undefined oslobođenje beograda

U maršu su učestvovali orkestri Vojske Srbije i MUP-a, predstavnici Subnora, finkcioneri Grada Beograda i građani koji su imali priliku da na postavljenim punktovima pogledaju scenske prikaze borbi za oslobođenje Beograda.

Ministar odbrane Aleksandar Vulin je rekao da mi živimo u slobodnom gradu i slobodnoj zemlji, a da sloboda ne dolazi sama od sebe, već se za nju živi i bori.

"Mi živimo u slobodnom gradu i slobodnoj zemlji, ali ne zato što je neko odlučio da nam slobodu da, ne zato što je neko odlučio da možemo da budemo deo slobodnog sveta već zato što smo se za to izborili", rekao je Vulin.

On je naglasio da će Srbija ostati slobodna, sigurna, vojno neutralna zemlja koja će sama odlučivati o sebi.
"Danas slavimo slobodu i pravo da naša deca odlučuju o svojoj budućnosti", dodao je on.

Gradski menadžer Goran Vesić je rekao da je ovo treća godina kako Beograd sa ponosom slavi svoj dan oslobođenja.

"To nažalost nije uvek bilo tako. Poslednjih decenija kao da su se Beograd i Srbija stideli ovog dana", rekao je Vesić i poručio da je to nešto što ne treba nikada da se ponovi.

On je svim Beograđanima čestitao 73- godišnjicu slobode.

"2.953 pripadnika Narodnooslobodilačke vojske i 940 pripadnika Crvene armije dali su svoje živote da bi naš grad bio slobodan. Mnogo više je bilo ranjenih, a nikada nećemo ni saznati koliko je bilo civilnih žrtava, a bilo ih je mnogo jer su se građani pridruživali Crvenoj armiji i našoj vojci", dodao je Vesić.

Marš je počeo kod spomenika Obešenim rodoljubima na Terazijama, kretao se pored palate Albanija i završio na Trgu republike.

Tokom marša, građanina je posebno bio interesantan tenk iz Drugog svetskog, postavljen ispred Palate Albanija, pored koga su se i fotografisali.

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali i predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević primili su predstavnike Saveza udruženja narodnooslobodilačkog rata (SUBNOR) Beograda.

Nakon prijema u Skupštini grada, Mali je novinarima kazao da mu je velika čast što je primio velikane i veterane Drugog svetskog rata koji su se borili za slobodu Beograda.

Ove ulice izbegavajte: Centar Beograda zatvoren

"Oni su učestvovali u Drugom svetskom ratu na strani pobednika, na strani Srbije", kazao je beogradski gradonačelnik.

Centralna svečanost pod nazivom "Sloboda 2017" počeće u petak 20. oktobra u 12 časova na aerodromu Batajnica.

Prethodno će u devet časova, na zgradi Doma Vojske biti otkrivena spomen-ploča prvom srpskom foto-reporteru Risti Marjanoviću dok će u 10 časova biti položeni venci na Spomenik oslobodiocima Beograda u Ruzveltovoj ulici, a u 11.15 i na Spomenik sovjetskim veteranima na Avali.

Obeležavanje godišnjice oslobođenja Beograda biće završeno u 18 časova u Narodnom pozorištu svečanom akademijom pod nazivom "Kavkaski orah".

Zbog obeležavanja godišnjice danas od 9.00 su zatvorene pojedine ulice u centru grada i tako će ostati sve do 14 časova.