Slušaj vest

Ujed pasa lutalica gradove može da košta i do nekoliko stotina hiljada dinara, ukoliko se desi na javnoj površini, jer se upravo na njihovu adresu upućuju zahtevi za odštetu. Grad Beograd je samo od jula do sredine septembra 2023. godine izdvojio 685 hiljada dinara za nadoknadu te vrste, dok ima gradova koji su na godišnjem nivou plaćali i po nekoliko miliona.

Mi smo istraživali kako smanjiti ove izdatke, ali i zaštititi građane i preventivno delovati da do napada ove vrste ne dolazi.

U razgovoru sa direktorom Veterine Beograd, Budimirom Grubićem, pokušali smo da saznamo šta bi preventivno moglo i trebalo da se radi kako bi se ove brojke smanjile.

"Sterilizacija, a potom edukacija. Tokom poslednjih deset godina Veterina Beograd je sterilisala između 50 i 70 hiljada pasa. U međuvremenu je ta populacija počela da umire od starosti. Odakle onda novi psi na ulicama? Od neodgovornih vlasnika ili su doneti iz, recimo, unutrašnjosti", rekao je on za MONDO i objasnio da nije rešenje ono koje se često čuje posle napada pasa, eutanazija, već da se građani odgovorno ponašaju prema životinjama.

Screenshot 2024-08-16 142844.jpg
Printscreen/Youtube/Studio B 

Govoreći za naš portal otkrio je podatak da lutalica u centru Beograda gotovo i nema danas, dok je primetan poras napuštenih životinja u Lazarevcu, Mladenovcu, Surčinu, Jakovu…i da su uglavnom doneti iz unutrašnjosti ili napušteni od strane doskorašnjih vlasnika.

Odštete mogle su da sagrade po vrtić godišnje

Državna revizorska institucija je u izveštaju iz 2021. godine navela da je od 2017. do 2020. godine, iz lokalnih budžeta izdvojeno oko šest milijardi dinara za poslove zoohigijene. U istom periodu podneto je preko 68.000 prijava građana za ujede pasa, a za odštete građanima koje su ozledili psi iz lokalnih budžeta isplaćeno više od pet milijardi dinara.

Grad Kraljevo je u 2023. godini iz budžeta izdvojilo između 15 i 20 miliona dinara za odštetne zahteve zbog ujeda pasa. Na godišnjem nivou za odštetu od ujeda pasa lutalica iz budžeta grada Pirota je isplaćeno ukupno 5,5 miliona dinara.

Grad Beograd je na ime vansudskih poravnanja zbog ujeda nevlasničkih pasa od jula do sredine septembra 2023. godine izdvojio je 685 hiljada dinara, za 19 osoba. Najmanji iznos na račun odštete isplaćen je za lake telesne povrede i to 15 hiljada dinara, a najviše je isplaćeno 80 hiljada dinara i to ženi koju je na teritoriji Opštine Obrenovac ujeo pas i naneo povrede u predelu stomaka, šake i podlaktice.

pas, pitbul terijer
A_Lesik/Shutterstock 

Većina drugih sugrađana uspela je da od Grada naplati između 25.000 i 40.000 dinara, s izuzetkom dva slučaja od 60.000 dinara.

"U prvih sedam meseci ove godine, od strane građana je podneto 369 opravdanih zahteva za naknadu nematerijalne štete zbog povreda nastalih od strane nevlasničkih pasa na teritoriji Beograda. U poređenju sa prethodnom, taj broj je znatno manji jer se u 2023. godini javilo 643 opravdanih zahteva za naknadu ove vrste", rečeno nam je iz "Veterine", uz podatak da je iz gradske kase samo u prošloj godini izdvojeno 21.397.000 dinara.

Postupak – šta kažu advokati?

O zahtevima građana za naknadom štete zbog ujeda pasa lutalica odlučuje Komisija za procenu osnovanosti zahteva građana za naknadu nematerijalne štete zbog povreda nanesenih od strane nevlasničkih pasa. U razgovoru sa nekoliko advokatskih kancelarija u Beogradu, saznali smo postupak kada dođe do napada psa ili neke druge životinje na javnoj površini.

"Oštećeni građanin (građanka) može u odštetnom zahtevu od Grada Beograda ili druge nadležne opštine (ako ujed nije u Beogradu) tražiti naknadu štete. Postoje dva načina - vansudsko poravnanje i podnošenje tužbe. Naknade koje se oštećenima nude zavise od stepena povrede, što se utvrđuje preko Komisije, dokaznog materijala, medicinske dokumentacije, svedočenja...", objasnili su pravnici za naš portal.

U slučaju podnošenja tužbe isplaćuje se znatno veća odšteta, a za one teže vrste cifre se kreću od 200.000 dinara pa do više stotina hiljada zavisno od težine i posledica.

(Mondo.rs)