Dan pošto su kineski policajci počeli da patroliraju ulicama Beograda, u javnosti su se pojavile sumnje - šta će oni sve raditi i koja su im ovlašćenja.
Prvi je dileme odlučio da razreši MUP. U saopštenju srpske policije navedeno je da će šest kineskih policijskih službenika u zajedničkim patrolama sa srpskim policajcima u Beogradu, Novom Sadu i Smederevu pomagati srpskim policajcima u komunikaciji sa kineskim državljanima koji borave u Srbiji, kao i svojim sunarodnicima u komunikaciji sa našim državnim organima.
Naglašeno je da Kinezi u plavoj uniformi u Srbiji neće primenjivati policijska ovlašćenja, niti su opremljeni sredstvima prinude.
U MUP-u podsećaju i da kineski policajci učestvuju u takvim zajedničkim patrolama i u drugim zemljama regiona i EU, kao što i srpski policajci učestvuju u sličnim patrolama u drugim zemljama.
Prva zajednička patrola srpske i kineske policije počela je juče da radi u Beogradu. Podsetite se:
Da međunarodne policijske patrole predstavljaju uobičajenu međunarodnu policijsku saradnju, smatra i Vladimir Cvetković sa Fakulteta bezbednosti u Beogradu.
On naglašava da je ta saradnja potrebna kako bi se unapredili kapaciteti za postupanje policijskih službenika prema stranim državljanima.
Povodom različitih tumačenja o uvođenju srpsko-kineskih policijskih patrola, Cvetković je za Tanjug rekao da je reč o uobičajenoj praksi i dodao da već osam godina funkcioniše projekat međunarodne policijske saradnje u okviru kojeg se razmenjuju policijski službenici.
Kao primer naveo je da se na Crnogorskom primorju mogu videti policajci iz Srbije, Hrvatske, Italije, Albanije, Crne Gore...
Ističe da uvođenje kinesko-srpskih patrola nema nikakve veze sa politikom, već da je reč o međunarodnoj saradnji koja, navodi Cvetković, podstiče efikasnost obavljanja policijskih poslova.
''Naši policajci, pre svega, ne poznaju mentalitet kineskih državljana, njihove kulturološke navike, ponašanje... Svaki vid međunarodne policijske saradnje je značajan za unapređenje bezbednosti'', navodi Cvetković.
Kako kaže, uvođenje srpsko-kineskih policijskih patrola ne treba da buni i plaši građane i da stvara negativnu konotaciju.
Među onima koji ne vide svrhu takvih patrola je američki analitičar Kurt Basiner, iz međunarodne organizacije Savet za politiku demokratizacije, koji je rekao za Glas Amerike da ne vidi konkretnu korist od formiranja zajedničkih patrola srpske i kineske policije, odnosno od takvog vida saradnje Srbije i Kine.
Basiner kaže da mu to deluje "potpuno nadrealno" i podseća da je Srbija kandidat za člansto u EU, koja predstavlja zajednicu demokratskih država, dok Kina, kako kaže, ne pripada toj grupi.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti