• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dekan Šumarskog: Seča šume u Košutnjaku protiv Beograđana

 Georgi Mitev Šantek
Autor Georgi Mitev Šantek

Dekan Šumarskog fakulteta u Beogradu, Ratko Ristić, kaže da je planirano uklanjanje zelenih površina na području Кošutnjaka predstavlja negiranje interesa većine građana Beograda.

 košutnjak seča šume zelenilo dekan ristić  Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

"Planirano uklanjanje zelenih površina na području Кošutnjaka, bez obzira na to da li su zaštićene ili ne, da li predstavljaju manje ili više vrednu šumu, jeste direktna negacija interesa većine građana i pokušaj zadovoljenja ogoljenog materijalnog interesa pojedinaca i interesnih grupa", kazao je Ristić za portal pokreta "Odbranimo reke Stare planine".

Kompanija Avala studios, koja je kupila Avala Film, prema pisanju medija, najavila je izgradnju poslovno-stambenog kompleksa na oko 86 hektara zemljišta u Košutnjaku, na kome se nalazi veliki broj zelenih površina, kako bi se omogućio razvoj filmske industrije, u šta je, prema ranijim najavama, spremna da uloži više od 50 milona evra.

Možda će vas zanimati

Ristić je kazao da planirane aktivnosti na urbanizaciji prostora Кošutnjaka, uz redukciju zelenih površina, predstavljaju negaciju svih principa u usvojenim strateškim dokumentima Grada Beograda, kao i globalnih konvencija, poput "Okvirne Кonvencije Ujedinjenih nacija (UN) o promeni klime", "UN Кonvencije o biološkoj raznovrsnosti" i "Кonvencija UN o borbi protiv dezertifikacije", koje je Srbija ratifikovala u nacionalnoj skupštini.

"Teško je razumeti princip razvoja i urbanizacije, uz redukciju šumskih i drugih zelenih površina i drastično povećanje broja stanovnika, uz još intenzivniji saobraćaj na već zagušenim lokalnim saobraćajnicama", kazao je on.

Podsetio je da je i da je Strategijom pošumljavanja Beograda, koja je usvojena 2011. godine, predviđeno da se do 2021. godine pošumi oko 50.000 hektara gradske teritorije.

"Od početka akcije pošumljavanja, oktobra 2011. godine, do kraja jeseni 2017. godine, pošumljeno je oko 730 hektara", kazao je Ristić.

Upozorio je i da uklanjanje šumskih i drugih zelenih površina u urbanizovanim delovima Beograda, dovodi do nesagledivih posledica za životnu sredinu, odnosno zdravlje građana.

Rani javni uvid, povodom zahteva firme Avala studios za izradu plana detaljne regulacije za kompleks Avala filma, pokazao je da bi investitor mogao da 50 odsto površine pretvori u stambeni prostor, odnosno da sačuva svega 20 odsto zelene površine, preneli su mediji.

Da bi se realizovala gradnja, prema nevodima medija, bilo bi žrtvovano zelenilo i gradska šuma, koji bi sa sadašnjih oko 40 hektara, ovim planom bili svedeni na oko 10 hektara.

Iako su predstavnici investitora projekta, Avala studios, naveli da prihvataju obavezu da tokom realizacije projekta ni na koji način ne ugroze postojeće zelene površine koje se nalaze na ovoj lokaciji, zbog moguće prenamene šumskog i neizgrađenog zemljišta i predviđene urbanizacije ovog područja, plan je izazvao reakcije u javnosti, kao i negodovanja stanovnika ovog dela Beograda.

Pokrenuta je i peticija protiv realizacije plana, odnosno za odbranu Košutnjaka, koju je za tri dana potpisalo 25.000 ljudi.

U saopštenju dostavljenom medijima iz ove kompanije ističu i da će divlje rastinje i korov biti sanirani u saradnji sa Gradskim zelenilom i Srbija šumama, a pošumljavanje će se vršiti sa tri puta više novih stabala u odnosu na divlje rastinje koje bude uklonjeno.

Podsećamo, Goran Vesić je govoreći o kompleksu Avala filma na Čukaricirekao da je lažna informacija da se planira seča 20 hektara šume.

Gradski urbanista Marko Stojčić je pre nekoliko dana izjavio da je ceo kompleks kupio "Avala film" i da oni imaju pravo da grade šta žele, ukoliko je to u skladu sa zakonom i urbanističkim planom.

"Ali, Grad im sigurno neće dozvoliti da novim sadržajima unište kvalitetno zeleno rastinje i šumsku osnovu. To je nedopustivo. Ovo i jeste rani javni uvid, na osnovu koga treba da se izjasne sve zainteresovane strane, javna preduzeća i institucije kako bi dali svoje primedbe. Tek posle toga sledi izrada plana detaljne regulacije, koji takođe mora da bude na javnom uvidu", kazao je Stojčić.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Željko

Sad kad ga proglase špijunom, izdajnikom...

Da

Sve sto goran vesic pomisli je protiv Beogradjana.

Mile

Kako sad to? Zar Vesic ne rece da nema sece

special image