Slušaj vest

Početkom 2026. godine bi trebalo da stupi na snagu novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju prema kom će se pojačati saobraćajne kazne. Uvode se najstroža pravila u poslednjih 10 godina.

Najvažnija novina jeste način kontrole merenja brzine. Umesto dosadašnjeg merenja u jednoj tački, uvodi se praćenje prosečne brzine na deonicama.

Kako će se meriti brzina od 2026. godine?

To konkretno znači da vozači više neće moći da voze preko ograničenja većim delom puta i da onda uspore značajno pred kameru. Sistem će meriti prosečnu brzinu, odnosno beležiće vreme ulaska i izlaska s puta i automatski će izračunati u trenutku da li je napravljen prekršaj ili ne.

Šta će se još kontrolisati?

Pored brzine, proveravaće se još nekoliko rizičnih stvari koje rade vozači. To su:

  • Korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje
  • Nevezivanje pojasa
  • Nepropisno zaustavljanje
  • Nepropisno parkiranje

Kada počinje primena novog Zakona o bezbednosti u saobraćaju?

Prvi sistemi bi trebalo da budu u funkciji početkom 2026. godine. Na početku će sistem biti aktivan na najfrekventnijim putnim pravcima, a potom će se postepeno širiti.

Prvo će sistem biti postavljen na mestima gde se najviše dešavaju teške saobraćajne nesreće, nažalost sa fatalnim ishodima. Efekat bi trebalo odmah da se oseti.

Koliko će iznositi kazne?

Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja drastično povećava kazne za prekršaje. Nevezivanje pojasa sada iznosi 10.000, a kazna će prema novom zakonu iznositi čak 50.000.

Što se tiče prekoračenja brzine i vožnje pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci, biće znatno veće. U fokusu će biti naročito kada se prevoze deca, a prekoračila se brzina, odnosno vozilo se pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci.

Najstrožija novina jeste trajno oduzimanje vozila. Ono sleduje svakom vozaču koji ponovi teške prekršaje.

Alko-brave i digitalni dosije

Uvode se takozvane "alko-brave". To je uređaj koji sprečava pokretanje vozila dok vozač ne dokaže da je skroz trezan.

Uvodi se i digitalni dosije vozača. U njemu će se beležiti svaki prekršaj, da li su sve kazne na vreme izmirene, broj sakupljenih kaznenih poena i identitet vozača koji je upravljao vozilom u trenutku prekršaja.

Vaše mišljenje nam je važno - ostavite nam komentar, nije potrebna registracija!

BONUS VIDEO:

00:31
Saobraćajna nesreća u Ruzveltovoj Izvor: Kurir