• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"KOŠUTNJAK JE VEOMA OPASNA ŠUMA", profesor pošumljavanja otkriva: Pravo je čudo da niko nije stradao - OVO JE PROBLEM

Autor Ivana Lazić

Profesor pošumljavanja Vladan Ivetić govorio je o tome šta da se uradi prilikom sledeće superćelijske oluje da bi šteta na drvoredima bila što manja.

 Zašto je Košutnjak opasna šuma Izvor: Mondo / Stefan Stojanović

Superćelijska oluja, koja je obeležila prošlu nedelju, nosila je krovove i lomila grane. Ogroman broj stabala izvaljen je iz korena i leže tako, čekajući da ih neko skloni. Šteta još nije konačno popisana, ali je sigurno da će sanacija trajati godinama. Profesor pošumljavanja Vladan Ivetić je u razgovoru za RTS dao savet šta da se učini kako bi prilikom neke naredne vremenske nepogode šteta na drvoredima u gradovima, ali i u šumama, bila manja.

Profesor Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu prof. Vladan Ivetić kaže da je, prema preliminarnim podacima, 2.000 hektara pretrpelo značajnu štetu u superćelijskim olujama.

Konačni podaci biće poznati tek za nekoliko meseci, ali je jasno da je Vojvodina pretrpela najveću štetu. Posledice ćemo svi osetiti, a ovo je situacija na koju ćemo morati da se naviknemo, ističe profesor Ivetić. Objašnjava da ćemo zbog klimatskih promena imati učestalije i izraženije vremenske nepogode, vetrove, ekstremne temperature, a da je na nama da se adaptiramo na nove uslove.

Diverzitet kao rešenje

Profesor Ivetić je, komentarišući štetu na drvoredima u urbanim sredinama, rekao da treba zameniti drveće koje je 20, 30 godina staro i koje je obavljalo korisne funckije, a koje mlado drveće ne može da nadomesti.

Rešenje je, kaže, u podizanju mešovitih drvoreda u gradovima i pošumljavanju koje će omogućiti veći diverzitet.

“I u gradovima kod osnivanja drvoreda, da idemo na drvorede od više vrsta, neke su na jedne izazove otporne, druge na druge“, rekao je Ivetić.

"Košutnjak je opasna šuma"

Komentarišući slučaj Košutnjaka i otpor stanovništva prema sanitarnoj seči, Ivetić je rekao da je reč o opasnoj šumi i da je pravo čudo da tamo niko nije nastradao.

"Veliki je otpor stanovništva ka bilo kakvim intervencijama, vidimo to na planinama, gde imamo jednog stanovnika na kilometru kvadratnom, a postoji značajni otpor. Očiglednije je kad se seku sadnice u Bulevaru, ili Topčiderskom parku. Košutnjak je vrlo opasna šuma, ja sam prijatno iznenađen što niko nije nastradao. Upravo zbog velikog pritiska društva nema sanitarne seče, mera koje bi doprinele konstanstantnom smenjivanju generacija“, rekao je Ivetić.

Pogledajte

04:47
OLUJA I NESREĆE U NOVOM SADU
Izvor: Kurir TV
Izvor: Kurir TV

(Mondo/RTS)

Pročitajte i ovo:

Komentari 15

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Tor

Ja ne znam sta ovaj covek prica, kada se samo prosle godine, jedan lik, sam, iz srbija sume ili zelenila ili sta vec, posekao preko 300 stabala u kosutnjaku. Izgleda da profa nije najobavesteniji.

Vanstek

Cenjeni profesor izgleda vidi Košutnjak jedino kada kolima projuri kroz Kneza Višeslava. U suprotnom, znao bi da iza svake navodne sanitarne seče na Košutnjaku ne osvane novozasađeno drveće, već po neka ''betonska oaza'' ili čvrsta gradnja. Malo perionica kola, malo restoran, malo parking, malo šatro sportski teren na otvorenom dostupan svima koji u roku od godinu-dve postane čvrsto građeni zatvoreni objekat sa plaćanjem ulaza, pratećom infrastrukturom i betonskim prilazima za automobile... Možda bi cenjeni profesor primetio i da neki u Košutnjaku planiraju da podignu čitavo novo naselje. Akademska sramota kao takva. Uporedite samo Košutnjak od pre 10-20 godina i danas...

dvatri

ah, ništa novo. akademski građani, popularni titulari, koriste vremensku nepogodu da ponude svoje relativizatorske usluge raznim urbanim baticama investitorima. srbiji je od sanitarnih seča daleko potrebniji sanitarni otklon od pokvarenih imalaca zvanja i funkcija.

special image