Nadir Hifi biće zamena za Metjua Strazela koji je morao da napusti reprezentaciju Francuske zbog povrede. Bila je zvezda Evrolige, koja je u sezoni za nama branila boje Pariza, pozvana u tim, ali je pre nedelju dana selektor Frederik Fatu rešio da omalenog košarkaša precrta sa spiska. Ipak, sada je morao da ga vrati u tim.
Strazel je 16. avgusta protiv nacionalnog tima Španije zadobio povredu butine i zbog toga neće moći da pomogne već oslabljenom timu Francuske na predstojećem Evropskom prvenstvu. Čini se da je Strazel sve pokušao, prošao je i lečenje u Monaku i kod francuskog medicinskog osoblja, ali konačna odluka je bila da je za oporavak potrebno vreme - u planu je duži period fizičke rehabilitacije.
Hifi, kao igrač koji je poslednji bio precrtan sa spiska dobio je poziv da se vrati u tim i on će se uskoro priključiti reprezentaciji Francuske. Pokazao je igrač Pariza da i te kako može biti od koristi ekipi, a s obzirom na to da tim Francuske ima već dva prirodna plejmejkera (Tea Maledona i Silvena Franciska), Hifi će verovatno pomagati na toj poziciji, ali bi primarna mogla biti bekovska linija.
Hifi je u sezoni za nama prosečno beležio 17,8 poena, 2,5 skokova i 2,6 asistencija po meču u domaćem šampionatu, dok je u Evroligi taj prosek bio nešto skromniji, ali opet značajan - ubacivao je 14,7 poena po susretu.
Šta je Strazel rekao nakon što je saznao da će propustiti Eurobasket?
Strazel je veoma teško prihvatio činjenicu da neće putovati sa timom na Eurobasket: "Udario me je grom. Nemam reči, samo suze. Učinio bih sve da osetim emociju nošenja ovog dresa i borbu ove nove generacije."
Koliki je udarac izostanak Strazela govori i činjenica da je od ekipe sa Olimpijskih igara ostalo svega trojica igrača - Geršon Jabusele, Bilal Kulibali i Ajzea Kordinije, zbog toga će ovaj tim sa devetoricom novajlija morati da pronađe put do novog trijumfa - neće biti lako pošto se nalaze u grupi D u kojoj je Poljska, Slovenija, Belfija, Izrael i Island.
Bonus video: