• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OPREZ, INVAZIJA KOMARACA U BEOGRADU, evo gde ih ima najviše

 Sandra Krstanović
Autor Sandra Krstanović

Ovih dana gotovo je nemoguće odbraniti se od ovih krvopija, iako nadležne službe ističu da uveliko sprovode zaprašivanje sa zemlje, građani se sve više žale...

Kiša, pa sunce, visoka vlažnost, kao i visoke temperature - idealni su uslovi za invaziju komaraca.

Zbog toga je  Ove godine sezona komaraca počela je kasnije nego uobičajeno, ističe za "Blic" biolog Milenka Perić iz Sektora ekologije i unapređenja životne sredine JKP "Gradska čistoća" Beograd.

Možda će vas zanimati

Kako objašnjava, na to su uticali vremenski uslovi, prvenstveno odsustvo padavina tokom zimskih i prolećnih meseci, zbog čega su mnoga staništa komaraca ostala suva.

"Usled povećane količine padavina tokom juna došlo je do pojave privremenih vodenih površina u šumama, kao i priobalnim delovima reka. Takva staništa pogoduju razvoju larvi šumskih, odnosno rečnih komaraca, što je uslovilo povećanje njihove brojnosti u proteklih deset dana", ukazuje Perić.

Dodaje da su ovi komarci karakteristični za april-maj, a kako je zbog vremenskih uslova došlo do pomeranja njihovog razvoja, pojava šumskih komaraca preklopila se sa aktivnošću takozvanog kućnog komarca koji je dominantan u ovom periodu godine.

"Dosadašnji rezultati monitoringa pokazali su relativno nisku brojnost odraslih komaraca u periodu mart-jun, dok je krajem juna i početkom jula došlo do povećanja brojnosti usled aktivacije pomenutih rečnih komaraca. Ovi komarci su agresivniji u odnosu na kućnog, jer je njihov ubod bolniji", ističe Perić.

Napominje da kod rečnih komaraca na našem području nije registrovano da prenose uzročnike bolesti. Početkom maja započeto je suzbijanje komaraca uređajima sa zemlje.

"Tretman suzbijanja odraslih formi komaraca obavlja se sa zemlje i to uređajima za hladno zamagljivanje i uređajima za termalno zamagljivanje. Do sada je urađeno ukupno 50.000 hektara i tretirane su lokacije na 17 gradskih opština", kaže ona.

Suzbijanje je usmereno na delove grada uz reke Savu i Dunav, nasipe, šume, park šume, groblja, mesta koja su pogodna za razvoj komaraca i prirodna staništa više vrsta komaraca.

Za sada, najviše komaraca ima na Paliluli, duž leve obale Dunava, kao i u naseljima na opštinama Surčin i Zemun. Za njima sledi Novi Beograd.

Srećom, dosadašnjim analizama za sada nije zabeleženo prisustvo virusa zapadnog Nila u ispitivanim komarcima.

Ipak, sezona komaraca će potrajati do polovine novembra, pa se treba na vreme zaštititi.

Simptomi zaraze

Podsećaju da je groznica zapadnog Nila virusno oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komaraca, a glavni prenosilac je Culex pipiens, vrsta komarca koja je odomaćena i kod nas.

Nakon uboda zaraženog komarca simptomi bolesti se javljaju za tri do 14 dana.

"Većina osoba (80 odsto) inficiranih ovim virusom nema nikakve simptome bolesti. Kod približno 20 odsto zaraženih simptomi podsećaju na oboljenje slično gripu, sa naglom pojavom povišene telesne temperature, glavoboljom, bolovima u mišićima i zglobovima, umorom, blagim prolaznim osipom i limfadenopatijom. Međutim, kod manje od jednog procenta dolazi do nastanka aseptičnog meningitisa ili encefalitisa, odnosno neuroinvazivnog oblika bolesti, koji zahteva hospitalizaciju",ističu iz "Batuta".

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo

Tagovi

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Bager

Trebalo bi zaprasivanje komaraca dodati kao zahtev protesta, da se ne bi cekalo do sledecih izbora

Leo

Takozvani šumski komarci su daleko agresivniji i teško je odbraniti se od njih. Nažalost, njih ima svuda a ne samo na keju, pored vode. I sigurno su im pogodovale vremenske (ne)prilike. Ali, činjenica je da se suzbijanje ne sprovodi kao pre, mislim da je efikasnije bilo sa poljoprivrednim avionima jer pokrivaju daleko veći prostor za kraće vreme. Ne znam zašto se štedi na tome...

Mikac678

Živim iznad Šumica i tamo invazija komaraca, pre dva dana mi je roj komaraca ušao u stan. Išarao sam plafon pošto ništa drugo ne pomaže od hemije samo mlatilica za muve. A komarci agresivni i napadaju kao ludi

special image