Nakon utakmice protiv Egipta i bolnog remija (1:1), Iranci su ostavili za sobom pisanu poruku u svlačionici u Sijetlu. Dok su patili zbog poništenog gola za pobedu u 90+3', a potom i zbog pogođene prečke, Iranci su na tabli napisali nekoliko rečenica o sebi.
"Dolazimo iz Irana. Iz zemlja kojoj je hiljadama godina čast bila važnija od pobede. Za nas, fudbal nije samo takmičenje za rezultat, to je test karaktera"
"Bodovi možda mogu da se osvoje na mnogo načina, ali poštovanje ne može. Možda tim koji prođe grupu, ali samo kroz fer-plejom i časno, može da stoji uspravno pred istoriju. Fer-plej nije samo napisani red u fudbalskim pravilima. On je u suštini ove igre"
"Hvala ti Sijetle na gostoprimstvu i hvala svim Irancima koji su dali svoja srca, glasove i svoje čitavo biće za Iran. Iran će uvek stajati uspravno!", piše na tabli.
Na poruci su bili napisani i znakovi #168 i #Minab, kojim se aludira na broj poginulih, a najviše dece, u napadu američkih snaga na Minab u toku rata dve zemlje ranije ove godine.
Kapiten: "Protiv svega se ovde borimo"
Kapiten Irana Mehdi Taremi žestoko je kritikovao Međunarodnu fudbalsku asocijaciju (FIFA) posle bolnog remija svog tima protiv Egipta. Nakon poništenog gola za plasman u nokaut fazu, Iranac nije govorio o sudijskoj odluci, već o nefer tretmanu koji je njegov tim trpeo sve do poslednjeg meča grupne faze protiv Egipta.
Iranci su morali da doputuju na utakmice dan pred meč i da se odmah potom vrate u Meksiko, jer im Sjedinjene Države sve do poslednje utakmice protiv Egipta u Sijetlu nisu dopuštale da provedu više vremena unutar granica SAD. O tome je govorio Taremi.
Britanski novinari pitali su napadača Olimpijakosa posle meča da li oseća da će svima biti lakše kada Iran ispadne?
"Ovde moramo da se borimo protiv svega. Ne znam da li ljudi to žele ili ne (da Iran ispadne, prim. novin), ali tako izgleda iz naše perspektive. Mislimo da tako razmišljaju", kazao je Taremi.
"Đani Infantino ništa nije uradio, a obećao je"
Posebno je kritikovao predsednika FIFA Đanija Infantina.
"Infantino je došao pred prvi meč i rekao 'Rešićemo sve probleme ovde', ali zapravo FIFA ništa nije rešila. Naši ljudi za organizaciju nisu ovde. Naši predstavnici medija nisu ovde. Gde su naši mediji? To možemo i sada da proverimo... Eto, nema nikoga od naših novinara ovde. Nema ni našeg ekonoma, nema ni potpredsednika, ni predsednika Saveza", kazao je Taremi.
I selektor Irana Amir Galenoei imao je oštar odgovor.
"To šta su to uradili ovi mladi ljudi, igrači, ostaće upisano u istoriji, jer nas je domaćin Svetskog prvenstva tretirao veoma nefer. Da su nam dopustili da dođemo dve nedelje ranije, bili bismo spremniji. Izneli smo razumne, racionalne zahteve. Bili bismo u stanju da se oporavimo i da budemo u boljem stanju fizički i mentalno. Ipak, te pravde smo lišeni", kazao je on.
Bonus video: Dramatičan kraj utakmice Egipat - Iran