To je najavio zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić i dodao da je u beogradskom izdanju dnevnih novina juče objavljen skraćen izveštaj o radu Grada u vanrednom stanju, prilagođen da može lako da se pregleda na četiri stranice, a da pravi izveštaj ima skoro hiljadu stranica.
On je za TV Prva istakao da je bilo prirodno da se, po okončanju vanrednog stanja, građanima podnese izveštaj šta je urađeno u tom periodu.
Vesić je ocenio da je to obaveza grada jer su trošena budžetska sredstva koja pripadaju svim građanima.
Zamenik gradonačelnika je rekao da su više od 680 hiljada maski podelili zdravstvenim i drugim ustanovama koje su se borile protiv kovida 19 kao i zaštitinih rukavica koje su kupili kao Skupština Grada.
"Objavili smo i da nismo dozvolili da se roditeljima naplaćuju vrtići u vreme kada su oni bili zatvoreni. U izveštaju stoji i da za vreme vanrednog stanja nije naplaćivan poslovni prostor i sada će svi zakupci dobiti mogućnost da plate sa 50 posto popusta do kraja ove godine ili na 12 mesečnih rata tokom čitave sledeće godine", rekao je Vesić za TV Prvu.
On je podsetio da je Beograd doneo i odluku, zbog koje su bili smanjeni prihodi Infostanu, da svi stariji od 65 godina, ukoliko ne plate račune u martu, aprilu i maju, imaju mogućnost da ih plate do 30. juna, a da neće izgubiti popuste koje imaju kada redovno plaćaju.
Vesić je dodao da je formirano 17 volonterskih centara u kojima je radilo oko 6.500 volontera koji su primili više od 85.000 poziva, dok su na teren izašli više od 35.000 puta.
"Podelili smo oko 182.000 paketa od čega 173.000 penzionerima sa primanjima manjim od 30.000 dinara. I što je najvažnije, u komunalnom sistemu grada je svakodnevno radilo više od 2.000 ljudi, funkcionisalo je i odnošenje smeća, i vodovod, sve hitne službe, ali i koridorski prevoz kojim su se prevozili zdravstveni radnici i građani koji su imali obavezu da rade", naglasio je zamenik gradonačelnika i posebno istakao da je veoma važno što nijedno gradsko gradilište nije stalo.
Vesić je precizirao da je, kako bi se potrošio novac za ove potrebe, bilo važno da se sredstva uzmu sa nekih drugih pozicija te je zato urađen rebalans budžeta koji će se takođe naći pred odbornicima 29. maja.
"Smanjili smo prihode grada za nekih skoro 17 odsto, malo više od 20 milijardi dinara. Budžet je ove godine bio istorijski i iznosio je milijardu i 205 miliona evra, ali s obzirom na smanjeni prihod tokom vanrednog stanja, domaćinski je bilo da smanjimo budžet, a uštede su uglavnom urađene na poziciji javnih nabavki", rekao je Vesić.
On je naveo da su se javna preduzeća odrekla svih onih javnih nabavki koje nisu neophodne i koje mogu da sačekaju.
"Međutim, građani treba da znaju da su sva socijalna davanja koje Beograd daje ostala u istom obimu i biće isplaćivane kao i uvek u dan, što je bilo i tokom vanrednog stanja. Našli smo neki balans, da se borimo protiv kovida 19, ali i zadržimo sve ono što građani imaju kao pravo kada su u pitanju socijalnih davanja", zaključio je Vesić.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Crvena zvezda se hitno oglasila saopštenjem: Trener Sferopulos je često i neopravdano na meti kritika!