Danas, 11. aprila, u Utrihtu u Holandiji, Branimir Džoni Štulić je napunio 64 godine. Već skoro tri decenije živi osamljeno, nerado priča sa kolegama, prijateljima, novinarima a, kako kaže, izabrao je baš tu zemlju jer u njoj nema mnogo Jugoslovena. Od njih je pobegao kada je Azra bila na vrhuncu slave u Balkanu.
Od početnog flerta sa sevdalinkama sredinom sedamdesetih, preko uticaja Bitlsa, novog talasa i panka, Štulić je konačno oformio grupu Azra i 1980. godine izdao album pod kojim je poklekla cela SFRJ. Nastavio je "mahnito" da stvara i objavljuje album za albumom, pa dvostruke, trostruke albume, nije se zaustavljao.
Rat kao da je zapečatio Štulićev povratak na prostore bivše Juge. Kako je pričao, otišao je da bi spasio živu glavu. Vratio se nije ni posle rata, jer je pasoš koji je imao, prestao da važi kada je prestala da važi i zemlja u kojoj je stvarao. Onda počinje trka za Štulićem. Prvo Srbija, a potom i druge republike bivše SFRJ nude Štuliću državljanstvo i pasoš, ali je on sve odbio i tako ostao "samo svoj", čovek bez države i potrebe za istom.
Već od sredine osamdesetih Štulić živi na relaciji Holandija-Jugoslavija, a pred sam rat nekoliko meseci boravi u Beogradu.
Tih meseci, u Beogradu se susretao sa muzičkim kritičarem Vojislavom Pantićem.
"Ne zaboravimo, Džoni nije bio nikakav šmeker. A ispao je šmeker. Džoni je napisao dvadesetak najboljih ljubavnih pesama u istoriji rokenrola, u staroj Jugoslaviji, ali ni uz jednu od tih pesama ti ne možeš da plešeš", rekao je Pantić u ranijem intervjuu za "RTS".
"Džoni je bio jedan divni ludak. On da je imao ikakve veze sa biznisom, poslom u vreme kada je napravio prvih nekoliko albuma, ne bi ih snimio i objavio za tri godine. On je mogao komotno da te albume krčmi 10, 15 godina, da lepo živi od svega toga i da ih bolje i proda, a on je umesto toga izbacivao, dvostruke, trostruke, kao da je želeo da što pre iz sebe izbaci svu tu nakupljenu emociju, frustraciju", dodao je Pantić.
Uz Azru, Džonijev prepoznatljiv glas i "ubitačne" stihove odrasle su mnoge generacije. Kultni albumi poput "Azra", "Sunčana strana ulice", "Ravno do dna", "Filigranski pločnici", "Zadovoljština", "Balegari ne vjeruju sreći" i "Sevdah za Paulu Horvat" zauvek su obeležili yu rock scenu, a nema osobe koja ne zna da otpeva makar jednu njegovu pesmu (pa makar to bila i "Fa fa fa").
"Jeftina mjuza, teška cuga, užas je moja furka!"
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!