Slušaj vest

Na Bežanijskoj kosi je 2. avgusta otvoreno prvo groblje kućnih ljubimaca, a pojedini građani su se šokirali kad su videli koliko košta sahrana i pogrebna oprema. Jovana Dimitrijević (27) iz glavnog grada kazala je za portal MONDO da su sanduci, po njenom mišljenju, preskupi. 

"Zaista je super što je Beograd posle dugo vremena dobio groblje za ljubimce. Postoje ljudi koji ih vole kao da su im najrođeniji i zato je to veoma značajno ali mislim da nije u redu da sanduci koštaju od 22.000 do 55.000 dinara. Čini mi se da sanduci za kućne ljubimce koštaju kao za ljude. Pitam se ko može sebi da priušti da plati tako skup sanduk za svog ljubimca", rekla nam je naša sagovornica. 

Iz Javnog komunalnog preduzeća "Pogrebne usluge" naveli su za MONDO da su cene sanduka i pogrebne opreme za kućne ljubimce tržišne, odnosno da su uslovljene cenama dobavljača pogrebne opreme.

Jovana Dimitrijević iz Beograda je takođe kazala za naš portal da smatra da je i sama sahrana kućnih ljubimaca skupa. 

"Nije mi jasno zašto sahranjivanje košta od 17.720 do 30.000 dinara i šta ulazi u tu cenu", zapitala se naša sagovornica. 

Cene usluga sahranivanja kućnih ljubimaca zavise od vrste životinje, njene visine i težine, kako su nam objasnili iz JKP "Pogrebne usluge".

"Cena sahrane iz zvaničnog cenovnika koji je odobrio grad Beograd se kreće između 17.720 do 30.240 dinara, ali se naplaćuju i usluge koje se vrše pored samog sahranjivanja kao sto su zakup i održavanje, troškovi izgradnje grobnog mesta, korišćenja hladnjače... Neke od usluga obavezne, a druge su opcione, odnosno realizuju se po želji vlasnika.

Prilikom prvog zakupljivanja grobnog mesta na groblju za kućne ljubimce plaća se pet godina zakupa i pet godina naknade za uređenje površine groblja kućnih ljubimaca. Napominjemo da postoje tri kategorije grobnih mesta: malo, srednje i veliko, od čega zavisi i cena.

Zakup grobnog mesta za kućne ljubimce se kreće od 8.040 do 10.560 dinara, a godišnja naknada za održavanje površine groblja kućnih ljubimaca, se kreće između 2.760 i 3.840 dinara (u zavisnosti od gore pomenute kategorije grobnog mesta za kućne ljubimce)", objasnili su za MONDO iz pomenutog preduzeća. 

Prema njihovim rečima, naknada za održavanje površine groblja kućnih ljubimaca podrazumeva opremanje prostora za sahranjivanje, zatim uređivanje, opremanje i održavanje objekata i uređaja na groblju koji služe za obavljanje komunalne delatnosti, uređivanje i održavanje puteva i staza unutar groblja, prostora između grobnih mesta i parkirališta, održavanje zelenila, javnog osvetljenja, čistoće i reda na groblju i drugo.

Procedura sahranjivanja kućnih ljubimaca

U skladu sa važećim propisima kućni ljubimci su životinje koje se drže radi druženja i koje su obeležene i evidentirane na teritoriji grada Beograda, u skladu sa zakonima koji uređuju oblast veterinarstva i dobrobiti životinja i to: psi i mačke, golubovi, ukrasna živina, egzotične i divlje životinje.

"Kako bi bila sahranjena na groblju kućnih ljubimaca, životinja mora biti označena i evidentirana na teritoriji grada Beograda. Preuzimanje posmrtnih ostataka kućnih ljubimaca vrši se po prijemu zahteva za sahranjivanje, na osnovu dokaza o vlasničkom statusu životinje (kopije pasoša, izvoda iz registra obeleženih pasa i mačaka, odnosno kopije rešenja o odobrenju držanja divljih i egzotičnih životinja kao kućnih ljubimaca) i veterinarske potvrde o uzroku smrti kućnog ljubimca.

U slučaju uginuća kućnog ljubimca, građani mogu da pozovu broj 069/855 1240 putem koga prijavljuje uginuće (dostupan od 00 do 24 časa), ili dođu lično u prostorije groblja za kućne ljubimce u Rajkovoj ulici 9 na Bežanijskoj Kosi, radnim danima od 7 do 15 sati. Ukoliko se sugrađani odluče da ljubimca sahrane na groblju za kućne ljubimce, JKP "Pogrebne usluge" Beograd preuzima sve dalje korake u smislu sahranjivanja.

Groblje je trenutno otvoreno bez funkcije kremiranja, ali će pored sahranjivanja postojati mogućnost za polaganja urni", naveli su za MONDO iz Javnog komunalnog preduzeća "Pogrebne usluge".

BONUS VIDEO: 

Kurir televizija OVO GROBLJE JE MOJ ŽIVOT: Deda Đorđe čuvar Zejtinlika već 61 godinu!