• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Umesto 140.000, na računu ga dočekalo 600 evra

Izvor mondo.rs

Direktor filijale banke u Budvi je sa nekoliko blanko računa koje je V.B. lično potpisao, skidao na desetine hiljada evra, sve do smrti.

Ni posle puna dva meseca Budvanin V.B. ne može da se oporavi od šoka nakon što je 19. februara došao u budvansku filijalu Crnogorske komeracijalne banke (CKB) i saznao da umesto 140.000 na računu ima svega 600 eura.

Poruka, koja je u cik zore stigla na njegov mobilni telefon "Doći će čovek i doneti ti pare sa kamatom", koju mu je poslao dalji rođak, tragično nastradali direktor filijale CKB-a B.B, od života V.B. napravila je pravi košmar, pišu podgoričke "Vijesti".

Da se nešto strašno dogodilo, uverio se nekoliko sati kasnije, kada je odmah po otvaranju filijale, došao u banku da proveri stanje na svome računu, gde mu je saopšteno da ima 600 evra, jer je u prethodna tri navrata podigao na desetine hiljada evra.

Novac koji je dobio od prodaje kuće, kako bi vratio dug za kredit CKB-a, a ostatak oročio kako bi izmirio komunalije za prodatu nekretninu, nestao je, a od službenika banke dobio je informaciju da je upravo direktor sa nekoliko blanko računa koje je V.B. lično potpisao, skidao na desetine hiljada evra, pa ih ponovo uplaćivao, sve do smrti, kada je račun ostao potpuno prazan.

Ogorčen na upravu CKB-a i njeno obrazloženje da su novčane transkacije obavljene po zakonu, te nakon dvomesečenih ubeđivanja da celi spor reše mirnim putem, V.B. odlučuje da presavije tabak.

Podnosi kotorskom državnom tužiocu krivičnu prijavu protiv N.N. lica zaposlenih u budvanskoj filijali CKB-a, zbog zloupotrebe službenog položaja, a Osnovom sudu u Kotoru tužbu protiv CKB-a za povraćaj 140.000 evra.

"Ako sam ja bio doveden u zabludu ako sam prevaren, ako mi je podmetnuto da potpišem blanko naloge, to ne opravdava banku. Kako je bilo ko, pa i direktor mogao da podigne novac sa moga računa, kada nije imao moje punomoćje, što je obavezno.

Ako je direktor i došao sa nalozima, službenici nisu smeli da isplaćuju novac. Zamislite bila je jedna od tranši na 90.000 evra, i sve to bez punomoćja klijenta, bez znanja vlasnika računa, bez prisustva klijenta, čak i bez identifikacionih dokumenata. Znači, bez svih mojih ličnih dokumenata, moj novac je jednostavno isplaćen trećem licu.

Upravo je tu odgovornost banke za nastalu štetu. Što je još gore, ja nisam ni ulazio u filijalu banke u Budvi, a kamoli raspolagao novcem. To banka može i proveriti preko video nadzora. O svemu ovome sam upoznao banku , a i sud i tužioca", navodi V.B.

On je do detalja ispričao kako je jednostavno izigrano njegovo poverenje i kako već dva meseca ne može da dođe sebi.

"Prodao sam turistički objekat kako bih vratio kredit CKB-u, jer nisam bio više u stanju da redovno izmirujem obaveze. Deo novca od 170.000 evra sam oročio kod banke i to upravo u filijali CKB-a, jer mi je pokojni direktor bio dalji rođak.

Imao sam potpuno poverenje i oročio sam novac, uvek na po tri meseca i onda sam ponovo obnavljao ugovor. Novac sam ostavio kako bih izmirio komunalije za taj objekat.

Jednog dana, ugovor je istekao i on me je nazvao i rekao mi da se hitno vidimo jer mu, navodno, dolazi nekakva kontrola iz Centralne banke, pa da napravimo produženje ugovora.

Umesto da dođem u banku, on mi je kazao da će papire doneti, kako se ja ne bih mučio i da se nađemo u jednom budvanskom lokalu. Naravno, ja sam pristao, jer ništa nisam sumnjao.

Kazao mi je da deo novca od 30 hiljada prebacimo na račun moga sina, zbog bolje kamate, a da ovu glavnicu od 140 hiljada ostavimo na mom računu", počinje priču vidno potresen V.B.

Uz naglasak što ga je zaista sramota što je doveden u ovakav položaj, V.B. navodi da je njegova i egzistencija njegove porodice jednostavno dovedena u pitanje, jer novac je trebalo još pre mesec da uplati za izmirivanje komunalija.

"Potpisao sam dokumenta koja mi je direktor dao, ne sluteći da potpisujem i blanko naloge za podizanje novca. Nisam imao naočare, a i ko bi sumnjao, jer sam do tada uvek produžavao ugovor o oročenoj štednji. Posle svega što se izdešavalo, ja sam tražio da vidim listig isplata i uplata, i uverio sam se da je zamislite, bez moga znanja, sa računa 1. februara isplaćeno prvo 50.000, pa 90.000 evra, pa tri dana kasnije 50.000.

I sve te transkacije nikome u banci nisu bile sumnjive, da neko uzima u kešu toliki novac. Nakon što sam od direktora dobio poruku toga jutra, otišao sam u banku, i pozlilo mi je kada mi je rečeno da je na računu 600 eura.

Službenici su me podučili kako da napišem reklamaciju. Oni su pisali, jer ja nisam bio u stanju ništa da uradim", nastavlja priču V.B.

Nakon što je od banke dobio odgovor na reklamaciju da je "banka detaljno ispitala sve navode te da nije konstatovan nijedan propust od strane banke niti prekršena procedura", ogorčen V.B odlučuje da podnese tužbu i krivičnu prijavu.

Ostaje da se vidi koliko će kotorski sud i tužilaštvo regovati u ovom slučaju.

Banka, međutim, tvrdi da su svi nalozi bili zakoniti

"Vijesti" su uputile pitanje centralni CKB-a u Podgorici da odgovori da li je ispitala navode V.B, pokrenula istragu unutar filijale u Budvi, te da li će prihvatiti da nadoknadi štetu, ali iz banke nisu hteli da komentarišu slučaj.

U pismu koje je banka uputila oštećenom V.B. sredinom marta navodi se da je "banka utvrdila da sporni nalozi sadrže sve bitne elemente propisane članom 8. Odluke o minimumu elemenata kreditnog i debitnog naloga".

"Banka je takođe utvrdila da su se ispunili svi uslovi za izvršenje transfera u skladu sa članom 8. Zakona o platnom prometu, a kako je banka u vezi sa članom 10 istog Zakona dužna, da kao izvršna institucija, izvrši transfere u punom iznosu koji je naznačen u nalogu, bez ikakvih odbitaka, to su oni i izvršeni", navodi se u odgovoru CKB-a dostavljenom V.B, prenose "Vijesti".

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

milos

sramota! kad nepismeni ljudi rade po bankama. polovina od njih nijesu ni skolovani nego zavrsili privatne vise skole i fakultete. zauzimaju mjesta ljudima koji su se mucili da zavrse skolu. strani vlasnici gledaju samo profit a drzava ima zakone koji su suplji na sve strane.

Vitas

"Dajte coveku pistolj i opljackace banku. Dajte mu banku i opljackace citav narod." Vitas 2014g N.E.

special image