• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da li ulaz na Kalemegdan treba naplaćivati? ANKETA

Izvor mondo.rs

Prostor Beogradske tvrđave je javna površina, javni park i služi svim građanima i posetiocima. Ali, da li su razmišljanja o naplati ulaza sasvim bez osnova?

 Kalemegdan ulaz naplaćivanje Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Kalemegdan je, sa svojim Pobednikom, jedan od simbola Beograda, ponos glavnog grada Srbije.

Ova lokacija, osim istorijsko-kulturnog značaja i tradicije, ima i druge vrednosti, poput spektakularnog pogleda na ušće dve evropske reke, na terenima na prostoru tvrđave je začeta košarka u Beogradu, tu je opservatorija, u podnožju Zoološki vrt, Prirodnjački muzej, Vojni muzej, spomenici...

Ceo taj prostor treba održavati kako bi u punom sjaju bio predstavljen gostima grada, popuniti ga, možda, i dodatnim sadržajima.  


Ulaz na prostor tvrđave je besplatan, a razmišljanja da bi jednog dana, za godinu, dve mogao da se naplaćuje ulaz (u Gornji grad), izazvala je lavinu komentara u javnosti, pa je čak i pokrenuta peticija pod nazivom "Kalemegdan pripada svima - protiv naplate ulaza".

U toj peticiji se ističe da "ovaj prostor mora ostati javan i da građani neće mirno gledati kako se ovo kulturno-istorijsko dobro neprocenjive vrednosti za Beograd i Srbiju privatizuje pod izgovorima navodne štednje...".

Peticiju je za dva dana potpisalo gotovo 1.800 ljudi.

Ovo je samo jedno od mišljenja proisteklih nakon što se pojavila informacija da se o naplaćivanju ulaza razmišlja. Nakon što se podigla bura u javnosti, sekretar za kulturu Grada Beograda Ivona Jevtić izjavila je da "nikakve odluke u vezi sa tvrđavom neće biti donete bez konsenzusa svih relevantnih institucija na državnom i gradskom nivou".  

Kao i da: "Naprosto je bilo reči o tome da je u svetu to česta praksa, ali odluka o tome neće zavisiti od preduzeća koje se o tvrđavi stara, niti od bilo čijih afiniteta".

U međuvremenu se oglasio i beogradski odbor Srpske napredne stranke (SNS) koji je istakao da ne podržava ideju o naplaćivanju ulaza na Kalemegdan.

"Kalemegdan kao nacionalno blago i jedan od simbola Beograda, treba da bude dostupan svim građanima Beograda, Srbije i turistima. Dok god Srpska napredna stranka ima većinu u Skupštini Beograda, takva odluka neće biti doneta", piše u saopštenju.

GOLUBAČKA TVRĐAVA

Ulaz u tvrđavu u Smederevu se naplaćuje ako je reč o grupnim posetama sa vodičem. (više informacija o tome na sajtu tvrđave - www.tvrdjavagolubackigrad.rs)

Na prvi pogled, kad neko najavi da nešto što je do sada bilo besplatno treba ubuduće plaćati, odmah nam se podigne obrva (i kosa na glavi). "Oh, ne, zar i to?!".

Tačno je da se ulaz naplaćuje za pojedine sadržaje na Tvrđavi, kao što je, na primer, Prirodnjački muzej, ali ceo taj prostor treba održavati, a za to sredstva idu iz gradskog budžeta, dakle sa naše grbače.

Uostalom podaci Turističke organizacije Beograda jasno govore da je Beogradska tvrđava najposećenija lokacija u gradu, a kada bi se ulaz bar simbolično naplaćivao, bilo bi novca i za njeno (bolje) održavanje i dopunjavanje (u sadržajnom smislu).

Ima i onih koji smatraju da je to javni park i da kao takav treba ga ostaviti svima na korišćenje, ali i onih koji navode da bi se naplaćivanjem ulaza napravila kolizija između onih koji imaju i onih koji nemaju, napravio bi se, na neki način, "ekskluzivni prostor". Međutim, rešenje bi moglo da bude da se samo stranim turistima naplaćuje ulaz, uz, recimo, obezbeđivanje vodiča, koji bi uključivao ulaz u Prirodnjački muzej, terene KK Partizan i KK Crvena zvezda, opservatoriju...

Zašto bi bio problem staviti čuvare na ulaz u Gornji grad, kojima bi se pokazivali dokumenti i koji bi besplatno propuštali srpske državljane, a ulaz naplaćivali strancima?

Ako bi se pogledala praksa u raznim evropskim gradovima, videlo bi se da se tamo naplaćuje  ulaz u ovakve i slične prostore, pogotovo u ona sa istorijskom potkom (pogledati tekst o Londonskoj tvrđavi OVDE). Ili, na primer, park Guelj u Barseloni - lokalci ne plaćaju ulaz, ali stranci, čak i Španci koji nisu iz Barselone - da.

Nismo mi bogata zemlja koja lako može da se odriče prihoda, pogotovo što postoje podaci o porastu broja turista. Naravno, po razumnim cenama i obavezno uz kontrolu potrošenog novca.

Anketa

Da li treba naplaćivati ulaz na Kalemegdan?

  • Da, svima - po simboličnoj ceni

    16.04% (462)

  • Da, ali samo stranim državljanima

    25.3% (729)

  • Ne, treba da ostane dostupan svima

    57.41% (1654)

  • Nemam stav

    1.25% (36)

Da li treba naplaćivati ulaz na Kalemegdan?

Rezultati

Komentari 110

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Seljak

Treba, treba... ja bih Beeeeeogradjanima vazduh naplacivao!

Slavisa

Tamo treba da se naprave hoteli i spavaone za nase ljude kad dodjemo u beograd da podrzimo naseg presednika. A ne odma da se vracamo kuci cim se zavrsi miting. Svak bi voleo da ostane jos koji dan da se prosetamo kroz beograd. Meni ce cerka da ide da studira tamo rekla i moramo da vidimo gde ce da zivi kaki je grad.

Милан

Па мени је ок идеја ако ће то бити 10 -20 динара и то само за одрасле или нешто тако. Одавно сам ја размишљао да ће ово увести и за Аду Циганлију, није ми јасно како се ови нису сетили. С друге стране, и ово ЈП (као и ЈП Ада) зарађују од оних тезги, возића и чега све не још тако да нисам сигуран. Ипак треба имати у виду и да су за ова два места огромни трошкови одржавања, па не видим зашто не би наплаћивали неку симболичну суму ради одржавања тих трошкова.

special image