Danas je počela prijava građana koji žive u nelegalno izgrađenim objektima, za priključenje na komunalnu infrastrukturu, struju, vodu, grejanje, kanalizaciju. Akciju koju sprovodi Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, a rok za prijavu je do 15. oktobra. Zahtevi za priključenje na sve infrastrukturne mreže ili na pojedinačnu mrežu, podnose se službi za ozakonjenje opštine ili grada na čijoj se teritoriji nalazi objekat. 

Priliku za priključak imaće i oni koji su u procesu legalizacije objekta, ali će u tom slučaju nadležnom organu morati da dostave overenu izjavu da je objekat izgrađen i da se koristi za stanovanje.

Rok za izvođenje radova nije poznat, a priključivanje će svako domaćinstvo morati da plati.

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić rekao je nedavno za Euronews Srbija da je država omogućila da se građani prijave i priključe na komunalnu infrastrukturu, jer je to osnovno ljudsko pravo. On je naveo da će u roku od mesec dana, svi imati mogućnost da se prijave i legalno dobiju struju, vodu, gas, grejanje i da produženje roka neće biti.

Opštine donose rešenje onom koji je podneo zahtev. Ukoliko se rešenje pozitivno reši onda se on prijavi nadležnim komunalnim kućama i dobiju priključak na infrastrukturu, ali mora da plati kao i svaki drugi građanin. U tih mesec dana ne znači da ćete odmah dobiti priključenje, to znači da se stiče pravo na struju, vodu, kanalizaciju, gas, grejanje. Možete da budete priključeni za mesec, dva ili šest meseci", rekao je Vesić.

Kako do struje, vode...

Ministarstvo građevinarstva je izdalo Uputstvo za građane za priključenje nelegalno izgrađenih objekata na komunalnu infrastrukturu navedeno je da će mogućnost priključenja nelegalno izgrađenih objekata na struju, vodu, gas, grejanje ili kanalizaciju, imati samo vlasnik porodičnog stambenog objekta ili stana, koji je izgradnjom, odnosno kupovinom trajno rešavao svoje stambeno pitanje

U tom uputstvu objavljenom na sajtu MGSI (www.mgsi.gov.rs.), piše da je priključenje nelegalno izgrađenih objekata na struju, vodu, gas, grejanje ili kanalizaciju moguće samo za jedan objekat ili stan istog vlasnika koji se koristi za stanovanje.

Jasmina Vasić, šefica Odseka za ozakonjenje objekata gradske opštine Zvezdara kaže da dokumentaciju za dobijanje priključka mogu da predaju vlasnici nelegalnih kuća i stanova u kojima žive.

Ovom uredbom nije obuhvaćeno priključenje poslovnih objekata, vikendica i pomoćnih objekata", kaže ona.

Objašnjava da je procedura jednostavna. Prvo se predaje zahtev za ozakonjenje i očitanu ličnu kartu, zatim geodetski snimak kuće ili stana i validnu dokumentaciju da je vlasnik objekta.

"Postoji poseban šalter gde će moći građani da dođu i raspitaju se ukoliko im nešto nije jasno. Mi smo organizovali podnošenje zahteva i u okviru mesnih zajednica. Tamo će tehnički sekretari pomoći građanima za predaju dokumentacije", objasnila je ona.

Privremeno priključenje traje do konačnog utvrđivanja pravnog statusa objekta.

Bonus video:

kurir televizija STRUČNJAK OTKRIVA DA LI SE POMOĆU PAMETNIH BROJILA MOŽE UŠTEDETI STRUJA: Omogćavaju dvosmerno merenje i precizniji su!

(Mondo/Euronews)