Tropski deo leta je počeo, temperature su iznad 30 stepeni, ali na srpskim putevima se nažalost i dalje mogu videti vozači sa zimskim gumama. Zimske gume su obavezne do 1. aprila, a vozači su nakon toga trebali da pređu na letnje gume iako zamena zimskih za letnje nije obavezna po zakonu.
Međutim, ono što morate da znate jeste da vožnja zimskih guma leti nije nikako dobra za bezbednost i stabilnost automobila. Srednje rešenje jeste "All-season" guma koja nudi kombinaciju i letnje i zimske, naročito ako se odlučite za premim brendove poput Michelina, Continentala, Hankook-a, Goodyear-a, Pirellija i Bridgestone-a.
Zašto je opasno voziti leti sa zimskim gumama?
Leti je opasno voziti sa zimskim gumama iz više razloga, pre svega iz ugla bezbednosti. Zimske gume se razlikuju od letnjih po tome što su im šare dublje i znatno je mekša smesa koja je namenjena za niske temperature, do pet stepeni.
Na temperaturama iznad pet stepeni, zimske gume se na vrelom asfaltu pregrevaju zbog čega automobilu treba više vremena da se zaustavi pri naglom kočenju. Zimske gume imaju specifične bokove zbog vožnje po snegu, pa je vozilo manje stabilno u krivinama, naročito pri nešto većim brzinama.
Zimske gume se takođe dosta brže troše ako ih vozite po vrelom asfaltu. Tokom najtoplijeg dela leta, asfalt može da dostigne i temperature od 80 stepeni zbog čega će zimska guma ubrzano da se troši, a to utiče i na povećanu potrošnju goriva.
Koliko vas realno košta održavanje automobila mesečno?
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO: