SPO za ulicu Save Bankovića u Beogradu
MONDO/Stefan Stojanović 



Čotrić je u obrazloženju naveo da je Banković zbog svog verskog i idejnog opredeljenja proveo više od devetnaest godina na robiji pod komunističkim režimom.

On je naveo da su se Rusija i druge zemlje istočnog bloka odužile ljudima koji su stradali zbog svojih uverenja tokom komunističkog perioda, te da je kranje vreme da Srbija i njen glavni grad ukažu dužno poštovanje proti Bankoviću.

Sveš­te­nik Banković dva pu­ta je osu­đi­van na smrt i dva pu­ta na ro­bi­ju.

Rat ga je, kao pro­fe­so­ra bogoslovije, za­te­kao u Alek­sin­cu, a kraj ra­ta u Vr­njač­koj Ba­nji, gde je i uhap­šen, no­vembra 1944.

Ozren­ski par­ti­zan­ski od­red ga je pozivao 1944. da im se pri­dru­ži, što on od­bi­ja, pa ga par­ti­zan­ski sud već tada osu­đuje na smrt.

Kako su komunisti "ubili Boga" u Beogradu


Odmah posle oslo­bo­đe­nja, uhap­šen je 16. de­cem­bra 1944. i Vojni sud u Nišu osu­đuje ga 3. maja 1945. na smrt.

Me­đu­tim, Vi­ši voj­ni sud u Кra­gu­jev­cu 21. ma­ja 1945. pre­i­na­čio je ka­znu na 15 go­di­na ro­bi­je – ce­lu je iz­dr­žao u Sremskoj Mi­tro­vi­ci.

Dru­gi put je uhapšen dok je bio sveš­te­nik u Beš­koj i osu­đen je 1973. na 4 godine zbog ne­pri­ja­telj­ske pro­pa­gan­de na šest go­di­na za­tvo­ra, tj. zbog po­se­do­va­nje knji­ga i le­to­pi­sa ko­ji sa­dr­že ne­pri­ja­telj­sku pro­pa­gan­du i zbog saradnje s političkom emigracijom.

Nakon izlaska iz zatvora du­go je ži­veo kao mo­nah u ma­na­sti­ru Ravanica na Fruš­koj go­ri. Ukupno je proveo na robiji gotovo 20 godina, navodi sajt "U ime naroda".