Igrao se 93. minut meča Alžira i Austrije kada je Rijad Marez golom šokirao Austriju i doveo je do ispadanja sa Mundijala. Tako su mislili svi - osim Saše Kalajdžića.
Ušao je nakon tog pogotka umesto štopera Filipa Mvenea i - dao gol! Nakon prodora sa leve strane lopta je došla do Mihaela Gregoriča, koji mu je glavom vratio loptu, a Kalajdžić je ovim golom odveo Austriju u nokaut fazu Mundijala:
Vratio se sa dna da postane heroj
Bio je ovo drugi meč Kalajdžića na Mundijalu za Austriju pošto je počeo meč sa Jordanom i odigrao jedno poluvreme. Nije se istakao tu, ali kada je zagustilo - morao je na teren.
Ipak njegov put do ovog Mundijala je neverovatan jer bi mnogi na njegovom mestu odavno završili karijeru, iako je Saši tek 28 godina. Uspeo je da pobedi povrede, da se vrati nekoliko puta fudbalski u život i sada je heroj nacije.
Štake i kraj? Ne, Svetsko prvenstvo
"Žigić iz Beča" je zbog pokidanih prednjih ukrštenih ligamenata pauzirao više od 1.000 dana, a onda je za samo 22 minuta na terenu u nekoliko prijateljskih mečeva uspeo da ubedi Ralfa Rangnika da ga pozove na Mundijal. A tome se zaista niko nije nadao kada ga je Vulverhempton pozajmio Ajntrahtu. Tada je Saša po treći put pokidao ligamente nakon samo šest odigranih mečeva.
Od februara je pauzirao više od cele godine, čak 440 dana i na kraju je pozajmljen LASK-u. U Lincu je polako kročio na teren, a onda je sa šest golova i sedam asistencija doprineo čudu u kome je LASK uzeo titulu u Austriji! Nakon toga i nakon samo 22 meča u prijateljaskim utakmicama u martu uspeo je da dođe do mesta u napadu Austrije pored Marka Arnautovića i Mihaela Gregoriča, a ispred Andreasa Vajmana.
Ceo život ga muče povrede
Napadač koga je Vulverhempton u jednom momentu platio 19.000.000 evra od samog početka karijere se mučio sa povredama. Kada je počeo u Admiri Vaker odmah je imao povredu metatarzalne kosti zbog koje je bio van terena 140 dana. Kada se vratio zaigrao je sjajno, pa ga je kupio Štutgart i čim je kročio na teren opet je morao na pauzu. Prvi put je pokidao ligamente kolena i morao je na pauzu od 300 dana, gotovo celu godinu! Kada se vratio povredio je rame pa je morao van terena 140 dana, a kada je 2022. opet puklo u kolenu znao je šta to znači.
"Dve nedelje posle potpisa za Štutgart imao sam prvu povredu kolena, pa sada živim deža vi. Ne mogu to sada da promenim. Ako povratak bude kao prošli put, onda sam prilično uzbuđen zbog svega što mi predstoji - i navijači mogu biti uzbuđeni zbog toga. Kada je doktor rekao 'Saša, pođi sa mnom' znao sam da je nešto ozbiljno. Da su vesti dobre, on bi rekao 'Saša, imam dobre vesti, sve je u redu'. Umesto toga rekao je 'Molim te, dođi u moju ordinaciju', veoma ozbiljnim tonom. Osetio sam kao mali šok. Osetio sam nešto, ali nije bilo kao prošlog puta. Igrao sam narednih šest ili sedam minuta do poluvremena i osećao sam kao da nešto nije baš u redu. Koleno mi je bilo malo slabije u nekim situacijama, ali ne stalno, pa sam pomislio da je možda povreda, ali možda nešto nije tako loše i bio sam prilično pozitivan kada sam uradio magnetnu rezonancu", rekao je Kalajdžić i dodao: "Čekao sam u svlačionici sa svojom verenicom. Nakon što je tim pobedio utakmicu, doktor je ušao", rekao je Saša Kalajdžić kada se kao igrač Vulvsa oporavljao od povrede.
Tada je opet pauzirao jako dugo - sada 275 dana. "Bilo je teško. Veoma teško. Teško. Izazovno. Ali radio sam veoma naporno, mi smo radili veoma naporno - svi oko mene i kod kuće. Zato je još posebnije kada se ovakve stvari dese", rekao je Kalajdžić nakon što ne samo da se vratio na teren nego je dao gol Evertonu!
Sada je heroj
Posle ovog gola u meću sa Alžirom je pravi heroj tima Austrije koji je uz pomoć Srba prošao dalje i zakazao meč sa Španijom. Marko Arnautović je dao dva gola i za jedan asistirao, a Saša je postigao pogodak protiv tima iz Afrike i doneo istorijski prolazak dalje.
(MONDO, N.L.)
BONUS VIDEO:
