Kina gradi monumentalno zdanje novog kulturnog centra u Beogradu, prvog neindustrijskog objekta u Evropi, kao potvrdu strateške orijentacije i želje za osnaživanjem tradicionalnog prijateljstva.
Zgrada novog centra imaće važnu ulogu u kulturnoj razmeni dve države, kao i u produbljivanju kinesko-srpskog prijateljstva, a nalazi se na prostoru nekadašnje kineske ambasade na Novom Beogradu uništene tokom NATO agresije 1999. godine.
Objekat kulturnog centra u Ulici Trešnjinog cveta sastojaće se od tri funkcionalna dela sa ukupnom građevinskom površinom od preko 32.300 m2, od čega se oko 23.400 m2 nalazi na nadzemnim etažama. Visina objekta na krovnom vencu je 32 metara, a podeljen je na ukupno 9 nadzemnih i 2 podzemne etaže.
Po svojoj veličini jasno je da ovo nije običan objekat, već multifuncionalni centar za različite vidove saradnje i razmene. Reč je o objektu koji će pored kulturnog centra imati poslovno i apartmansko krilo.
U okviru kulturnog centra nalaziće se brojni sadržaji otvoreni za sve građane, uključujući multimedijalna salu, sale za prezentacije, učionice i galerije. Poslovni deo sastoji se od kancelarijskog dela za ekonomska i privredna predstavništva i apartmansko-rezidencijalnog dela sa 19 apartmana i 35 soba za smeštaj diplomata, zaposlenih i gostujućih delegacija.
Oblikovanje objekta je osmišljeno tako da promoviše nacionalne prirodne i kulturne vrednosti kroz pejzaž Republike Kine.
Oko čitavog objekta predviđena je dupla fasada i to na način da je unutrašnja fasada projektovana kao zastakljena zid-zavesa koja predstavlja termički omotač objekta, dok je spoljna fasada takođe zid-zavesa od betonskih panela izuzetno visokih performansi. Paneli su podeljeni u raster 600 x 600 mm sa otvorima u centru svakog polja koji su zastakljeni jednostukim staklom izuzev u zoni apartmana.
Rasporedom otvora različitih veličina na površini fasade dobija se slika tradicionalnog kineskog pejzaža.
Autori su kao inspiraciju koristili kineski pejzaž prikazan u tradicionalnoj slikarskoj tehnici tuša. Ovaj motiv je, uz primenu savremenih formi i materijala, prenesen na fasadu objekta.
FOTOGRAFIJE
Planirani rok za završetak je najavljivan za kraj 2018. Radovi kasne, s obzirom da je rok dva puta pomeran. Posle duže pauze, koja je usledila nakon završetka poslednjeg, 7 sprata objekta, pre nekoliko nedelja počelo je intenzivno postavljanje betonskih panela na fasadu budućeg Kineskog kulturnog centra. Otvaranje objekta može se očekivati krajem ove godine.
Radove na izgradnji ovog objekta izvodi Energoprojekt visokogradnja, dok je projektno rešenje izradio biro Energoprojekt arhitektura i urbanizam. Projekat finansira EMPIRET d.o.o. ispred Shandong Hi-Speed Group, a vrednost projekta procenjena je na 45 miliona evra.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!