Skupština grada Beograda usvojila je danas većinom glasova budžet za 2020. godinu koji sa opštinskim budžetima iznosi oko 143 milijarde ili oko 1,205 milijardi evra.

Dok predstavnici vlasti govore da je razvojni i u interesu Beograđana, dotle opozicija žestoko kritikuje i tvrdi da se više novca planira za izgradnju žičare od Ušća do Kalemegdana nego za vrtiće, kao i da su pojedine opštine, poput Starog grada i Novog Beograda, dobile manje sredstava od drugih.

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić izjavio je da je gradski budžet za sledeću godinu razvojni, investicioni i u interesu Beograđana. Obrazlažući predlog budžeta za 2020. godinu, on je pred odbornicima Skupštine grada Beograda, naveo da će najviše sredstava biti potrošeno za delatnost drumskog i železničkog saobraćaja i to za funkcionisanje javnog prevoza putnika u gradu, nabavku vozila za prevoz putnika u javnom saobraćaju i za ulaganja u putnu infrastrukturu.

Za tu oblast, precizirao je, namenjeno je 53 milijarde dinara. Vesić je rekao da je sedam milijardi obezbeđeno za kupovinu novih vozila za javni prevoz.

"Kupićemo 100 zglobnih autobusa, 40 novih trolejbusa i deset novih elektroautobusa. Ove godine smo kupili 244 nova autobusa, a sa ovih 150 vozila koja ćemo nabaviti, izaćićemo skoro na 400", rekao je Vesić.

Dodao je da će, kada ta vozila budu u gradskom saobraćaju, prosečna starost vozila u gradskom saobraćaju biti ispod pet godina što je evropski standard, a 2013. godine je bila skoro 13 godina.

U oblasti predškolskog obrazovanja i vaspitanja, i to za funkcionisanje ustanova, subvencije privatnim vrtićima, za tekuće i kapitalno održavanje i izgradnju objekata vrtića planirana su sredstva u iznosu od 18 milijardi dinara, naveo je Vesić i istakao da će biti izgrađeno 17 novih vrtića.

Kada je reč o socijalnim davanjima, planirana su sredstva u iznosu od gotovo pet milijardi dinara što je, dodao je, za 2,57 odsto više u odnosu na 2013. godinu.

"Naša politika se zasniva na prinicipu da su nam građani na prvom mestu. U tom smislu bih želeo da najavim da mi planiramo dugoročno, i da u dugom roku vidimo Grad Beograd kao grad projekata, investicija, razvoja i napretka. Gradska uprava je samo servis građana i mi smo tu zbog njih, sve što radimo, radimo transparentno i polažemo račune građanima", rekao je Vesić.

undefined gradska skupština

Opozicija, međutim, kritikuje budžet.

Odbornici Saveza u Srbiju (SzS), koji inače bojkotuju sednice gradske skupštine, kritikovali su gradsku vlast zbog budžeta za 2020. godinu koji, kako tvrde, nije razvojni i u kojem nisu planirana sredstva za gradnju beogradskog metroa i za brigu o najstarijim i socijalno ugroženim građanima.

Tvrde i da je više novca namenjeno izgradnji žičare od Ušća do Kalemegdana i jarbola na Ušću, nego za nove vrtiće i novu autobusku stanicu.

Šef odborničke grupe SzS-a u Skupštini grada Nikola Jovanović rekao je na konferenciji za novinare ispred gradskog parlamenta da je zatražio od zamenika gradonačelnika Gorana Vesića da objasni zašto je u budžetu, kako tvrdi, više novca izdvojeno za gradnju gondole, protiv koje je i stručna javnost, i jarbola na Ušću nego za nove vrtiće i novu glavnu autobusku stanicu.

"Za gondolu je izdvojeno 420 miliona dinara, a za vrtiće 410 miliona. Za jarbol je izdvojeno 307 miliona dinara, a za gradnju nove stanice 204 miliona dinara", rekao je Jovanović.

Zamerio je gradskoj vlasti da je najavljivala da će u 2020. godini gradske opštine imati više novca, a kako tvrdi, izdvojena je ista suma kao za ovu godinu, kao i što je za investicije planirano 17,39 odsto ukupnog budžeta, dok je, dodao je on, u 2013. godini za nove investicije bilo namenjeno 33,65 odsto.

Jovanović je rekao da iz budžeta za gradski javni prevoz, u iznosu od 35 milijardi dinara, ni dinar nije izdvojen za gradnju beogradskog metroa, a na konstataciju novinara da su u republičkom budžetu predviđena sredstva za gradnju beogradskog metroa, Jovanović je rekao da je planirano da Grad Beograd kofinansira taj projekat.

Šef odborničke grupe SzS-a optužio je Vesića da je budžetu za 2020. predviđa prodaju gradske imovine u iznosu od 13 milijardi dinara i dodao da je to imovina građana Beograda.

Zamenik šefa odborničke grupe SzS Peđa Mitrović rekao je da u planiranom gradskom budžetu nema troškova za svečanost otvaranja prve linije metroa što je, kaže, ranije najavljeno za 2020. godinu. Mitrović tvrdi da u budžetu nisu predviđena sredstva za brigu o najstarijim socijalno-ugroženim građanima, kao ni za besplatne obroke niti besplatne udžbenike za učenike.

Šef odborničke grupe "Građanski demokratski forum - inicijativa žena Srbije" Rade Veljanovski rekao je na sednici Skupštine grada da je ukupan iznos od 143 milijardi dinara solidna suma za Beograd, ali da je problem u raspodeli sredstava za gradske opštine.

"Nije jasno zašto opština Stari grad, površine od skoro 5,5 kvadratnih kilometara, ima manje sredstava od opštine Vračar, površine od oko tri kvadratna kilometra, a obe opštine imaju sličan broj stanovnika", primetio je Veljanovski i dodao da je slično i sa opštinom Novi Beograd.

Ocenio je da je, ako je odgovor da je to tako zato što su te dve opštine u vreme bivše vlasti bile u boljem položaju u odnosu na neke druge opštine, reč o revanšizmu, a da ti u politici nije dobro.

Smatra i da novac namenjen žičari od Ušća do Kalemegdana treba uložii u gradnju škola

Veljanovski je primetio i da je u budžetu 1,5 milijardi dinara predviđeno za nevladine organizacije i upitao koje su to organizacije koje dobijaju sredstva iz tako velikog fonda.

Predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević odgovorio je Veljanovskom da se iz tog fonda finansiraju kulturna udruženja, štampanje literarnih časopis i da je trošenje tog novca transparentno. Nikodijević je dodao da je od Veljanovskog očekivao širu sliku o budžetu i ocenio da Veljanovski pokušava da ispolitizujete tu temu.

"Zašto niste spomenuli da se investicije Grada u opštinu Stari grad mere milijardama i da je najviše uloženo u tu opštinu?", upitao je Nikodijević.