Turisti se ne žale samo na odbojan izgled ovih morskih biljaka, već, pre svega, na njihov neprijatan miris. "Zaista je odvratno", "Gotovo da sam povratio", "Nikad ovo nisam doživela", "Ne mogu da dišem", komentarišu svi oni koji su otputovali u tropski turistički raj.
Na Karibima traje cvetanje morske alge Sargassum, ali niko nije mogao da predvidi da će ovogodišnja sezona dostići rekordni vrhunac. Od početka 2025. godine, količina ove alge dostigla je neverovatnih 38 miliona tona, što ugrožava ne samo turizam, već i celu privredu regiona.
Turisti razočarani karipskim plažama: "Miris je užasan"
Posetioci ovog turističkog raja sve češće se žale na neprijatne mirise koje izaziva vodonik-sulfid i drugi hemijski spojevi koji nastaju razlaganjem algi.
"Miris je zaista odvratan", priznaju turisti u razgovoru za portal 20min.ch. "Gotovo da sam se ispovraćao", dodaje jedan od njih. Kako kažu, neprijatne alge koje se pojavljuju gotovo svuda, u velikoj meri odbijaju posetioce i kvare doživljaj odmora, što direktno utiče na pad broja turista. Meštani primećuju da se turisti kupaju isključivo u ograđenim zonama, gde se alge mehanički uklanjaju.
Karibi u borbi protiv invazije algi
Popularne destinacije poput Punta Kane uvode razne mere kako bi ublažile uticaj algi na turizam. Na plažama ostrva Sveti Martin angažovani su bageri koji svakodnevno uklanjaju naslage morskih biljaka. U drugim mestima postavljene su specijalne barijere koje sprečavaju alge da stignu do obale. Ipak, mnoge plaže ostaju zatvorene, što dodatno produbljuje krizu u turističkoj industriji.
Situacija zabrinjava lokalno stanovništvo, budući da im turizam predstavlja glavni izvor prihoda. Hoteli i rizorti prinuđeni su da preduzimaju vanredne mere kako bi zadržali interesovanje turista. Neki nude povraćaj novca za boravak ili organizuju prevoz do manje pogođenih plaža.
Prognoze, međutim, nisu ohrabrujuće. Stručnjaci predviđaju da će količina algi nastaviti da raste u narednim mesecima.
BONUS VIDEO: