Aleksandar Šapić podržao izmene Statuta Grada Beograda
Mondo/ Stefan Stojanović 

Njen predstavnik Nemanja Ranković ističe da ta grupa najveći broj promena smatra dobrim, kao i da će doprineti boljem funkcionisanju Beograda.

Ranković je kazao da ta odbornička grupa ne može da se saglasi sa predstavnicima dela opozicije da Statut neće dovesti do decentralizacije gradskih opština.

U SPAS-u smatraju, naveo je Ranković, da je te promene trebalo uvesti mnogo ranije i najviše su pozdravili izmene koje se odnose na izdavanje građevinskih dozvola.

Podržavaju, kaže, i da gradske opštine osnivaju svoja javna preduzeća, i upitao kako da ne glasaju za promenu Statuta kada se prvi put posle deset godina neka ovlašćanja sa nivoa grada vraćaju opštinama.

Podseća da su decenijama opštinama oduzimani poslovni prostori, matičari, inspekcijske službe, te je donošenje novog Statuta pokazatelj, navodi Ranković, da se prvi put stvari kreću u drugom smeru.

Zamenik gradonačelnika Beogada Goran Vesić pozvao je ranije danas odbornike da glasaju za promenu Statuta grada Beograda, kojima se gradskim i prigradskim opštinama daju veće nadležnosti.

Vesić: Kreće značajna decentralizacija Beograda

One koje su im, kaže Vesić, oduzete u vreme vlasti Dragana Đilasa, kao što im je oduzeta i imovina, na osnovu Ustava, koji su, takođe, doneli oni koji su sada opozicija, a tada su bili na vlasti.

Predloženim izmenama uklanja se poslednji relikt "Đilasove vlasti" u gradu, kaže Vesić, ali, ističe da nije u potpunosti zadovoljan.

 Za potpunu decentralizaciju, naime, potrebna je promena Ustava, istakao je i dodao da su aktuelnim Ustavom, donetim u vreme "Đilasa, Jeremića i drugih", ukinute gradske opštine.