Slušaj vest

Kako nam je ispričala, u njemu postoji veliki problem jer nema dovoljno medicinskog osoblja pa korisnici ne dobijaju adekvatnu negu

"Kad sam pre oko godinu i po dana dovela majku u Dom, za odeljenje na kom se nalaze i dementne osobe i na kom je bilo smešteno 50 korisnika, je bio zadužen jedan lekar, dve medicinske sestre i dve ili tri negovateljice. Međutim, situacija se sad skroz promenila. Sad jedna medicinska sestra i jedna negovateljica brinu o dva odeljenja, odnosno o oko 100 korisnika. Lekara praktično ni nema. Lekar bi trebalo da bude non-stop na odeljenju jer su to potpuno zavisne osobe, a on dolazi po potrebi", započela je sagovornica razgovor za naš portal. 

Kazala nam je da se obratila upravi Doma sa pitanjem zašto nema dovoljno osoblja i da joj je odgovoreno da nema ko da radi. Ispričala je za portal MONDO da je jednom prilikom snimila kako korisnica Doma pakuje lekove za druge i da joj je dato to da radi jer je sestri bila potrebna pomoć jer sama nije mogla sve da postigne. 

"Moram da napomenem da je i medicinsko osoblje u problemu i da trpe mobing jer moraju da se staraju o više korisnika nego što treba i da ne mogu da postignu da svakom pruže adekvatnu negu. I za njih je to stresno. Nisu krive medicinske sestre i negovateljice, problem je što nema dovoljno osoblja. Zaposleni koji su ostali u Domu zaista jesu humanisti. Rade pod teškim uslovima za veoma male plate. Moje mišljenje je da moraju da se povećaju plate kako bi ljudi tu radili", kazala je sagovornica za MONDO. 

Prema njenim rečima, usled nedostatka broja zaposlenih došlo je do toga da je njena majka sakrivala lekove koje je trebalo da pije. Kako je objasnila, medicinsko osoblje nije imalo vremena da kontroliše da li je uzela svoju terapiju. 

"Lekove koje nije popila sam našla sakrivene pored nje. Tad sam se veoma uplašila i to iz dva razloga. Prvi razlog jeste da je za nju veoma štetno da ne pije lekove, a drugi razlog jeste taj da je mogla da ih popije odjednom. Šta bi se u tom slučaju desilo sa njom? Tu nisu krivi zaposleni jer ih nema dovoljno, ali su pacijenti ugroženi", navela je ćerka korisnice Doma Bežanijska kosa. 

Istakla je da razume da ne može jedna medicinska sestra sve da postigne, kao ni jedna negovateljica. 

"Moja majka je veoma mršava jer ne može sama da jede. Jasno je meni da ne može jedna negovateljica da stigne da nahrani, okupa i presvuče toliki broj ljudi. Ponavljam da su to pacijenti koji su potpuno zavisni od tuđe nege. Živela sam dve godine sa majkom koja je dementna i znam koliko mi je bilo teško da postignem da se brinem o njoj, a kamoli da se jedna osoba brine o 100 ljudi", kazala je. 

Napomenula je da je taj posao izuzetno težak i da strahuje da ne daju otkaz malobrojni zaposleni koji su u njemu ostali. 

"U slučaju da se to desi, pitam se gde bi bilo smešteno 600 nemoćnih i starih ljudi. Mislim da situacija što pre mora da se reši i zbog korisnika i zbog medicinskog osoblja", rekla je za naš portal. 

Dodala je da u Domu postoje i problemi koji se odnose na sam izgled objekta.

Sobe se raspadaju, stare su. Kod moje majke u sobi je pukla šolja, a da ne pričam da klima ne postoji i da im je bilo užasno vruće ona dva i po meseca koliko su trajale vrućine", zaključila je razgovor za MONDO naša sagovornica čija je majka korisnica Doma Bežanijska kosa. 

Pitanja o broju zaposlenih i kakvi su uslovi u Domu poslali smo Ministarstvu zdravlja i Domu Bežanijska kosa. Do objavljivanja teksta nismo dobili odgovore. 

BONUS VIDEO: 

Kurir TV "Pre nego što smestite rođaka u dom za stare obavezno proverite ove stvari"