Zbog manjka negovateljica na tržištu rada domovi za stare su primorani da zapošljavaju radnike iz inostranstva. Tako su u Srbiju stigle prve negovateljice iz Nepala, Indije, Kube i Kenije. S druge strane, naše medicinske sestre i negovateljice najčešće odlaze u Nemačku i Zapadnu Evropu gde obavljaju isti posao, ali za tri puta veću platu.
Od pre nekoliko godina za volane autobusa gradskog prevoza u Beogradu seli su vozači iz Šri Lanke, dok su građevinski radnici u našu zemlju došli iz Indije. Sada je na pomolu novi priliv stranaca na tržište rada, ali ovog puta su to negovateljice u staračkim domovima i to iz Kenije.
Zbog nedostatka radne snage poslodavci su primorani da zapošljavaju strane državljanine, što se kako navode za sada dobro pokazalo.
"Krajem prošle godine u domove je došlo par žena koje rade te poslove i za sada su korektna iskustva što se njih tiče. Uklapaju se, neki malo brže, neki malo sporije. Kenija, Nepal, Indija, generalno ti ljudi koji se bave tim poslom imaju određenu saradnju sa tim zemljama pa iz tih zemalja i dolaze. Za sada se najbolje pokazalo iz Kenije u smislu da su edukovane, da su već radile taj posao, da znaju engleski i da su tople, vredne", rekao je sekretar Udruženja privatnih domova za stare Saša Ristović.
Nemačko tržište - potražnja za negovateljicama ogromna
Naše negovateljice i gerontodomaćice najčešće odlaze u Nemačku, čije tržište vapi za ovim uslugama. Za posao negovateljice spremni su da ponude platu i do 2.000 evra, dok se s druge strane ove usluge u Srbiji plaćaju četvorostruko manje. Tako radnice u domu za stare ili gerontodomaćice trenutno mogu da zarade do 65.000 dinara.
Pored negovateljica, odlaze nam i medicinske sestre, spremačice, kuvari i vozači. Iz Sindikata medicinskih radnika navode da neće biti dobro ako dođemo u situaciju da nas strani državljani i leče.
"Možete biti negovateljica, tu vam ne trebaju neke stručne veštine i kompetencije. Treba nahraniti pacijenta, treba ga presvući, treba mu pružiti neku podršku druge vrste ali kada je stručnost u pitanju teško da može neko iz Nepala ili Indije da dođu i da rade posao medicinske sestre danas-sutra u porodilištu. Vidite da je ovih dana jedan takav naboj kada su u pitanju naše porodilje pa zamislite sutra Indijku pored porođajnog stola", rekla je predsednica Sindikata medicinskih sestara i tehničara Srbije Radica Ilić.
Naše medicinske sestre su nekada odlazile preko agencije, a sada to čine samostalno. Razlozi za njihov odlazak nisu samo finansijske, već i profesionalne prirode.
"Zarade nisu ključne. Mi odlazimo zato što se dozvolilo da u sistem uđu prekvalifikovane medicinske sestre. Pri tom, ne mislim na prekvalifikacije iz srodnih zanimanja nego dijametralno potpuno suprotnog zanimanja. Pa onda kvalifikovana medicinska sestra radi na još nekoliko radnih mesta što je neizdrživo ni fizički ni mentalno", dodaje Ilić.
Prema njenim rečima u zdravstvu sada radi 30 posto manje medicinskih sestara nego ranije. Zdravstveni radnici odlaze u druge zemlje jer tamo znaju šta je opis njihovog posla, dok su u Srbiji preopterećeni.
BONUS VIDEO:
(Mondo/Blic)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu