Stanari jedne zgrade na Čukarici mesecima unazad gledaju u nebo jer nemaju krov nad glavom. Njihov komšija je u maju počeo nadziđivanje za koje nije imao dozvolu. Tada je skinuo krov i njegove komšije su ostale bez krova nad glavom osuđeni da budu pod vedrim nebom.

Pogledajte kako izgleda zgrada na Čukarici koja nema krov šest meseci

RTS 1/Screenshot Zgrada bez krova na Čukarici

Već šest meseci stanari zgrade u Ulici Milana Šarca 2 u naselju Bele Vode nemaju krov. Od padavina ih štiti samo jedan najlon. Iz jednog stana su se ljudi već iselili zbog vlage i buđi. Jedna baka navodi da je neizdrživo živeti na taj način, voda i vlaga joj prave ogromne probleme.

"Ovo je sve otvoreno ovako, jer kad god otvorim miriše na vlagu, neki put ovde radim, pa ima i kujna da mi padne", rekla je ona.

Aleksandar R. je kupio stan u potkrovlju i rešio je da sanira krov o svom trošku prema rečima upravnika zgrade Bobana Bogićevića.

"Kao što se vidi ovde, krenuo je da pravi dupleks, mi stanari smo sa njegove strane bili obavešteni da će on da promeni krov zato što je u lošem stanju, mi prosto nismo pravili nikakav problem", ističe upravnik zgrade Boban Bogićević.

Stanari su rekli šta su uradili kada su videli da komšija zapravo proširuje potkrovlje.

"Nakon što su videli da komšija proširuje potkrovlje i stavlja blokove, pozvali su građevinsku inspekciju koja je zatvorila gradilište, tvrdi Boban Bogićević. Međutim, tu tek počinju problemi", kažu stanari.

Upravnik zgrade Boban Bogićević je otkrio šta se nakon dolaska inspekcije dogodilo.

"Inspektor koji je zatvorio gradilište napisao je rešenje da on poruši ove dozitke i vrati u prvobitno stanje, ali posle dve nedelje donosi novo rešenje gde ne mora da vrati u prvobitno stanje, nego samo da poruši ove nadzitke koji stoje i sad je to tako", dodaje Bogićević.

Aleksandar R. nije želeo da se pojavi pred kamerama, ali je njegov advokat potvrdio da je krov bio u lošem stanju i da su mu iz Opštine Čukarica rekli da dozvola za sanaciju krova nije potrebna. U poslednjem rešenju koje je dobio, građevinska inspekcija nalaže samo da se nadzidani deo sa blokovima sruši, ali ne i da se krov vrati u prvobitno stanje, zbog toga što zgrada nije uknjižena, tvrdi Aleksandar Rakić. Još kaže da niko posle pečaćenja gradilišta ne sme da povredi pečat, jer to podrazumeva krivičnu odgovornost, i da on već tri meseca od raznih institucija ne dobija odgovor na pitanje kako onda da sruši ono što je nadzidao.

Iz Sekretarijata za inspekciju, nadzor i komunikaciju kažu da je investitoru na ovoj adresi naloženo da ukloni izvedene radove na pretvaranju potkrovlja u sprat tako što će ukloniti nadzitke sa ulične i dvorišne strane. Najvažnije im je da nadležni dozvole da se nadzidani deo što pre sruši, a oni su spremni da o svom trošku postave krov. Kako kažu, strahuju, jer stiže zima pa bi, zbog kiše i snega, stanje u zgradi moglo ne bude još lošije.

"Gradska inspekcija ima preliminarni datum rušenja, a to je decembar tek, ali to je još mesec dana, nama je to mnogo da čekamo", kaže Bogićević.

(MONDO/RTS)