Francuska daje 200.000 evra za obnovu Spomenika zahvalnosti zoj zemlji na Kalemegdanu
Mondo/ Stefan Stojanović 



Otpravnik poslova Ambasade Francuske u Srbiji Nikola Faj i v.d. direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda Olivera Vučković potpisali su danas Sporazum o finansiranju kojim se Zavodu prenose sredstva prikupljena u Francuskoj za obnovu Spomenika zahvalnosti toj zemlji.

Faj je podsetio na značaj koji za srpski i francuski narod ima Spomenik na Kalemegdanu, koji je podigla Kraljevina Jugoslavija 11. novembra 1930. godine u znak sećanja na francusku podršku Srbiji tokom Prvog svetskog rata.

On je rekao da je zub vremena nagrizao Spomenik - korozija je oštetila njegovu metalnu konstrukciju, dok je postolje od kamena oštećeno vodom koja ulazi kroz pukotine na spojevima što slabi strukturu i postepeno menja skulpturu.

Unutrašnjost postolja od betona, prema njegovim rečima, takođe bi mogla biti ostećena zbog prodiranja vode.

Faj je podsetio da je 2012. godine na osnovu studije koju su izradili ministarstava odbrane Francuske i Srbije, procenjeno da je za obnovu Spomenika potrebno 400.000 evra te je Francuska predložila da priloži polovinu te sume.

Ambasada Francuske u Beogradu, Ministarstvo spoljnih poslova i udruženje "Souvenir francais" organizovali su sakupljanje dobrovoljnih priloga tokom 2015. i 2016. godine.

Prikupljeno je više od 200.000 evra, od toga Ministarstvo odbrane sakupilo je 40.000 evra, šest poslanika 42.000 evra, tri francuska grada (Arl, Le Krezo i Siren) 5.000 evra, 11 preduzeća 48.500 evra, četiri udruženja 50.350 evra i 47 pojedinaca 23.400 evra.

Faj je rekao da su 25. aprila 2017. godine tadašnji ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Aleksandar Vulin i ambasadorka Francuske Kristin Moro potpisivanjem Sporazuma dali pravni okvir obnovi Spomenika.

Danas potpisani sporazum, prema rečima Faja, omogućava da se prikupljena sredstva prenesu Zavodu za zaštitu spomenika kako bi javna nabavka bila zakazana što pre da bi Spomenik zahvalnosti Francuskoj bio obnovljen u drugoj polovini naredne godine na stogodišnjicu završetka Prvog svetskog rata i oslobođenja Beograda.

Državni sekretar u Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Negovan Stanković rekao je da je to ministarstvo prošle godine prenelo neophodna sredstava za obnovu Spomenika, da je Zavod za zaštitu spomenika kao glavni nosilac aktivnosti, izradio projekat obnove Spomenika te da sada predstoji sprovođenje javne nabavke.

Vučković je rekla da će se truditi da po svim principima savremene konzervacije vrate Spomeniku  izgled kakav je imao 1930.

Ona je pomenula da je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja izdvojilo 22 miliona dinara što sa 200.000 evra prikupljenih u Francuskoj omogućava da, kako ističe, Spomenik na stogodišnjicu završetka Prvog svetskog rata zablista i bude dostojan reprezent i Beograda i Francuske.

Vučković kaže da su prethodnih godina rađeni bedemi i veliki deo fortifikacije Beogradske tvrđave i parka Kelemagdan, a ove su se usredsredili na spomenike kulture, pa je završeno Damad Ali-pašino turbe, česma Mehmed paše Sokolovića, a kreću radovi na malim stepenicama Jelisavete Načić.

Turci plaćaju i obnovu stepeništa na Kalemegdanu