Slušaj vest

Beograd je dobio svoje prvo groblje za kućne ljubimce, koje je otvoreno 2. avgusta na Bežaniji. Iako je izgradnja završena prošlog septembra, kompleks je tek sada počeo sa radom. Sa više od 1.000 grobnih mesta, groblje pruža vlasnicima ljubimaca priliku da dostojno sahrane svoje voljene životinje.

"Od kad smo otvorili groblje 2. avgusta kontaktirali su nas građani. Uglavnom su to stariji ljudi, koji žive sami, imaju samo tog ljubimca. Oni su hteli unapred da vide mogu li da rezervišu, kaparišu grobna mesta za kućne ljubimce. Još nismo imali nijedan slučaj zakazivanja sahranjivanja niti prijave uginuća", kaže za "Blic" Marija Glišović iz JKP "Pogrebne usluge".

Prema njenim rečima, izmenama gradske odluke, sahranjivanje kućnih ljubimaca je u nadležnosti JKP "Pogrebne usluge", i na groblju se mogu sahranjivati kućni ljubimci sa teritorije Beograda.

Više od 2.000 grobnih mesta

Počivalište za životinje će imati više od 2.000 mesta. Kompleks sadrži 820 grobnih mesta u nizu, još 730 predviđeno je u pošumljenom delu groblja, a u rozarijumima i kolumbarijumima obezbeđeno je isto toliko mesta za urne.

Na ulazu u groblje nalazi se administrativni objekat u kojem će biti veterinarska ambulanta, sala za ispraćaje i prodavnica za prateću opremu. Središnji deo parcele je namenjen pojedinačnom i grupnom sahranjivanju životinja, dok je se u zadnjem delu spalionica koja bi uskoro trebalo da bude montirana. Za poslednji oproštaj od ljubimaca, u sklopu kompleksa nalaziće se i Trg za ispraćaj.

Procedura je takva da svaka preminula životinja mora da se doveze tu, da li će to građani lično da urade ili će pozvati Veterinu Beograd sa kojom imamo saradnju je svejedno.

"Važno je istaći da mi ovde primamo isključivo samo vlasničke životinje za koje imamo dokaz da je čipovana, da ima pasoš. Naravno, potrebna je potvrdu veterinara da ta životinja nije zaražena. Zbog toga se životinje stavljaju u vreće i, naravno, posle građani biraju da li će životinju sahraniti u kovčeg, ili će da je kremirati", kaže za "Blic" Glišović.

Kada je reč o budućoj spalionici za kućne ljubimce, iz JKP "Pogrebne usluge" kažu za "Blic" da će se ona nalaziti na Lešću, ali da još nije u funkciji.

Kakve su cene

Glišović kaže da je cenovnik pratećih pogrebnih usluga veliki, a narednih dana biće i objavljen, sada se samo zna koliko košta sahranjivanje.

"Samo sahranjivanje velikog kućnog ljubimca je oko 30.000 dinara. Sahranjivanje srednjeg kućnog ljubimca, 25.000, a za sahranjivanje malog kućnog ljubimca potrebno je izdvojiti 17.720 dinara. Kada vlasnik dođe Sa uginulom životinjom na groblje plaća se unapred zakupnina za pet godina odnosno 40.000 dinara, a potom se po godini plaća 8.000 dinara", kaže ona za "Blic". 

Osim toga, ističe da vlasnik može da donese fotografije i video snimke ljubimca koji bi se puštali u sobi za poslednji pozdrav sa ljubimcem.

Sveće i verska obeležja zabranjena

Cene usluga sahranjivanja, i okvirne cene pojedinih dodatnih usluga:

  1. sahranjivanje velikog kućnog ljubimca - 30.000 dinara
  2. sahranjivanje kućnog ljubimca srednje veličine - 25.000 dinara
  3. sahranjivanje kućnog ljubimca male veličine - 17.720 dinara
  4. godišnji zakup - 8.000 dinara
  5. vreća za kućne ljubimce - od 3.500 do 12.000 dinara
  6. urne - od 22.000 do 28.000 dinara
  7. sanduk - od 22.000 do 55.000 dinara
  8. obeležje sa imenom ljubimca - 9.090 dinara

Kada vlasnik dođe da uginulom životinjom na groblje plaća se unapred zakupnina za pet godina unapred odnosno 40.000 dinara, a potom se po godini plaća 8.000 dinara.

Šta je zabranjeno na groblju kućnih ljubimaca:

  • ulaženje i zadržavanje van vremena kada je groblje otvoreno za posetioce
  • ulazak dece mlađe od 10 godina bez pratnje odraslog lica
  • preskakanje ograde, gaženje zelenih površina, lomljenje drveća, kidanje cveća i drugih zasada
  • gaženje, prljanje i skrnavljenje grobnih mesta
  • nanošenje štete nadgrobnim obeležjima, spomenicima i drugim predmetima na grobnim mestima
  • narušavanje mira na groblju
  • uvođenje životinja bez povoca, odnosno neposredne kontrole vlasnika
  • hranjenje životinja
  • vožnja bicikla, motocikla i drugog motornog vozila ako to nije odobreno posebnom dozvolom Preduzeća
    na stazama, putevima i zelenim površinama stvarati nečistoću, bacati uvelo cveće i druge predmete
  • ostavljanje hrane na grobnim i drugim mestima na groblju
  • fotografisanje u vidu zanata i vršenje drugih usluga bez odobrenja Preduzeća
  • prodavanje bilo kakve robe bez odobrena Preduzeća, kao i reklamiranje proizvoda i usluga, što podrazumeva katalošku prodaju, deljenje i ostavljanje na vidnim mestima vizit karti, flajera i slično
  • paljenje sveća na grobnom mestu
  • vršenje verskih obreda
  • u rozarijumu i kolumbarijumu izvoditi bilo kakve dodatne građevinske radove montiranje žardinjera, klupa, kandila, kupišta za sveće, ograda na patosu groba, ukoliko to nije predviđeno nacrtom
  • sađenje oko grobova svih drvenastih vrsta lišćara, četinara, šiblja i drugog rastinja bez dozvole Preduzeća

BONUS VIDEO:

Kurir TV 5 GODINA OD SVIREPOG UBISTVA JELENE MARJANOVIĆ: Zoran sa sinom i kuma Verom došao na groblje pa dugo grlio spomenik KURIR TV

 (Blic/MONDO/J.D.)