Građani će danas, od 10 do 16 sati, moći da vide statuu izloženu na platou Gornjeg grada Beogradske tvrđave, neposredno pored lokacije spomenika.
Statua, delo Ivana Meštrovića, koja skoro čitav vek krasi Beograd, sutra će biti vraćena na staro mesto - na postament.
Uoči izlaganja rekonstruisane skulpture "Pobednika", na platou Gornjeg grada Beogradske tvrđave jutros je otvorena izložba koja predstavlja retrospektivu svih radova na obnovi tog čuvenog simbola srpske prestonice.
OVAKO IZGLEDA "UMIVENI" POBEDNIK
Zamenik gradonačelnika Goran Vesić prvi je dočekao Pobednika.
"Malo je događaja oko kojih svi delimo ista osećanja i koji izaziva ovakve emocije kao što je vraćanje Pobednika. Svi mi koji se ovde nalazimo imaju osećaj da se dešava nešto veliko i takav osećaj imali su građani Beograda 1928. godine kada je postavljen", izjavio je Vesić.
On je podsetio na njegov istorijat i zanimljivu sudbinu tokom koje je godinama čamio u jednom magacinu na Senjaku a na Kalemegdanu je završio jer je kao nag muškarac bio nepristojan za Terazije.
"Danas nema razglednice niti panorame bez Pobednika", rekao je Vesić i dodao da tako Pobednik postade simbol Beograda.
"Građani, dođite! Uživajte u Pobedniku, napravite selfi, slikajte se sa Pobednikom! Lep je dan a ovo je jedinstvena prilika koju su imali samo Beograđani 1928, druge neće biti", zaključio je Vesić i dodao da je on naš simbol i zaštitnik već 91 godinu, te da isto toliko čuva i nas i naš grad.
Među prvima koji su napravili selfi sa rekonstruisanim "Pobednikom" bio je zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, a priliku da se fotografišu sa simbolom srpske prestonice iskoristila je i direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda Olivera Vučković, kao i predstavnici medija.
VESIĆEV SELFI
"Pobednik" će na postament biti vraćen sutra, a predviđeno je da cela operacija bude izvedena od 10 do 13 sati.
Na tom mestu nalazio se od 1928. godine, ali je vremenom pretrpeo znatna oštećenja kamenog postamenta i stuba, kao i same bronzane skulpture koja je imala mnogobrojne rupe od metaka i gelera, ali i pukotine koje su dogodile usled prodora vode u skulpturu.
Povremeno su čišćeni grafiti i menjane fuge na postamentu, ali restauracija same skulpture nije rađena nikada, do 10. oktobra prošle godine kada je demontirana s postolja i prevezena u Smederevo, na restauraciju u atelje vajara Zorana Kuzmanovića.
U međuvremenu, završeni su i radovi na statičkoj sanaciji temelja spomenika i konzervatorsko-restauratorski radovi na stubu i postamentu.
Spomenik "Pobednik" podignut je 1928. na Gornjem gradu Beogradske tvrđave povodom proslave desetogodišnjice proboja Solunskog fronta.
Čine ga bronzana muška figura sa sokolom u levoj ruci i spuštenim mačem u desnoj, rad vajara Ivana Meštrovića, kao i postament koji je koncipiran u vidu dorskog stuba sa kanelurama na visokoj kubičnoj bazi koji je autorsko delo arhitekte Petra Bajalović.
Prvobitno je bilo zamišljeno da "Pobednik" bude postavljen na Terazijama, ali su građani to osporavali, smatrajući da će naga skulptura negativno uticati na moral srpskih devojaka, pa je spomenik postavljen na Kalemegdanu. Za kulturno dobro proglašen je 1992. godine.
Iz Smedereva, gde je rekonstruisan od sredine oktobra, Pobednik je dovezen na autošleperu, uvijen u plavu foliju, u pratnji dva policijska automobila.
Partizan izgubio u Istanbulu, crno-beli na 2-5: Fenerbahče ostavio crno-bele bez šansi
Teodosić promašio pobedu u Pioniru: Zvezda imala "+14" pa ispustila šampiona Evrope
Završena akcija spašavanja u Novom Sadu - 14 poginulih, troje povređenih, obratio se i Vučić
Crvena zvezda oštećena? Isplivao snimak sporne situacije: Ovako je PAO poveo, a sudije previdele jedan detalj!
"Da se rekonstruisala nadstrešnica, ovo se ne bi desilo": Vesić najavio da će utvrditi ko je stavljao pečate i potpise