probleme da se jave

Ministar Rasim Ljajić pozvao je danas sve dobavljače Agrokora, koji imaju eventualne probleme ili nejasnoće, da se obrate tom ministarstvu kako bi dobili sve adekvatne informacije. Ljajić je taj poziv uputio povodom problema sa funkcionisanjem hrvatske kompanije Agrokor, koja u Srbiji zapošljava više od 11.000 radnika.

Tokom dana banke poverioci i predstavnici Agrokora usuglasili su ključne elemente sporazuma o zamrzavanju duga, čije se potpisivanje očekuje tokom dana, a doći će i do promene u upravljačkom timu koncerna, saopštila je Erste banka.

Pored Erste banke, u koordinacionom odboru finansijskih poverilaca je još pet banaka - Privredna banka Zagreb, Rajfajzen banka Austrija, Sberbanka, VTB Banka (Austrija) AG i Zagrebačka banka.

Cilj takozvanog "stendstil" ugovora (standstill) je da olakša napore kompanije za stabilizaciju poslovanja i da osigura podmirenje dospelih obaveza prema dobavljačima u idućem razdoblju, navodi se u saopštenju, koje prenose hrvatski mediji.

Stendstil ugovor bi, kako se dodaje, trebalo da olakša napore kompanije u rešavanju pitanja likvidnosti, osiguranja kontinuiteta poslovanja, zaštite vrednosti koncerna, kao i da predstavlja i osnovu za održivo restrukturiranje koncerna.

"Nužnost za uspešnu stabilizaciju je koordinacija svih ključnih učesnika kako bi zajedno poduprli dugoročan i održiv poslovni model".

U saopštenju se najavljuju i promene u upravljačkom timu Agrokora.

Ruske banke, pre svega Sberbanka, u najskorije vreme će izabrati prvog čoveka koji će nastaviti voditi ”Agrokor”, a Ivica Todorić više neće da bude u upravi, pišu "Večernje novosti."

Uvođenje glavnog direktora za restrukturiranje biće narednih meseci ključno, a promeniće se i uprave u svim preduzećima u koncernu ”Agrokor”.

Istovremeno, kako javlja agencija Hina, hrvatska vlada je danas popodne usvojila i upuitila Saboru na donošenje predlog zakona o postupku vanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za državu.

Zakon bi se odnosio na kompanije s više od pet hiljada zaposlenih i obavezama većim od 7,5 milijardi kuna, a vanredna uprava bi mogla da traje najviše 15 meseci.

Kako je istakano predsednik hrvatske vlade Andrej Plenković, ovaj zakonski akt je namenjen velikim kompanijama koje se nađu u određenim poteškoćama, a njihov značaj i veličina su od sistemskog značaja za funkcioniranje hrvatske ekonomije i finansijskog sistema, i u krajnjoj instanci za ukupnu stabilnost zemlje.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Banovo Brdo

hrvati štite sebe, da zgrabe još dok ima. Nadam se da snabdevači i radnici Agrokora u Srbiji, neće ostati prepušteni cunamiju ,kao što su štediše u švajcarcima gurnute u ponor od strane države.

Semafor

Svako ko se iole razume u ekonomske prevare zna da je ovo sve smisljeno uradjeno. Ovako se radi po Americi. To je radio i Tramp,cak vise puta,jer je nekoliko puta namerno bankrotirao. Imas po nekoliko firmi,rasiris se na sve strane,ima te svuda,firme zaduzis kreditima,dobavljacima placas prvo redovno na 30 dana,onda 60,pa 90...pa na 6 messeci. Eventualno radnicima kasnis sa platama (ne zna, da li su u Agrokoru kasnile,ali nema veze).Sa porezom isto tako,razvlacih,odugovlacis,vlast i politicari ti za % odlazu razne tuzbe,kontrole,izvrsenja,priudne naplate...I sve te pare koje dugujes samo iznosis van uz pomoc raznih trange frange bankarskih transakcija. Posle firma bankrotira i nista. To se tako radi. Bez ikakvih posledica. Nije ilegalno,nije zabranjeno. Nigde u zakonima ne pise da u svojoj privatnoj firmi ne smete da napravite pogresne poslovne poteze. Pa se tako namerno prave pogresni potezi. Mada uvek ostaje opcija balkanskog mentaliteta tj. da cim zarade malo vise para misle da su uhvatili Boga za bradu i da su najpametniji,da se u sve razumeju,pa krenu da se sire na ono i sto znaju,i sto ne znaju. misle da ako znaju da manevrisu sa 50 ili 100 hiljada ,sa znaju i za 250 miliona ili milijardu.. I onda krk. Ogranicenost mentalnih,obrazovnih,intelektualnih,preduzetnickih i drugih sposobnosti uzme danak.

Cramer

@Semafor Отприлике, али... није баш тако. У праву постоји нешто што се зове институцијом пробијања правне личности. У тој ситуацији се друштво капитала посматра на неки начин као друштво лица, у смислу да власник правног лица више није одговоран само до износа уложеног капитала, већ може одговарати целокупном имовином (а то су колико можемо видети јахте, острва, виле и др.). Дакле, да се поштују прописи, не може се радити то што раде тајкуни по банана државама (и у Србији постоје бројни примери лица која су намерно уништила своја предузећа, а да им богатство нико није ни такао). Овде мислим да је реч о нечему другоме. Држава не жели да контролу над системом преузму странци, па су међу првима кренули у блокаду (што је на крају крајева непотребно, јер свакако имају приоритет у наплати), да ставе банкама до знања да ако не прихвате репрограм неће добити ништа. Банке ће на крају прихватити репрограм, уз велике отписе потраживања, компанију ће преузети хрватска државa, и тако.. појео вук магарца. А наше наде да ћемо их се отарасити тако лако, падају у воду. (Искрено се надам да грешим у вези са последњим).

special image