• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija sve starija, svaka peta osoba ima 65+

Izvor MONDO/Tanjug

Skoro svaka peta osoba u Srbiji starija je od 65 godina što nas svrstava među najstarije populacije na svetu, pokazalo istraživanje koje je predstavljeno u Beogradu.

 Demografska slika Srbije sve više starih Izvor: MONDO/Petar Stojanović
ilustracija
Izvor: MONDO/Petar Stojanović

  "Mi smo stara nacija i ta činjenica mora da bude uključena u sve naše buduće strategije - ekonomske, socijalne, zdravstvene", rekla je ministarka bez portfelja zadužena za demografiju Slavica Đukić Dejanović na predstavljanju Istraživanja o socijalnoj inkluziji starijih osoba.

Dodala je da 16 odsto osoba starijih od 65 godina nemaju nikakva primanja, i da stoga ne stoji predstava o tome da su stare osobe teret.

"Stari svojim iskustvom pomažu mlađim generacijama, svoje unuke, decu", naglasila je Dejanović i dodala da je socijalna i zdravstvena ugroženost stare žene na selu naša realnost.

Istovremeno, istakla je ona, samo 14,4 odsto stanovništva Srbije čine mladi do 15 godina.

Dramatični podaci: Srbija NESTAJE!



Vučić: Prioritet - borba za natalitet

Generalna sekretarka Crvenog krsta Srbije Vesna Milenović istakla je da je istraživanje pokazalo da 15 odsto stanovništva starijeg od 65 godina radi i da su najčešće angažovani u poljoprivredi.

"Penzije igraju značaju ulogu u zaštiti od siromaštva. Bez socijalnih transfera i bez penzija stopa rizika od siromašta kod starijih iznosila bi 82, 3 odsto. U prošloj godini osam odsto muškaraca i 17 odsto žena nisu primili nikavu socijalno primanje niti penziju", pojasnila je ona.

 Milenović je ukazala da oko 20 odsto žena ne može da koristio novac samostalno, ali i da značajan broj starijih ne može da zadovolji potrebe za zdravstvenom zaštitom.

"Istraživanje o prihodima i uslovima života iz 2015. godine koje je radio Zavod za statistiku pokazalo je da 13 odsto muškaraca i 18 odsto žena nisu imali pregled ili lečenje koje im je potrebno", istakla je predstavnica Crvenog krsta Srbije.

Značajno je i to, dodaje, da osobe starije od 65 godina čine 15 posto korisnika socijane pomoći, uprkos razmišljanju da je to mnogo veći broj.

Zamenica ambasadora Austrije u Srbiji Sabina Krojsenbruner kaže da su Srbija i Austrija slične po pitanju starije populacije i pohvalila spremnost Vlade Srbije da preduzme određene korake u tom pravcu.

Ona je naglasila da su pred obe džave veliki izazovi što se tiče starenja populacije i da problemi sa kojima se suočava stariji počinju veoma rano.

MONDO TV: Pravo zezanje počinje u penziji

Istraživanje o socijalnoj inkluziji starijih osoba sproveo je Crveni krst Srbije u okviru projekta "Inicijativa za socijalnu inkluziju starijih osoba", koji finansiraju Evropska unija, Austrijska razvojna agencija i Austrijski Crveni krst.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zabraniti glasanje, posle sezdesete...

Pada vlada...

Pickle_Rick

Naravno, mladi šljakaju negde preko jer ovde nemaju šansu, a kad zarade pare: 1) neki se vrate ovde da troše ili nešto pokušaju; 2) nekima tek tad ne pada na pamet da se ikad vrate. ... to ti je realnost ...

Honest Guy

Pa kad mladi napustaju zemlju. Verovatno zato što nam dobro ide.

special image