Odbornička grupa Savez za Srbiju saopštila je da je vlast u Beogradu u februaru primila 222 miliona i 820 hiljada dinara iz budžetske rezerve Republike Srbije, zbog, kako se navodi u rešenju Vlade Srbije, "izvršavanja obaveza koje nije bilo moguće predvideti u vreme donošenja gradskog budžeta, a koje im ugrožavaju tekuću likvidnost".
"Javno pitamo - koje su to obaveze u februaru koje nije bilo moguće predvideti pre manje od dva meseca, kada je gradski budžet usvojen?", navodi se u saopštenju Saveza, koje je potpisao zamenik šefa odborničke grupe i potpredsednik Narodne stranke Nikola Jovanović.
Jovanović je upitao i kako je moguće da je već u februaru ugrožena tekuća likvidnost grada, kada je usvojen, prema tadašnjim navodima gradonačelnika i njegovog zamenika Zorana Radojičića i Gorana Vesića, "rekordni i izbalansirani" budžet.
"Pokazalo se veoma brzo da su kritike odborničke grupe Savez za Srbiju prilikom usvajanja budžeta bile na mestu, to jest da je budžet za 2019. godinu promašen, kao i da sadrži neke potpuno neverovatne i nelogične stavke kojima se novac Beograđana razbacuje", naveo je Jovanović.
Tokom dana zamenik gradonačelnika Goran Vesić je odgovorio na ove tvrdnje, ističući da je "veoma glupa konstatracija opozicije da ovo znači da grad ima finansijskih problema".
"Taj novac inače namenjen je za gradske ustanove kulture, a pošto je Beograd uplatio u republički budžet za osam godina preko 30 milijardi dinara više od drugih gradova i opština, ima pravo da traži sredstva iz republičkog budžeta, jer, koliko god da dobije, manje je, kaže, od onoga što je dao", kaže Vesić i nastavlja:
"Navikao sam na glupe i nekompetentne izjave Đilasovih odbornika u Skupštini grada ali današnja u kojoj govore o finansijskim problemima grada spada u kategoriju posebno glupih i pokazuje koliko ti ljudi ništa ne znaju i koliko su zlonamerni prema Beogradu".
Vesić je istakao da je Grad na poslednjoj sednici vlade dobio direktnu pomoć od 222,8 miliona dinara i da se u toj odluci, i zahtevu Grada, navodi da će taj novac biti utrošen na renovinaranje ustanova kulture, pre svih Muzeja grada Beograda i teatra Bojan Stupica.
"Očigledno je da Đilas i njegova bratija ne žele da Beograd renovira svoje ustanove kulture. A zašto bi to oni želeli kada su u vreme Đilasove vlasti bili zatvoreni Narodni muzej i Muzej savremene umetnosti", rekao je Vesić.
On je istakao da je budžet Grada 123 milijarde dinara i da je izjava da Beograd ima finansijski problem, jer je dobio 222,8 miliona dinara "veoma glupa".
"Tu dolazimo do osnovnog problema koji tišti Đilasa i njegovu bratiju. Grad dobija 66 odsto od poreza na dohodak građana, a ostali gradovi 77 odsto, a opštine 74 odsto. Grad Beograd dobija manje para, jer tako su se 1. oktobra 2011. godine dogovorili tadašnji gradonačelnik Djilas i tadašnji ministar Dinkić. Samo zbog tog dogovora Grad je dobio 30 milijardi dinara manje za ovih osam godina. Tako je Đilas bacao pare Beograđana i pravio privatne dogovore protiv interesa grada", naveo je Vesić.
Kako kaže, pošto je Beograd uplatio u republički budžet za osam godina preko 30 milijardi dinara više od drugih gradova i opština, ima pravo da traži pomoć iz republičkog budžeta, jer, koliko god da dobije, manje je, kaže, od onoga što je dao.
"Tražili smo i tražićemo novac i za rekonstrukciju fasada, za dekorativnu novogodišnju rasvetu, da vratimo roditeljima pare, jer im je Đilas duplo skuplje naplaćivao vrtiće, da rekonstruišemo ustanove kulture", naveo je Vesić.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Moćne reči Ajzeje Kenana: Došao sam u Crvenu zvezdu da osvojimo Evroligu
Goranu Vesiću se pogoršalo zdravstveno stanje: Prebačen u Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici
Mondo ukrštenica za 26. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)