• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Neeksplodirane bombe u moru kod Herceg Novog

Izvor Tanjug

U moru kod Herceg Novog još ima neeksplodiranih avionskih bombi s hidrostatičkim upaljačem, koje zbog pomeranja kod svake promene dubine, mogu da se aktiviraju, pisu podgoričke "Vijesti".

Ronilac i istraživač Dragan Gačević, upozorio je javnost pre pet godina da se između hercegnovskog mola i hridi Karatoč na dubini 16 do 18 metara nalazi desetak neeksplodiranih avionskih bombi.

Ova ubojna sredstva imaju takozvani hidrostatički upaljač i sa svakom promenom dubine usled pomeranja mogu da se aktiviraju, piše list.

List navodi da je Gačević, odnosno njegov ronilački centar "Marina", o ovome dopisom obavestio Sektor za vanredne situacije i hercegnovsku Upravu policije, ali su tada bili optuženi da sabotiraju turističku sezonu.

Eksplozivna sredstva su pronašli u junu, a pod takvom optužbom, priča je brzo zataškana i bombe su ostale tamo gde su i danas, navode "Vijesti".

Gačević je stupio u kontakt sa američkom ambasadom u Podgorici, a SAD su finasirale podvodno deminiranje u Bokokotorskom zalivu.

Zamenik šefa misije američke ambasade u Podgorici Daglas Džouns je sa roniocima centra "Marina" ronio i na Verigama i na Karatoču i uverio se da su tvrdnje o bombama istinite, rekao je Gačević.

Ovo je samo jedno od desetak mesta na kojima su članovi istraživačkog tima ronilačkog kluba Marina pronašli veće količine bombi, granata i mina, uglavnom zaostalih iz Prvog i Drugog svetskog rata.

Kod ostrva Mamula na ulazu u Boku Kotorsku pronašli su sidrenu minu tešku oko 150 kilograma i raketnu bombu, uz rt Kabala leži još jedna sidrena mina i deo torpeda, a u toku ronjenja nalazili su na mine i na samo četiri metra dubine.

Zanimljivo je da prema Uneskovoj konvenciji koju je Crna Gora ratifikovala, sve što se nalazi u podmorju, a starije je od jednog veka, spada u kulturnu baštinu.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image