• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NAJEZDA KOMARACA: Najviše ih ima na Paliluli, a ovo je plan za suzbijanje

Autor Ksenija Jelesijević

Promenjivo vreme u prethodnim danima, smene sunca i oblaka, kao i visoka vlažnost vazduha stvorili su idealne uslove za invaziju komaraca koju građani uveliko osećaju.

Stručnjaci tvrde da su povećane količine padavina tokom juna na teritoriji prestonice doprinele razmnožavanju larvi rečnih komaraca, iz roda edes. Iako ova vrsta insekata nije prenosilac zaraznih bolesti, njihova osnovna karakteristika je da napadaju ljude i ubadaju tokom dana. Ako bude potrebe, protiv komaraca delovaće se i iz vazduha, i to u nenaseljenim delovima.

Borbu protiv komaraca od ove sezone vodi Gradska čistoća posle dugogodišnje "strategije" Zavoda za biocide.

Možda će vas zanimati

"Čistoća", kao i Zavod prethodnih godina, sprovode tretmane zaprašivanja sa zemlje. I jedni i drugi spominju Beograđanima poznatu argumentaciju da Evropska unija ne preporučuje zaprašivanje iz vazduha, koje navodno šteti pčelama.

Građani su, inače, uvereni da je uništavanje iz vazduha bez premca, ali se godinama ne organizuje osim izuzetno kao prošle godine, i to samo jedan dan.

"Sve dalje aktivnosti vezane za ovu vrstu tretmana zavisiće od brojnosti odraslih formi komaraca u narednom periodu", objašnjavaju za Novosti u JKP "Gradska čistoća".

Ukoliko bude bilo potrebe, predložiće se suzbijanje odraslih formi komaraca iz vazduha, ali će akcenat prilikom ovih tretmana biti isključivo iznad nenaseljenih delova grada.

U "Čistoći" objašnjavaju da je brojnost komaraca ista kao i svake godine. Jedina razlika je što su se dosadni insekti umesto postepeno od aprila, kada je početak njihove sezone, ove godine pojavili nešto kasnije.

Suzbijanje od maja

Ekipe "Čistoće" krenule su još u maju sa tretmanima suzbijanja komaraca uređajima sa zemlje. Tretmani se sprovode uređajima za hladno zamagljivanje i uređajima za termalno zamagljivanje. Do sada je urađeno ukupno 52.000 hektara, od čega 28.000 hektara hladnim zamagljivanjem i 24.000 hektara termalnim zamagljivanjem na teritoriji svih 17 gradskih opština.

Takođe, njihova sezona preklopila se sa aktivnošću takozvanog kućnog komarca koji je dominantan u ovom periodu godine. Posebno su aktivni u blizini reka i u šumama.

"Usled povećane količine padavina tokom juna došlo je do pojave privremenih vodenih površina u šumama", objašnjavaju stručnjaci.

"Takva staništa pogoduju razvoju larvi šumskih, odnosno rečnih komaraca, što je uslovilo povećanje njihove brojnosti u proteklih deset dana", dodaju oni.

Rečne vrste komaraca karakteristične su i po tome što mogu da prelete razdaljinu i po deset kilometara, tako da sa leve obale Dunava, gde im je leglo, bez problema prelete na novobeogradsku i zemunsku stranu.

Zasad, najviše komaraca ima na Paliluli, duž leve obale Dunava, kao i u naseljima na opštinama Surčin, Zemun i Grocka. Ali i u centralnim gradskim opštinama na Starom gradu i Vračaru.

Suzbijanje komaraca planira se prema prethodno izvršenom monitoringu. Prioriteti se daju lokacijama na kojima je zabeležen veliki broj insekata.

Tretmani suzbijanja trenutno su usmereni na delove grada uz Savu i Dunav, nasipe, šume, park-šume, groblja, mesta koja su pogodna za razvoj komaraca i prirodna staništa više vrsta komaraca.

Takođe, dosadašnjim analizama nije zabeleženo prisustvo virusa Zapadnog Nila u ispitivanim komarcima.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

PROČITAJTE I OVO

Tagovi

Komentari 10

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

MILA

Strasno je sto Srbija zaostaje u osavremenjavanju načina suzbijanju komaraca. U svetu se biocidi odavno ne koriste, čak su zabranjeni zakonom. Neki bocodi kao sto je lamba cihalotrin svrstan je u kategoriju kancer 3 od strane Svedske agencije za hemikalije , a kod nas odobren za upotrebu. U nemackoj od 1976 ne znaju kako izgleda komarac jer koriste bakterije Bacilus Turinienzis koje se hrane larvama komaraca i bezbedne su za ljude. Gradovi izdvajaju za nacionalnu kompaniju ok 70 000 evra godišnje a Beograd nekoliko miliona evra za neefikasno i po zdravlje opasno suzbijanje komaraca.Zaključite sami.

Filip

Posaljem mail zavodu za biocide da posalju ekipu u V. Banilju pored Dunava, ne mozemo da zivimo od komaraca. Kazu a ne od ove godine nismo mi vise nadlezni za prskanje nego gradska Cistoca ???!! O cemu dalje da pricamo, banan drzava ljudi moji. Gradska cistoca prska komarce, Boze me sacuvaj.

Sijačica

Komarci sprečavaju ljude da izlaze napolje. Zato se i ne pršće.

special image