Reč je, zapravo, o posebnim pločama koje su konstruisane tako da upijaju zvuk, pojasnio je profesor Elektrotehničkog fakulteta Miroslav Mijić, jedan od inicijatora projekta "Cleaneo", čiji je cilj smanjenje buke i postizanje adekvatne razumljivosti u obrazovnim ustanovama.

Kako je rekao, u učionicama osnovne i srednje škole koje su učestvovale u projektu potvrđeno je da je ugrožena razumljivost govora, naročito u poslednjim klupama, dok je u vrtiću problem bila prevelika količina buke.

"Intervencijama u enterijeru značajno smo poboljšali dosadašnje stanje, pa se u školama poboljšava kvalitet praćenja nastave, a u vrtićima uslovi za rad vaspitača i boravak dece, jer je povećana razumljivost govora, a nivo buke smanjen i za deset decibela", rekao je Mijić na predstavljaju rezultata projekta.

Projekat "Cleaneo", kako se navodi u saopštenju Gradske uprave, rezultat je zajedničkog napora grada, Laboratorije za akustiku ETF i kompanija - donatora.

Zamenik gradonačelnika Andreja Mladenović istakao je da je želja svih učesnika bila obezbeđivanje boljih uslova za rad u obrazovnim ustanovama.

Grad, kaže, mnogo ulaže u vrtiće i škole i trudi se da uslovi rada u njima budu što kvalitetniji i pruže odgovarajući nivo za dalje napredovanje.

Savetnik u kompaniji "Knauf", jednog od donatora, Goran Stojiljković zahvalio je gradu na podršci inicijativi i dodao da bi naredne godine rezultate ovog projekta trebalo primeniti i na jednu celu školu.