Vulijami je u više navrata bio svedok u Haškom sudu, na suđenjima Mladiću i Karadžiću, a u svom osvrtu na melodramatičnom samoubistvu Praljka po progrlašenju ratnim zločincem, piše da je u septembru 1993. u Praljkovom sedištu u samoproglašenoj državici "Herceg-Bosni" general potpisao naredbu kojom je trojici novinara, uključujući i Vulijamu dozvolio da uđu u koncentracioni kamp pod njegovim komandom u Dretelju, kraj hrvatskog uporišta u Čapljini.

U tom logoru bosanski muslimani bili su izloženi zlostavljanju, izgladnjivanju i ubistvima, navodi on u kolumni za "Gardijan".

Prema njegovoj oceni, zbog presude generalu bosanskih Srba Ratku Mladiću prošle sedmice, mnogi su zaboravili na navodni drugi rat u Bosni, u kojem su bosanski Hrvati nastojali uspostaviti svoju "etničku čistu" teritoriju.

Kao i vođa bosanskih Srba Radovan Karadžić, Praljak se u Hagu sam branio, vrlo rečito i odbio advokate. Delio je Karadžićevu avanturističku ludost, koja bi se mogla smatrati ekscentričnom da nije bilo toliko smrtonosna, podseća ovaj novinar u svojoj kolumni.

Zagrebački portal Index je preneo da je Vulijami, kao iskusni reporter iz ratne BiH svedočio, između ostalog, na suđenjima Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću, ali i Slobodanu Praljku.

On je, kako se navodi, tom prilikom na sudu ispričao da je 1993. godine bio u Bosni i Hercegovini istražujući informaciju prema kojoj su uslovi u logorima u kojima su hrvatske snage držale zatočene bošnjačke muslimane nisu bili u skladu sa Ženevskom konvencijom.

HAG POTVRDIO: Praljak umro u bolnici

Novinarima među kojima je bio i Vulijami više puta je zabranjen ulaz u logor Dretelj, a onda je general Praljak, iz razloga koji su bili poznati samo njemu, potpisao odluku da se novinari ipak puste u Dretelj, navodi Gardijan, prenosi zagrebački portal.

"Kad smo došli do bivše baze JNA i pokazali Praljkovu dozvolu zapovedniku logora, bio je zgranut, ali je ispoštova i pustio nas unutra. U jednom skladištu videli smo stotine uplašenih ljudi koji su sjdili i čučali. Neki su iza zatvorenih vrata bili 72 sata...", piše Vulijami.