• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbi dobijaju ključ za nuklearnu budućnost

Izvor MONDO/Tanjug

Najveći centar za nuklearna istraživanja u svetu CERN trebalo bi da dobije novi akcelerator.

Na njegovoj izgradnji radic´e i 50 najboljih mladih naucnika Srbije, u našoj zemlji, u specijalnom, za ovu priliku izgradenom, obrazovno-inovacionom centru "Verokio", piše "Sputnjik".

Na obali Dunava u Zemunu, u kampusu Instituta za fiziku, u Srbiji ce zapravo biti izgraden jedan od centara CERN-a, Evropske organizacije za nuklearna istraživanja, u kojoj više od 15.000 najvecih svetskih strucnjaka otkriva tajne univerzuma.

"Veliki hadronski sudarac", postojeci akceleratorCERN-a, smešten pod zemljom ispod teritorije Francuske i Švajcarske, našao je odgovore na najveca pitanja moderne nauke, ali može da radi još najviše tri godine.

Da bi na vreme bio izgraden novi, potrebne su nove tehnologije, na kojima ce raditi i naši naucnici.

Slavni fizicar Džon Elis u Vladi Srbije

Na projektima CERN-a vec radi 30 naucnika iz naše zemlle. To su strucnjaci Instituta "Vinc", Fizickog fakulteta, Prirodno-matematickog fakulteta Novosadskog univerziteta, a najviše ih je sa Instituta za fiziku, koji ce biti centar mesta na kome ce naši naucnici dati doprinos izgradnji novog uredaja za ubrzavanje cestica.

Ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popovic za Sputnjik kaže da je rec o revolucionarnom projektu cije finansiranje sa oko pet miliona evra obezbeduje Vlada Srbije.

"Projekat 'Verokio' se sufinansira iz sredstava kredita Evropske investicione banke, a ukupna vrednost procenjena je na pet miliona evra. Ostatak obezbeduju medunarodni partneri", kaže Popovic.

On dodaje da ce milion evra u projekat uložiti i sam Institut za fiziku, jer ce se "Verokio" nalaziti pod njegovim krovom. Novac ce biti utrošen na izgradnju objekata Centra površine tri hiljade kvadrata i objekta postrojenja za izradu prototipova, a opremicemo i specijale kabinete, kaže ministar Popovic.

Srbi lako mogu da proizvode za CERN, ako...

"Cilj projekta je da zajedno sa strateškim partnerima Instituta za fiziku, a to su vodeci svetski centri, kao što su CERN ili INFN, mreža nacionalnih instituta Italije i DESI, najvece naucno postrojenje Nemacke, u saradnji sa našom Istraživackom stanicom Petnica, poveže postojece ekspertize na polju superracunarstva. Rec je o modeliranju kompleksnih sistema, prikupljanju, vizualizaciji i analizi velikih skupova podataka, razvoju i primena novih neinvanzivnih sistema. Sve te ekspertize treba da se fokusiraju na rešavanje konkretnih problema vezanih za razvoj novih generacija akceleratora i detektora", objašnjava Popovic.

Ministar dodaje da je pocetak radova planiran u sledecoj godini, cim bude završen posao oko potrebne dokumentacije. On istice da ce kroz projekat "Verokio" Institut za fiziku još jace i strucnije saradivati sa svojim strateškim partnerima, vodecim svetskim naucnim centrima, a pre svega sa Institutom CERN.

Evidentno je, i svetski poznato, da Srbiji ne manjkaju mladi naucnici, ali je cinjenica da naša privreda za njima kaska.

U Srbiju za desetak dana stižu predstavnici CERN-a koji ce o projektu "Veroikio" razgovarati sa premijerkom Anom Brnabic, jer Centar je jedan od sedam prioritetnih projekata Srbije u oblasti nauke i tehnološkog razvoja, navodi Sputnjik.

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

.

Uvalice i OVO u Srbiju...!

NN

Sve je to lepo ali nasa drzava ne placa clanarinu u CERN-u, ili bilo kom slicnom medjunarodnom centru. Bukvalno se nista ne daje za nauku vec se i ova crkavica ukida. Sada gledaju da prebace potpuno finansiranje nauke na EU projekte. E sad vi vidite gde mi zivimo, kada nasa drzava gleda da se rastosilja naucnika, kao da su sugavi i kao da trose ne znam koje novce. Evo male trivie, prosecno se po istrazivacu za istrazivanje izdvaja 200 dinara dnevno. Dakle to je nekih 70k dinara godisnje. I zamislite da sa tim novcem treba da istrazujete nesto?

PikPok

I ode Vinca u vazduh

special image