• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Okruženje

Malo smo se svađali, onda smo se malo tukli, onda su nas malo drugi primirili. Onda smo počeli da malo sviramo koncerte jedni kod drugih, pa su onda glumci malo počeli da glume jedni kod drugih, pa su nam se onda i predsednici malo sprijateljili i tako malo po malo... postali smo neko, koliko toliko pristojno okruženje jedni drugima.

U odnosu na ono što je bilo, naravno, ne u odnosu na ono što bismo mogli biti. Jer, i dalje režimo jedni na druge rado, volimo da skandal, eksces i kriminal u tuđoj avliji sa merakom propratimo i zdušno sa visine komentarišemo. E, u takvoj atmosferi, nastala je i jedna televizijska emisiju kojoj je malkice kumovao i "yours truly" što bi rekli Englezi, tj. vaš dolepotpisani kolumnista MONDA.

Organizacija za koju radim, Centar za demokratiju i pomirenje u jugoistočnoj Evropi i Evropski fond za Balkan osmislile su i upravo realizuju prvu informativnu emisiju, tok šou, koji će moći da se gleda u 5 država: u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Makedoniji i Srbiji. Od zamisli, pa do prve emisije koja je krenula u etar 2.aprila, prošlo je 9 meseci, dakle, prava beba!

Moj kolega, Petar Lazić, i ja smo, sve ogovarajući medije i kako oni danas rade svoj posao, došli i do toga da bi našem regionu možda dobro došlo da sem što razmenjujemo narodnjake, glumce i zajedljive opaske, razmenimo i neke pametne razgovore na teme koje nas sve zajednički muče ma na koliko se zemalja i na koliko se jezika podelili. I... tako je nastalo OKRUŽENJE, prva emisija koja će koristiti prednosti jezika koje svi razumemo da na drukčiji nacin i u drukčijoj formi prikaže našu prošlost, sadašnjost i budućnost.

Prvi serijal “Okruženje” sastoji se od pet emisija, u kojima gosti iz različitih sredina pokušavaju da odgovore na pitanja: “ko smo”, “gde smo”, “kakvi smo”. Po četiri gosta iz četiri države a uz njih su u studiju i stipendisti EFB koji daju i svoj komentar i koji će biti glavni sagovornici u finalnoj emisiji nazvanoj: "Biti mlad a biti na Balkanu". Svaka emisija počinje i završava se stend-ap tačkom Marine Orsag, komičarke iz Zagreba.

Ostale četiri teme su: PREDRASUDE, KAKO PREŽIVETI EKONOMSKU KRIZU, MEDIJI i VELIKE SILE I BALKAN. A producenti emisije, EFB i CDRSEE se nadaju da će ovo biti samo početni korak u nečemu što bi moglo ozbiljnije da zasija na medijskom nebu zapadnog Balkana. Kolega Lazić i ja smo se trudili da pažljivo proučimo sve ono što nam se u našem zanatu ne sviđa pa onda da to popravimo u OKRUŽENJU. Na vama je da vidite da li smo uspeli. Da, ima nas i na Fejsbuku

Gde god da čitate MONDO, znajte da negde neko blizu vas emituje OKRUŽENJE. Svakog ponedeljka, počev od 2. aprila: Studio B (Beograd), TV Vranje (Vranje), TV FORUM (Prijepolje) BHRT (Sarajevo) i TV Vijesti (Podgorica). Utorkom TV Kapital network (Zagreb), sredom RTRS (Banja Luka) a subotom na Alsat-M TV (Skoplje). Ovom prilikom vaš kolumnista se svima njima zahvaljuje na tome što su prepoznali ideju i podržali je! Možda ponajviše i ALSAT-M televiziji jer ona ne deli govorno područje a smatra projekat vrednim prikazivanja.

Ne, ne pravimo "novu medijsku Jugoslaviju" niti "Jugosferu". Jednostavno, koristimo prednost koju nam daju četiri jezika koja razumemo bez titla ili nadsinhronizacije. Kao i mogućnost da iz različitih uglova sagledamo i sebe i druge i na osnovu toga možda postanemo i za dlaku pametniji.

Evo šta su u prvoj emisiji o predrasudama rekli:

Božena Jelušić, književna kritičarka iz Budve: „Oni koji već misle loše, oni će i dalje misliti loše – tako da ih ni ovakva emisija neće promeniti na bolje. Oni koji su spremni da misle bolje i ako svet vide kao čašu do pola punu, njima će koristiti. Nastavimo li sa metaforom o punoj i praznoj čaši – neki su naprosto uvek takvi da im je čaša do pola prazna.“

Dubravka Stojanović, istoričarka iz Beograda: „Treba da imamo u vidu da mnogi građani dvadeset godina nisu videli ili nisu hteli da vide nijednog predstavnika susednog naroda. Ovakva emisija je prilika da vide i čuju drugačiji način govora. Pa, iako se ne slažu s njim, da shvate kako je to što neko misli potpuno legitimno i da on ima pravo na takvo mišljenje. U svakom slučaju, ovakva emisija može da bude samo korisno iskustvo. I to, veoma korisno terapeutsko iskustvo.“

Šaćir Filandra, politikolog iz Sarajeva.:”Stvari koje ne poznajemo vode formiranju i ustanovljavanju predrasuda kao takvih. Sa druge strane, predrasude u negativnom smislu, označvaju se u onim prilikama kada se, zapravo, stereotipi instrumentaliziraju, i to se svjesno ideoloski instrumentaliziraju od određene grupacije, bilo etničke, profesionalne, regionalne ili bilo koje druge. Uz pomoć prerasuda pravi se određena negativna meta.”

Sandi Blagonić, kulturni antropolog iz Zagreba: „Proces razbijanja predrasuda je naravno puno kompleksniji i puno duži od mogućnosti da te predrasude razbije jedna emisija. Ja se samo mogu nadati da ova emisija može biti nekakav model za viziju da uopšte možemo sjesti i razgovarati. I da se možemo i ne slagati. Naravno, kod nekih se predrasude neće promjeniti zato što su njihovi stavovi zasićeni emocijama. Ali nadam se da ova emisija može biti kamenčić u nekakvom mozaiku promjene ili poticanja na promjene.“

Prijatno gledanje, komentarišite, kažite nam šta mislite! U narednoj kolumni, opet ću malo o našim naravima!

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Kolumnisti