Koalicija stručnih udruženja, naučnih instituta i obrazovnih katedri za očuvanje kulturnog nasleđa u Srbiji zatražila je od nadležnih da zaustave projekat gradnje gondole (kabinske žičare) koja bi spojila Beogradsku tvrđavu i Ušće, jer je "u koliziji sa stručnim standardima, međunarodnim obavezama i zakonima Srbije u domenu očuvanja kulturnog nasleđa, a nepovratno bi ugrozio Beogradsku tvrđavu kao kulturno dobro od najvišeg značaja za Republiku Srbiju".
Pisma su upućena Ministarstvu građevinarstva, inftastrukture i saobraćaja, Ministarsvu kulture i informisanja, Nacionalnoj komisiji za saradnju sa UNESCO pri Ministarstvu spoljnih poslova i Zavodu za zaštitu spomenika kulture.
Ona su upućena i zbog peticije, koju je potpisima podržalo oko 14.000 građana.
Zatražen je hitan sastanak sa Ministarstvom kulture i informisanja, a inicijatori akcije protiv izgradnje gondole ističu i da se Srbija raznim međunarodnim konvencijama obavezala da čuva svoje arheološko nasleđe, istorijske celine...
"Smatramo nedopustivim da se Beogradska tvrđava, koja je zaštićena kao nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja za Srbiju i koju je upravo Republika Srbija stavila na Tentativnu listu za UNESKO Listu svetske baštine, na najgrublji način devastira i obezvređuje predviđenom izgradnjom kilometar dugačke konstrukcije gondole. Podvlačimo da bi, imajući u vidu važnost i kompleksnost kulturnog dobra Beogradska tvrđava, svaka intervencija koja nije u skladu sa njenim potpunim, integrativnim očuvanjem, značila nepovratni i nenadoknadivi gubitak za sadašnje i buduće građane Beograda, Srbije, Evrope i sveta", navedeno je u dopisu, koji su potpisali i predstavnici Nacionalnog komiteta IKOMOS Srbija, Nacionalnog komiteta IKOM Srbija, Arheološkog instituta, UNESKO Katedre za kulturnu politiku i menadžment Univerziteta umetnosti u Beogradu, odeljenja za arheologiju i za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Institut za studije Podunavlja i Institut za urbane politike.
Na konferenciji za novinare, generalna sekretarka udruženja "Evropa nostre Srbija" Višnja Kisić, rekla je da se pismima ukazuje na neregularnosti u izradi Plana detaljne regulacije za izgradnju gondole, kao i na nedovoljnu zaštitu i narušavanje kulturnog nasleđa.
Kisić je ukazala da je cilj peticije zaštita ustavnih prava građana i potreba da se očuva baština.
Potpredsednica ovog udruženja Irina Subotić napomenula je da su predstavnici tog međunarodnogudruženja, koje okuplja više od 15.000 stručnjaka, obavešteni o ovom problemu i da su odlučili da tim povodom pošalju i svoju delegaciju.
Predsednica Društva konzervatora Srbije Katarina Maksimov ukazala je da ne postoji opravdanost za izgradnju objekata poput gondole i da u ovom slučaju nije sve urađeno po zakonu, jer nisu usklađeni svi projekti i planovi.
Ocenila je da ovakav projekat menja karakter prvog i najstarijeg parka u Beogradu.
"Struka ne vidi opravdanost izgradnje ovakvog objekta. Kada radite intervencije i inovacije na objektima od izuzetnog značaja, one moraju da budu isključivo u svrsi očuvanja nasleđa", rekla je Maksimov.
Predsednik Srpskog arheološkog društva Adam Crnobrnja kao problem ističe to što je projekat rađen bez ikakvih javnih rasprava i konsultacija sa strukom.
Arheolog i predavač na Filozofskom fakultetu Staša Babić navela je da struka nije protiv razvoja i rasta grada, ali da se zalaže za to da grad raste na razuman način, uz očuvanje tradicije.
"U suprotnom biće naneta velika šteta", ocenila je ona.
PLANIRANA TRASA GONDOLE - VIDEO
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu
Igrao za Zvezdu i rekao najskuplje "ne" u istoriji evro-košarke! Jedan čovek mu se sada smeje zbog 12 miliona